Trudno w to uwierzyć, ale niedawno zielona fasola było dla naszych rodaków jednym z cudów życia "za granicą". Dzisiaj, z tego niegdyś smacznego warzywa, gotuje się nie tylko tysiąc i jedną potrawę, ale także z wielkim sukcesem hoduje w swoich domkach letniskowych. Dowiedz się więcej o tym, jak uprawiać zielone fasolki szparagowe w kraju, porozmawiamy dzisiaj.

Rosnąca zielona fasola w otwartym terenie

Postanowiono więc - spróbujemy wyhodować zielony groszek w kraju lub, jak to się nazywa, fasole szparagowe. Zrobimy rezerwację od razu, że zawód jest nie tylko trudny, ale także bardzo fascynujący, wystarczy jasno przestrzegać następujących zaleceń:

  1. Krok 1 - wybierz miejsce do lądowania . Zielona fasola należy do tych wspaniałych roślin, których uprawa jest odpowiednia dla prawie każdej gleby. Równie dobrze będzie czuć się zarówno na piaszczystych obszarach, jak i na glinach, nie wspominając o czarnej pożywce. Jedynym wymaganiem jest, aby kwasowość gleby była niska. Łóżko pod szparagami lepiej przełamać w dobrze oświetlonym i chronionym przed silnym wiatrem miejscu. W przypadku upraw fasoli pnącej odmiany będą również musiały zapewniać niezawodne wsparcie, o wysokości co najmniej 2-2,5 metra.
  2. Krok 2 - przygotuj łóżko . Prace przygotowawcze rozpoczynają się od wykopania koryta poprzez staranny dobór chwastów i równoczesne stosowanie nawozów: około 5-7 kg materii organicznej, 20 gramów chlorku potasu i 35-40 gramów superfosfatu na metr kwadratowy. Natychmiast przed sadzeniem fasoli, ziemia będzie musiała być wzbogacona w potas.
  3. Krok 3 - przeprowadzamy wstępne przygotowanie nasion . Aby przyspieszyć kiełkowanie, nasiona fasoli muszą być przechowywane w ciepłej wodzie przez kilka godzin przed sadzeniem.
  4. Krok 4 - sadzimy fasolę w otwartym terenie . Istnieje wiele sposobów sadzenia zielonej fasoli w kraju. Na przykład, kręcone jego odmiany są najwygodniejsze do sadzenia w półokręgu rośnie zielona fasola w otwartym terenie w pobliżu kilku chat zainstalowano dość grube gałęzie. Alternatywnie, możesz zasadzić z niego prawdziwe żywopłoty, zasiadając w pobliżu podpór wzdłuż obwodu witryny. Do sadzenia fasoli krzakowej najczęściej stosuje się schemat 10x30 cm, zachowując odstęp między roślinami 8-10 cm i 30 cm między rzędami. W ziemi nasiona należy pogłębić nie więcej niż 3-4 cm.
  5. Krok 5 - zadbaj o uprawy . Pielęgnacja szparagów obejmuje regularne podlewanie, obluzowywanie i mulczowanie ziemi w łóżkach. Te proste procedury będą wystarczające, aby uzyskać obfite i zdrowe zbiory.