Do niedawna takie fasolki można było kupować tylko w supermarketach zamrożone , a teraz to całkowicie świeże warzywa są sprzedawane przez babcie na rynku. Oznacza to, że bogate w witaminy, mikro i makroelementy, minerały, zieloną fasolę można uprawiać na własnym łóżku.

Jak uprawiać zieloną fasolę?

Jeśli jesteś przyzwyczajony do wariacji zakupów i nie wiesz, jak wygląda fasolka szparagowa, wyobraź sobie strąk bez grubej warstwy pergaminu lub szparagów. Nawiasem mówiąc, to dla podobieństwa z tym produktem ziarna mają drugie imię - "szparagi".

Okazuje się, że uprawa tego warzywa nie jest trudna. Po pierwsze, musisz wiedzieć, jak rośnie zielona fasolka. Może to być zarówno krzew, jak i roślina pnąca - które gatunki wybrać, ty decydujesz. Jeśli chcesz posadzić łóżko, to lepiej pierwszą opcję, a jeśli w pobliżu drzewa lub ogrodzenia, a następnie, odpowiednio, drugi. Kędzierzawy może nie tylko dać pożądany plon, ale również służyć jako roślina ozdobna, która ma piękne zielone, słodkie kwiaty, a ponadto nie zajmuje dużo miejsca.

Zalecenia dotyczące sadzenia i pielęgnacji zielonej fasoli:

  1. Warzywa można sadzić od początku maja, na przykład z ziemniakami. On, oczywiście, uwielbia ciepło, ale jest w stanie wytrzymać małe nocne mrozy. Przy okazji, dawaj pierwszeństwo odmianom wczesnym, później nie dojrzewają w naszym klimacie.
  2. Lepiej wybrać słoneczne, ale chronione miejsce od wiatru.
  3. Ziemia może być dowolna, ale fasola będzie ci wdzięczna za dobre zbiory, jeśli użyjesz potasu przed zasadzeniem.
  4. Odległość pomiędzy otworami nie powinna być mniejsza niż 12-15 cm, między rzędami - nie mniejsza niż 35 cm, a głębokość lądowania nie jest pożądana, aby przekroczyć 5 cm.
  5. Jeśli wolisz wspinaczkę, możesz zbudować wigwam z patyków i gałązek oraz fasoli roślinnej wokół nich.
  6. Pojawiające się po półtora tygodnia pędy należy regularnie podlewać pod korzeń, paszę, zioło.

Po 35-40 dniach od zasadzenia zielonej fasoli powinna ona kwitnąć, a po kilku tygodniach pojawi się jajnik, a następnie owoce.

Kiedy zbierać i jak przechowywać zieloną fasolę?

Możliwe jest wybiórcze zbieranie fasoli, gdy tylko zaczną formować się strąki. Bardzo ważne jest, aby je rozrywać, młode i soczyste, sprawdzając codziennie owoce na dojrzałość. Ziarna, które nie zostały zabrane na czas, nadają się tylko do nasion, więc bądźcie czujni.

Im więcej łamiesz strąki, tym więcej nowych jajników pojawia się, co oznacza, że ​​nie żałujesz buszu i zachęcasz go do zrodzenia nowej rośliny. Haricot może przynosić owoce przez długi czas, aż do mrozów.

Okres przydatności do spożycia świeżej fasoli jest niewielki, więc zaopatrz się w worki do zamrażania i przygotuj smaczny i zdrowy produkt na zimę, po pocięciu strąków na kilka kawałków. Lepiej jest je opłukać po rozmrożeniu i przed przygotowaniem potrawy. Nasiona do przyszłych nasadzeń można zbierać ze strąków, które mają przejrzałe i mają suche liście.

Korzyści z fasoli

Ponieważ łatwo jest sadzić i uprawiać zieloną fasolę, może stać się ulubionym warzywem dla całej rodziny. Jest zalecany nawet dla małych dzieci, więc nie zaniedbuj tak cennego produktu.

zielona fasola jak rosnąć

Fasola może być spożywana sałatki , zupy, gulasze, doskonale uzupełnią dania z mięsa i ryb. Może być gotowane w podwójnym kotle (szczególnie przydatne), gotować, smażyć. To wspaniałe warzywo jest w stanie uzupełnić niedobór witaminy A, B, C, E w organizmie, wzbogacając go potasem, magnezem, wapniem, fosforem, cynkiem, kwasem foliowym. Zielona fasola jest również niezastąpiona w żywieniu - zawiera łatwo strawne białko i błonnik.

Jest dodatkowy plus za fasolę - wzbogaca on ziemię. Jego korzenie wyciągają azot z ziemi, tym samym karmiąc rośliny zasadzone w pobliżu. Więc zasiej i zjedz fasolę dla zdrowia!