W czasach starożytnych w Rosji zamężne kobiety zaplatały włosy w dwa warkocze i ukrywały je pod nakryciem głowy kobiety. Nosił swoje kobiety z różnych klas i klas na terenie całej starożytnej Rosji (i chłopów i kupców), a także povoynik wśród kobiet, które żyły w prowincjonalnych miasteczkach. Występuje w historii mody povoynik już w XIII wieku - dziewczyna po raz pierwszy założyła go podczas ceremonii ślubnej. Niezamężne dziewczyny z oblubienicy z jednego warkocz plecionki plecione dwa i położona pod pośladek - ten nakrycia głowy był miękką czapkę z kolorowej tkaniny. Podobna uroczystość znalazła się w uroczystościach współczesnych wesel.

Esencja przodka

Początkowo na wierzchu chusty nałożono chusteczkę, kokoshnik , sroka. Około w XIX wieku kobiety zaczęły nosić go jako osobne nakrycie głowy, przykryte chusteczką. Kobieta mogła obnażać włosy tylko przed mężem, z nieznajomymi i innymi członkami rodziny, musiała okrywać włosy kowadłem. Niedopuszczalne było umieszczenie wypadku bez chusteczki na ulicy, uznano to za naruszenie etykiety i szczyt niewłaściwości, to było jak zostawienie na ulicy w bieliźnie dzisiaj.

Jak nosić analizator?

Ponvoyniki, podobnie jak inne czapki, miały swobodny i świąteczny charakter. Casualowy ponoynik uszyta z prostych i niedrogich tkanin: perkalu, brokatu, płótna, satyny. Natomiast świąteczny nakrycie wykonane zostało z bogatych i drogich materiałów: aksamitu, satyny, jedwabiu. Pociski miały okrągły kształt u góry, do nich przyszyty był wąski pasek. Dziewczyna, ubrana w epolet, ciasno zacisnęła go warkoczem, nie pozwalając włosom wyglądać spod tego nakrycia głowy. W zależności od dnia, świąt lub dnia powszedniego, chusteczka została inaczej nałożona na konopie. W typowy dzień, chusteczka złożona na pół, dziewczęta przywiązane do części potylicznej lub węzła zawiązały dwa brzegi chusteczki na brodzie. W święta dziewczyny ukrywały nieestetyczne węzły i dokładniej zakładały jedwabną chusteczkę, odcinając jej końce pod brodą szpilką.

W latach 20. ubiegłego stulecia uzdrowiciel znalazł się w gronie głęboko wiekowych kobiet, niektóre starsze kobiety noszą je nawet teraz. W kolekcjach nowoczesnych projektantów w stylu ethnos, ponczo prezentowane są w formie ciekawych czapek, ale także w połączeniu z chusteczką.

ponoynik 1ponoynik 2ponoynik 3
ponoynik 4ponoynik 5ponoynik 6
ponoynik 7ponoynik 8ponoynik 9