Objawy owulacji Aby wiedzieć, kiedy nadejdzie najlepszy czas na zapłodnienie, kobieta chce z dwóch powodów - zostać matką lub uniknąć niechcianej ciąży. Aby śledzić tę szczytową godzinę lub owulację, musisz zastosować kilka metod skumulowanych, które w rezultacie dostarczą niezbędnych informacji.

Czym jest owulacja?

Młode dziewczyny często nie znają terminologii medycznej i niejasno wyobrażają sobie niewidzialne procesy zachodzące w ich ciele. Jednak aby kontrolować ich funkcje rozrodcze, każda młoda kobieta powinna wiedzieć, jaką rolę w całym życiu odgrywa owulacja i jej objawy.

Zasadniczo, plon jaj z jajnika do zapłodnienia występuje raz w miesiącu około 14 dni po rozpoczęciu cyklu menstruacyjnego. Dwa dni przed nią i dwa dni po niej, razem 5 dni, są krytyczne - to jest w tym momencie najwyższe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Dla tych, którzy planują dziecko, są to długo wyczekiwane dni, a ci, którzy nie są zainteresowani porodem, powinni unikać seksu lub być ostrożnie chronieni.

Objawy owulacji u kobiet

Ponieważ nie ma dwóch identycznych ludzi na Ziemi, tak samo są objawy owulacji u każdej kobiety. Mogą być obecne prawie we wszystkim lub w ogóle się nie objawiać. W okresie rozrodczym sytuacja ta może ulec zmianie.

Jakie są objawy owulacji u kobiet, należy zwrócić uwagę, aby nie pozwolić na czas potrzebny do zapłodnienia, każda dziewczyna chce wiedzieć.

Ból w boku

Większość kobiet odczuwa moment uwolnienia jaja, któremu towarzyszy nieprzyjemne uczucie w dolnej części brzucha na boku. Każdego miesiąca ból ten jest zlokalizowany, następnie w prawo, a następnie w lewo, ponieważ jajo na przemian opuszcza każdy jajnik. Bardzo rzadko zdarza się, że dwie owulacje występują w jednym cyklu, a następnie objawy będą tkliwością brzuszną z dwóch stron, ale nie jednocześnie, ale w odstępie od 2 do 12 godzin.

Oczywiście jest to subiektywne odczucie każdego z nich i łatwo można go pomylić z problemami z jelitami, a nawet z zapaleniem wyrostka robaczkowego. Dlatego tylko obserwując swoje ciało przez kilka miesięcy, możesz zrozumieć, czy ból odnosi się do owulacji czy nie.

U niektórych kobiet intensywność bólu w boku jest tak silna, że ​​po prostu nie można tego nie zauważyć, nie zwalnia kilku godzin z rzędu i towarzyszą mu inne objawy.

Nudności i zawroty głowy

Jednocześnie z bólem w jamie brzusznej, kobieta może wymiotować cały dzień bez dobrych powodów, a słabość z zawrotami głowy - częstymi towarzyszami takich mdłości. Jeśli dziewczyna nie cierpi na choroby żołądkowo-jelitowe, najprawdopodobniej taka sytuacja będzie prawdopodobnie objawem owulacji.

Zmiana podstawowej temperatury

Jednym z najbardziej wiarygodnych sposobów na określenie owulacji jest pomiar podstawowej temperatury. Ale od pierwszego razu nie będzie to łatwe. To zajmie co najmniej trzy miesiące, aby ta odpowiedzialna firma zauważyła najmniejsze wahania wykres.

Aby prawidłowo zmierzyć temperaturę podstawową należy wykonać rano po przebudzeniu, nawet bez wstania z łóżka. Aby go zmierzyć, konieczne jest użycie zwykłego termometru w odbycie lub w jamie ustnej. Odczyty w tych miejscach różnią się od zwykłych 36,6 ° C i wynoszą około 37 ° C.

Objawy owulacji przed i po nim są różne. Temperatura zmienia się z dnia na dzień płynnie. Po zakończeniu miesiączki, czyli w pierwszej fazie cyklu, stopniowo maleje, a następnie następuje ostry skok (od 37,0 ° С do 37,4 ° С) - jest to dzień niezbędny do zapłodnienia. Jeśli tak się stanie, temperatura pozostanie na tym samym raczej wysokim poziomie, a jeśli nie, stopniowo spadnie do normalnego poziomu.

Paski testowe

W przeciwieństwie do testów ciążowych mierzących ilość hormonu hCG w moczu, paski owulacyjne szukaj obecności hormonu luteinizującego. To jego wzrost wskazuje na początek owulacji. Jest to bardzo kosztowna metoda, ale jest idealna do dokładnego określenia czasu poczęcia w połączeniu z metodami wymienionymi powyżej. Objawy owulacji u kobiet

Ból i rozładowanie piersi

Niezwykłe objawy owulacji obejmują obrzęk piersi przed owulacją. Ale taki znak może również mówić o problemach hormonalnych, a także o mastopatii.

Ponadto, nie każdy jest w stanie odróżnić wzrokowo śluz szyjki macicy w czasie owulacji i w innym czasie. W krytycznym okresie zwiększa objętość i staje się podobny do białka surowego jaja - przezroczystego, rozciągającego się i lepkiego. Należy jednak zauważyć, że ta sytuacja jest możliwa z powodu podniecenia seksualnego w dowolnym dniu cyklu, a także w różnych chorobach.