Rośliny z rodziny maranths są bez wyjątku rodzeństwem. Dotyczy to również stromanthów. Jej atrakcyjne, pstrokate liście będą ozdobą pokoju tylko wtedy, gdy spełnione zostaną warunki tej kapryśnej urody.

Częstym pytaniem zarówno doświadczonych, jak i początkujących hodowców kwiatów jest to, że stromanty mają suche końcówki liści i co z tym zrobić. Najczęściej są dwa powody: postaramy się je zrozumieć i pomóc w rozwiązaniu trudnego na pierwszy rzut oka pytania.

Dlaczego końcówki liści stromanów są suche?

Pierwszym i najważniejszym składnikiem udanego rozwoju rośliny jest właściwie dobrana gleba. W naturze stromante żyje w niższych warstwach lasów tropikalnych, gdzie gleba składa się z opadłych, zgniłych liści drzew, ponieważ zawsze jest kwaśna.

Aby dobrze czuć się w warunkach mieszkania stromanta, będzie wymagało lekko kwaśnej gleby, a nawet wszystkich wybryków. Idealna kwasowość, która zazwyczaj jest zapisana na opakowaniu z mieszaniną gleby, powinna wynosić 4-5 pH. Aby upewnić się, że producent nie jest sprytny, w sklepie można kupić specjalne paski lakmusowe, dzięki którym można określić kwasowość gleby dla każdej rośliny.

Drugą najbardziej prawdopodobną przyczyną uszkodzenia liści jest niska wilgotność powietrza i ziemi. Co zrobić, gdy liście stromanów wyschną i zwiną? Jak już wspomniano, roślina ta pochodzi z subtropikalnego lasu, co oznacza, że ​​jeśli spróbujesz stworzyć warunki zbliżone do natury, będzie to duży plus.

Doświadczeni hodowcy wiedzą, że podłoże powinno być prawie zawsze mokre. Nie, doniczka nie powinna być mokra, ponieważ podlewanie z pewnością doprowadzi do zgnilizny korzeni. Najlepszą sytuacją byłoby, gdyby górna warstwa ziemi wyschła trochę przed następnym podlewaniem.

Temperatura powietrza nie powinna być zbyt wysoka - 23-25 ​​° C będzie w porządku. Ale nawet jeśli obserwuje się reżim temperaturowy, a wilgotność jest niewystarczająca, to na pewno spotkasz suszenie końcówek liści. Instalacja wymaga od 70 do 80% wilgotności otaczającego powietrza. Stomanta pozostawia suche Można to osiągnąć na kilka sposobów - poprzez opryskiwanie trzykrotnie dziennie, stałą pracę domowego nawilżacza powietrza lub w prosty staroświecki sposób, kiedy naczynie ze stromantem umieszcza się w pojemniku z wilgotnymi kamykami. Parzenie wody ze zbiornika zapewnia dostateczny efekt cieplarniany dla rośliny.

Suszenie końców stromanta może reagować na zimne przeciągi, których w ogóle nie lubi. Miejsce na parapecie - nie najlepsze dla rośliny. Wszakże oprócz wietrzenia, niepożądanego dla kwiatu, jest zbyt dużo jasnego światła, które również szkodzi. Najlepszym miejscem dla stromantów jest stojak kwiatowy w głębi pomieszczenia, w którym nie będzie wystarczająco dużo ruchu powietrza i jasnego słońca.