Wciąż jest trochę zimno, a smród dziecka już płynie, zaczyna się kaszel lub gorączka. I znów przejdziemy do przedszkola, ponownie przyjmując leki. Jeśli dziecko SARS raz w miesiącu - wcale nie jest rzadkie, rodzice zaczynają myśleć o umocnieniu dzieci w domu. W końcu od dawna wiadomo, że najlepszym sposobem leczenia jest zapobieganie chorobom.

System hartowania dzieci

Hartowanie to system specjalnych procedur mających na celu wzmocnienie obrony organizmu, zwiększając odporność na niekorzystne czynniki środowiskowe. Wielu rodziców błędnie uważa, że ​​hartowanie dzieci oznacza narażenie na skrajne zimno. Przeciwnie, kontrast zimna i ciepła jest ważny, gdy naczynia "uczą się" reagować najpierw na ostre ciepło, rozszerzając się, a następnie na zimno, zwężając się.

Ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad twardnienia dzieci:

  1. Regularność zajęć. Jeśli zdecydujesz się na twardnienie swojego dziecka, powinno ono być przeprowadzane systematycznie, czyli każdego dnia. W przeciwnym razie pominięcia w procedurach unieważnią wszystkie wcześniejsze starania.
  2. Uwzględnianie indywidualnych cech (wiek, zdrowie).
  3. Pozytywne emocje. Dzieci nie powinny być hartowane, procedury powinny być przeprowadzane w pozytywnej atmosferze.
  4. Utwardzanie powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy dziecko jest całkowicie zdrowe.

Metody utwardzania dzieci opierają się na tych czynnikach środowiskowych, które najczęściej prowadzą do chorób: wody, powietrza i światła słonecznego. W związku z tym rozróżnia się następujące procedury utwardzania:

  • zabiegi wodne;
  • kąpiele powietrzne;
  • kąpiele słoneczne.

Jak wzmocnić dzieci?

Utwardzanie dziecka do jednego roku zaczyna się od kąpieli powietrznych. Optymalna temperatura w pomieszczeniu, w którym dziecko spędza czas, wynosi 23 ° C. Przy zimnej pogodzie należy czterokrotnie przewietrzyć pomieszczenie. W lecie okno lub okno musi być zawsze otwarte. Bezpośrednie kąpiele powietrzne są pobierane w wentylowanym pomieszczeniu w temperaturze powietrza 20-22 ° C. Dziecko zostaje uwolnione od pieluch i ubrań. Pierwsze twardnienie niemowląt trwa 2 minuty i koniecznie towarzyszy mu gimnastyka. Stopniowo procedura zwiększa się do 15 minut dla dzieci półrocznych i do pół godziny dla dzieci do roku.

Utwardzanie odbywa się i chodzenie. W ciepłym sezonie czas kąpieli powietrznych na ulicy wzrasta z pół godziny do 5-8 godzin. Zimą dzieci nie powinny przebywać dłużej niż dwie godziny. W temperaturach poniżej -5 ° C lepiej pozostać w domu.

Najbardziej popularne jest utwardzanie dziecka zimną wodą. Możesz rozpocząć procedury wodne od niemowlęctwa. Najlepszym początkiem twardnienia jest lato lub wczesna jesień.

Dzieci w wieku do jednego roku zalecały douche dwa razy w tygodniu po kąpieli. Woda powinna znajdować się 1-2 ° С poniżej wody w wannie, stopniowo temperatura spada do 24-25 ° С. Przez pół roku można go stwardnieć, wycierając ręcznikiem frotte lub rękawicą. Temperatura wody dla tego typu utwardzania zimą wynosi 35-36 ° C, latem - 33-34 ° C. W miarę jak dziecko osiąga rok, temperatura wody stopniowo spada do 20 ° C. Od tego wieku można wziąć prysznic: najpierw plecy, klatkę piersiową, potem brzuch i ręce. Ścieranie wody nie powinno być niższe niż 28 ° C.

Od drugiego roku życia dziecko może brać prysznic kontrastowy.

W wieku 5-6 lat i starszych można obniżyć temperaturę wody do 18 ° C.

Hartowanie dziecka

Nie zaleca się utwardzania przez opalanie dzieciom poniżej pierwszego roku życia. Jesienią i wiosną promienie słoneczne nie powodują szkód, więc bycie pod nimi w tym czasie nie jest ograniczone. Latem utwardzanie promieniami słonecznymi odbywa się rano od 9 do 11 lub wieczorem od 17 do 18 godzin. Pierwsza kąpiel trwa nie dłużej niż 5 minut. Po opalaniu się dziecka dozwolone jest chłodzenie w zbiorniku. Po uzdatnieniu wody wytrzyj ręcznikiem.

Stwardnienie powinno być zatem warunkiem wstępnym wychowywania dzieci. Ale rodzice potrzebują umiaru, stopniowości i zgodności ze środkiem.