Ojczyzną tej pięknej rośliny są amerykańskie tropiki. W sumie istnieją 4 różne typy stromathanów, wszystkie należą do rodziny maranthów.

Jest to wieloletnia roślina o dużych pięknych liściach o nietypowych kolorach. Wysokość krzewu osiąga 60-80 cm, a zielone liście z różowymi i kremowymi asymetrycznymi paskami zawsze zwracają się ku słońcu. W zależności od odmiany wysokość rośliny, intensywność barwy i kształt liści różnią się.

Jak dbać o stromantę?

Ciepła roślina stromantu nie toleruje przeciągów i spadków temperatury poniżej 18 ° С, a także wymaga pewnej wilgotności powietrza. Suchy klimat jest dla niego kategorycznie przeciwwskazany, dlatego optymalnymi warunkami przetrzymywania będzie terrarium lub florarium. Roślina uwielbia jasne, rozproszone światło, jednak niepożądana jest bezpośrednia ekspozycja na światło słoneczne, szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Ochrona przed słońcem i oświetleniem ma ogromne znaczenie w powstawaniu krzewu, niekorzystne warunki konserwacji prowadzą do zmniejszenia wielkości arkusza i utraty koloru. Okna wychodzące na wschód lub zachód to najlepsze miejsca na doniczkę z tym kwiatkiem. Jeśli używasz sztucznego oświetlenia, to stromante wymaga 16-godzinnego dnia świetlnego pod lampami fluorescencyjnymi.

Do nawadniania używać wyschniętej miękkiej wody w miarę wysychania wierzchniej warstwy gleby. Z uwagi na to, że kwiat stromanta potrzebuje obfitego podlewania, upewnij się, że nie ma podmokła gleby. Korzenie rośliny nie tolerują zimnej pogody, woda do nawadniania powinna być ciepła. Aby utrzymać wymaganą wilgotność powietrza, konieczne jest codzienne spryskiwanie ciepłą wodą i drobnym strumieniem.

Garnek do stromancji powinien być szeroki, ponieważ krzew będzie rósł z czasem. Głębokość puli nie jest krytyczna. Zaleca się sadzenie dużych krzewów, dzieląc je na 2-3 części, bez uszkadzania korzeni. Aby wzmocnić roślinę, a następnie pojawienie się nowych arkuszy, należy umieścić garnki w plastikowej torbie, luźno związać ją i pozostawić w ciepłym miejscu.

Ponadto, reprodukcja stromancji może być przeprowadzona późną wiosną przez wycięcie wierzchołkowych sadzonek. Łodygę o długości 7-10 cm z kilkoma liśćmi umieszcza się w wodzie, a następnie usuwa w mini-cieplarni. W ciągu półtora miesiąca powinny pojawić się pierwsze korzenie, a następnie sadzonki można sadzić w podłożu torfowym.

Choroby Stromant

Najczęstszym problemem napotkanym podczas trzymania rośliny jest gnicie lub więdnięcie łodyg. Przyczyną takiej choroby - zbyt niskie temperatury lub wyjątkowo wysoka wilgotność. Ze względu na brak podlewania liście stromanów mogą być poplamione lub zwinięte, podczas gdy suszenie liści kończy się i nabieranie brązowego zabarwienia kwiat stromanta suchość powietrza lub uszkodzenie rośliny przez przędziorków. Niezrównoważona zawartość minerałów w glebie powoduje również uszkodzenie liści zrębów.

Oprócz niewłaściwej pielęgnacji i pielęgnacji, szkodniki takie jak mączliki, przędziorków, wełnowców lub owady mogą być przyczyną chorób w buszu. Pojawienie się szkodników może być plamami na liście w kolorze brązowym lub białawym. Aby je zwalczać, należy umyć roślinę wodą z mydłem i spryskać ją specjalnym związkiem.

Podążaj za stromantą, zapewnij właściwą lokalizację i komfortowe warunki, a wtedy rozkoszuje Cię kwitnieniem i jasnością liści na bujnym pięknym krzaku.