Człowiek nie może przeniknąć istoty rzeczy. Jego wzrok skierowany jest na zewnątrz obiektów i okoliczności. Przyczyny i znaczenie większości zjawisk są przed nim ukryte. Szukając tajemnic wszechświata, zwraca się do nauki, religii lub ezoterycznych nauk, szukając odpowiedzi w starożytnych proroctwach.

Co oznacza "wszystko widzące oko"?

Dzięki wizji człowiek otrzymuje informacje o świecie. Otwarte oczy są symbolem życia, światła i wiedzy. Nic dziwnego, że obraz oka w trójkącie równobocznym nazywany jest "Wszech widzącym okiem". W starożytnym Egipcie i starożytnej Grecji, w buddyzmie i chrześcijaństwie - w wielu kultach i religiach ten antyczny znak ma wspólne święte znaczenie. Wszech widzące oko jest symbolem osiągnięcia prawdy, boskiej wizji, poznania istoty Bycia i Wszechświata.

Wszystko widzące oko w prawosławiu

Historia tego symbolu w Rosji podzielona jest na kilka okresów:

 1. Za czasów Piotra (koniec XVII w.) Kultura rosyjska przeszła silne wpływy z Zachodu. Architektura świątyń i kościołów zaczęła dominować w stylu barokowym. Symbol "Wszystko widzące oko" został zapożyczony z katolickiego chrześcijaństwa.
 2. W XVIII wieku Wszystkowidzące oko w kościołach prawosławnych zostało przedstawione na portalu, pod kopułą i nad ołtarzem, jako przypomnienie każdemu śmiertelnikowi, że wszystkie jego myśli i czyny, tajemne i oczywiste, są znane Bogu.
 3. Pod koniec XVIII wieku Katarzyna II, chcąc ograniczyć przenikanie do architektury obcego znaku, nakazała zastąpienie obrazu Oka inskrypcją BG (Bóg Jahwe). Jednak po jej śmierci Wszechwidzące Oko odzyskało dawną moc.
 4. Za panowania Mikołaja I (1825 - 1855), gdy ideologia "oficjalnej narodowości" została ustanowiona w Imperium Rosyjskim, symbol obcy został zastąpiony w naturalny sposób i pozostał w świątyniach jedynie jako dekoracja architektoniczna i sceniczna. Kilka ikon z obrazem Oka zostało uznanych za niekontynentalne.
wszystko widzące oko

Wszystko widzące oko w Biblii

Aby dowiedzieć się, co Wszechstronne Oko oznacza w trójkącie, należy wziąć pod uwagę znaczenie każdego znaku stanowiącego ten symbol:

 1. Oko jest samotną i wszechwiedzącą Opatrznością.
 2. Trójkąt jest boską Trójcą (Ojcem, Synem i Duchem Świętym).

Tak więc wszechwidzące oko w chrześcijaństwie jest Bogiem. Ideologiczne uzasadnienie tego obrazu zostało przedstawione w Psalmie 32:18 ze Starego Testamentu, który mówi o POCZUCIE BOŻE, w równym stopniu troszcząc się o tych, którzy się modlą i boją. Jednak chrześcijaństwo nigdy nie istniało w tradycji oddawania czci temu symbolowi, a malarze prawosławni przedstawiali go niezwykle rzadko.

Wszystko widzące oko w buddyzmie

W przeciwieństwie do chrześcijaństwa, gdzie Oko symbolizuje wyższą moc i oznacza obserwację z zewnątrz, w buddyzmie znak Wszechwidrzonego Oka jest interpretowany inaczej. To wyznacza kierunek do wewnątrz, samopoznanie, atrakcyjność człowieka do jego wewnętrznego świata. Buddyjska religijna doktryna filozoficzna głosi, że wyzwolenie z cierpienia życia jest możliwe tylko wtedy, gdy osiąga się wewnętrzne oświecenie i duchową mądrość (nirwanę). Każda osoba może otworzyć tak zwane "trzecie oko", wniknąć w istotę rzeczy i zdarzeń i zyskać spokój ducha .

All-Seeing Eye - Illuminati

Jedną z politycznych tajemnic świata jest tajemnicze społeczeństwo iluminatów. Ci, którzy pragną władzy nad światem, nie potrzebują rozpoznania i sławy. Dla nich ważniejsze jest zdobycie prawdziwej władzy. Tworzą tajne organizacje, których istnienie potwierdza istnienie pewnej symboliki. Wszechwidzące oko - symbol masoński, zwany inaczej "Radiant Delta", często znajduje się powyżej ściętej piramidy i ma pewne znaczenie:

 1. Oko jest stwórcą, nie Bogiem, ale Wielkim Architektem Wszechświata.
 2. Trójkąt to liczba 3, liczba ducha, który wzrósł ponad zmysły i umysł.
 3. Piramida to hierarchia, która istnieje w świecie, w którym szczyt stanowi centrum władzy. Ścięta piramida z Radiant Delta symbolizuje społeczeństwo Illuminati jako jeden światowy rząd.
 4. Nimbus i promienie - siła i globalny wpływ.
wszystko widzące oko

Co wszystko widzące oko oznacza dla dolara?

Niektórzy badacze uważają, że amerykański jednodolarowy banknot jest pełen symboli masońskich i diabolicznych:

 1. Oko w trójkącie nie jest Wszechwidzącym Okiem Boga, ale Radiant Delta.
 2. 13 rzędów w piramidzie to nie 13 stanów, ale 13 stopni rytuału inicjacji w masonerię lub tuzin diabłów.
 3. Napis wokół Oka "Annuit Cœptis" oznacza "błogosławi uczynki", chociaż oznacza "protekcjonizm spisku".
 4. Napis u podstawy piramidy "Novus Ordo Seclorum", który tłumaczy się jako "nowy porządek na wieki", można interpretować w zależności od wersji.

Wszystkowidzące oko na dolara pojawiło się w 1935 roku. Porządek świata można zmienić tylko zmieniając świadomość ludzi. Wpływ na podświadomość osoby jest skuteczną metodą przekształcania postaw i wewnętrznych przekonań. Właśnie dlatego wszechwidzące oko jest przedstawione otwarcie w stosunku do dolara. Światowa waluta i banknoty o najkorzystniejszym nominale to najlepszy sposób na jednoczesny wpływ na obywateli zupełnie różnych krajów i kontynentów.