Zazwyczaj choroba Takayasu dotyka kobiety w wieku od 15 do 30 lat, które mają przodków pochodzenia mongoloidalnego. Stosunek tej kategorii pacjentów do innych wynosi około 8: 1. Najczęstsza choroba występuje u kobiet mieszkających w Japonii, ale nie oznacza to, że jesteśmy całkowicie bezpieczni. Niespecyficzne zapalenie aortalno-udowe, jak nazywa się ten syndrom, zostało niedawno zarejestrowane w Europie.

Objawy choroby Takayasu

Zapalenie tętnic Takayasu to choroba, która rozpoczyna się procesem zapalnym w ścianach aorty, a geneza tego zespołu nie została ustalona do tej pory. Pojawiły się sugestie, że choroba miała charakter wirusowy, ale nie znalazła potwierdzenia. Najprawdopodobniej niespecyficzne zapalenie aortalno-udowe, czyli choroba Takayasu, ma genetyczne pochodzenie.

Proces zapalny wpływa na ściany aorty, a główne tętnice zaczynają gromadzić się w nich ziarniniakowate komórki, w wyniku czego światło zwęża się i normalna cyrkulacja zostaje zakłócona. W początkowej fazie choroby występują typowe objawy somatyczne:

 • gorączka;
 • zawroty głowy i bóle głowy;
 • ogólne osłabienie;
 • różne zaburzenia snu;
 • apatia;
 • szybka utrata masy ciała;
 • ból stawów i drętwienie kończyn .

Dalsze objawy zapalenia tętnic Takayasu manifestują się w zależności od tego, które tętnice są najbardziej dotknięte:

 1. Po uszkodzeniu tułowia ramienno-głowowego tętnice szyjne i tętnice podobojczykowe tracą puls w dłoniach.
 2. W przypadku zaatakowania aorty brzusznej i piersiowej obserwuje się nietypowe zwężenie.
 3. Połączenie objawów pierwszego i drugiego typu.
 4. Rozbudowa naczyń, prowadząca do wydłużenia aorty i jej głównych gałęzi.

W wyniku tego rozwija się choroba serca, szczególnie dławica piersiowa i rwa kulszowa. Bez odpowiedniego leczenia śmierć następuje w wyniku niewydolności zastawki serca lub incydentu naczyniowo-mózgowego. choroba

Leczenie choroby Takayasu

Rozpoznanie choroby Takayasu obejmuje badanie ultrasonograficzne i badanie krwi. Jeśli choroba zostanie wykryta na czas i ma być prawidłowo leczona, przechodzi do postaci przewlekłej i nie postępuje. Zapewnia to pacjentowi wiele lat normalnego życia.

Leczenie zapalenia tętnicy Takayasu obejmuje systematyczne kortykosteroidy , najczęściej - Prednisolon. W ciągu pierwszych kilku miesięcy pacjentowi podaje się maksymalną dawkę, a następnie redukuje się do minimalnej ilości wystarczającej do złagodzenia stanu zapalnego. Po roku możesz przestać brać leki przeciwzapalne.