Reliefowe elementy dekoracyjne wykonane z różnych materiałów sprawią, że Twoje wnętrze będzie wyjątkowe. Pochodząca ze starożytnego Egiptu sztuka tworzenia ozdób stiukowych osiągnęła nasze czasy i nie straciła swojej popularności. Monogramy, kesony, pilastry, gzymsy, stożki, kule i, oczywiście, rozety nadają zwykłej komorze typ luksusu i szlachetności. Relief może ozdobić powierzchnię ścian lub sufitu.

Oddzielne elementy modułów reliefowych, z których budowana jest unikalna mozaika, nie są trudne do kupienia w żadnym sklepie budowlanym. Jednak jako ręcznie robiony materiał artystyczny jest bardzo drogi. Produkcja stiuków własnymi rękami nie jest trudna i nie jest zbyt kosztowna.

Zastanów się, jak zrobić sztukaterię własnymi rękami.

Najtrudniejszym i najdroższym w tym procesie jest stworzenie formy. Wymaga to znacznej ilości czasu i umiejętności artystycznych. Znacznie łatwiej kupić silikonowy bloczek z niezbędnym elementem dekoracyjnym.

Zamiast zamówień można kupić jeden niezbędny produkt, na podstawie którego można wykonać formularz z plasteliny artystycznej. Jednak gliniane formy mają zastosowanie wyłącznie do małych przedmiotów, takich jak kwiaty rozetowe. Aby tworzyć większe produkty, na przykład półkolumny, nie można obejść się bez formularza zakupu.

Stiuk własnymi rękami: klasa mistrzowska

Materiał do robienia stiuk służy zwykłym tynkiem budowlanym. Musisz go podnieść wodą, ale niezbyt dużo. Im więcej wody, tym dłużej produkt wyschnie. Dodanie kleju PVA do roztworu spowoduje, że produkt będzie bardziej plastyczny, a co za tym idzie, mniej podatny na pękanie.

Fretwork DIY master class 1

Wymieszaj roztwór gipsu wygodniej za pomocą mieszarki budowlanej.

Stucco craftsmanship master class 2

Formę należy oczyścić z kurzu lub gruzu i dokładnie posmarować smarem silikonowym. Jeśli pominiesz mały kawałek powierzchni i pozostawisz go nieodżłobionym, gips będzie przyklejał się do silikonu i delikatnie wyciągnął go z drogi. Wiele w tym celu stosuje folię lub celofan, ale takie materiały nie pozwalają na odtworzenie obrazu jakościowo. Smarowanie sprawia również, że powierzchnia jest idealnie gładka, co pozwala na powtarzanie wszystkich subtelności terenu.

DIY sztukateria master class 3

Przygotowany roztwór wlewa się do przygotowanej formy. Tylna powierzchnia przedmiotu obrabianego jest starannie wyrównywana za pomocą łopatki w celu lepszego przylegania części do dekorowanej powierzchni.

Po wysuszeniu, gotowy produkt ostrożnie usuwa się z formy i poddaje starzeniu przez 24 godziny w temperaturze pokojowej.

Zrób to sam majsterkowanie klasy master 4

Tak więc sztukaterie na ścianach lub sufit własnymi rękami, zawód wcale nie jest trudny, a nawet fascynujący.