Postęp technologii budowlanych nie stoi w miejscu - każdego dnia pojawia się coraz więcej nowych opcji wystroju wnętrz. Wiele rodzajów dekoracji ściennych poszło w zapomnienie, ale istnieją sposoby dekoracji, które zachowały swoją aktualność przez wieki. Jest to dekoracyjna stiuk we wnętrzu, który został ozdobiony wciąż majestatycznymi starożytnymi świątyniami. W dzisiejszych czasach nie trzeba być bajecznie bogatym, aby ozdobić swój dom stiukiem. Zgodnie ze stereotypem wytłaczane dekoracje na suficie, ścianach i fasadach nadają się tylko do klasycznych wnętrz. W rzeczywistości nowoczesny styl stiuk wykroczył daleko poza granice tej zasady. Projektanci często używają tego typu dekoracji ściennych, aby uatrakcyjnić surowe geometryczne kształty nowoczesnych wzorów. Oprócz wykonania funkcji estetycznej, wyprofilowane dekoracje pomogą umieścić akcenty w pomieszczeniu. Za pomocą stiuku w nowoczesnym wnętrzu można wizualnie podzielić duże pomieszczenia na strefy funkcjonalne, dekorując sufit trójwymiarowym wzorem.

Co sprawia, że ​​dekoracyjne stiuki we wnętrzu?

Obecnie do formowania sztukaterii stosuje się tynk i poliuretan. Pomimo różnic między tymi dwoma materiałami, sztukateria praktycznie nie różni się wyglądem ani jakością.

Jeśli chcesz udekorować swój dom w wysokiej jakości, trwałości i przyjazności dla środowiska, to tynk stiuk we wnętrzu jest dokładnie to, czego potrzebujesz. Sztukateria gipsowa - to klasyczna wersja, która wykorzystuje ponad sto, jeśli nie tysiąc, lat. Gips jest dość odporny na wilgoć, dzięki czemu dekoracje na ścianach nie stracą swojego koloru i nie zapadną się w ciągu kilku lat. Gipsowa dekoracja stiukowa jest łatwa w montażu i niezawodnie służy przez wiele lat. Jedyną wadą jest duża waga materiału. Należy to wziąć pod uwagę podczas instalacji - nie każdy projekt będzie w stanie wytrzymać dużą kompozycję dekoracji. A tynk sztukatorski we wnętrzu mieszkania będzie drogo Cię kosztować, ale efekt końcowy nie sprawi, że będziesz żałować wydanych pieniędzy.

Stiuk z poliuretanu to stosunkowo nowe zjawisko w projektowaniu wnętrz. Materiał ten ma wiele zalet w porównaniu z podobnymi produktami z gipsu. Dzięki plastyczności poliuretanu możliwe jest wykonanie kompozycji dekoracyjnej o dowolnej złożoności, a nowoczesne technologie umożliwiają uzyskanie maksymalnej jakości wzoru. Instalacja nie będzie miała żadnych trudności, ponieważ materiał jest lekki. Można nawet ozdobić ścianę w pobliżu gorącej lampy z listwami poliuretanowymi bez obawy, że materiał stopnieje lub spowoduje pożar. Oprócz powyższych zalet, poliuretanowe formowanie stiuków można łatwo malować, w przeciwieństwie do gipsu.

Projektowanie wnętrz ze sztukaterią

Dekoracja wnętrza stiuku daje możliwość przekształcenia brzydkiego standardowego mieszkania w wyjątkowy i oryginalny. Przed zakupem elementów sztukatorskich należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie: dekoracje masowe wymagają dużo miejsca. Nie jest konieczne dekorowanie kolumn już wąskim przejściem lub dekorowanie stiukowym żyrandolem o wysokości mniejszej niż trzy metry.

Idealnym miejscem na dekorację sztukatorską jest przestronny salon. Biorąc pod uwagę różnorodność rysunków i technologii do ich produkcji, można wybrać ozdoby objętościowe ścian dla niemal każdego stylu wykonania projektu. Wnętrze salonu ze sztukaterią zawsze zachwyci gości i ucieszy oko właścicieli domu.

Stiuk doskonale pasuje również do wnętrza sypialni. Bajki, kwiaty i abstrakcje sprawią, że ten pokój będzie idealnym miejscem na relaks.

1 sztukateria we wnętrzu2 Fretwork we wnętrzu3 Fretwork we wnętrzu
4. Stiuk we wnętrzu5. Fretwork we wnętrzu6. Fretwork we wnętrzu
7. Fretwork we wnętrzu8. Fretwork we wnętrzu9. Fretwork we wnętrzu