Rzadko jaki ogrodnik nie ma swojej fabuły z truskawkami. W końcu to pierwsza jagoda w tym sezonie jest bardzo smaczna i przydatna dla dorosłych i dzieci. Rosnące krzewy wymagają niestrudzonej pracy, ale cała rodzina może zaopatrzyć się w sezonie letnim w witaminy do przyszłego użytku.

Jak każda roślina, truskawki cierpią na choroby i są nękane przez różne szkodniki, co oznacza, że ​​walka z nimi musi być zaplanowana, inaczej nie będzie zbiorów.

Zmiana miejsca lądowania

Najbardziej podstawową rzeczą, jaką powinien wiedzieć ogrodnik, jest to, że choroby truskawek będą nawiedzały rośliny znacznie mniej, jeśli zmieni się miejsce wzrostu co 4-5 lat. W końcu rok po roku ziemia jest coraz bardziej zarażona różnego rodzaju chorobami grzybowymi, a walka z nimi w głębi ziemi jest prawie niemożliwa.

Ponadto konieczne jest, aby zasadą było ścinanie liści z krzaków nasiennych pod korzeniem i spalenie go, ponieważ pozostaje na nim masa szkodliwych patogenów, które wpadają do gleby, a także w nowym sezonie ponownie stają się przyczyną chorób roślin.

Jak radzić sobie ze szkodnikami na truskawkach?

W celu ochrony truskawek przed szkodnikami stosuje się również chemikalia i środki ludowe, chociaż te ostatnie są nadal korzystne, ponieważ bardzo niewiele czasu upływa od momentu choroby do spożycia owoców.

Mrówki

Bardzo lubi sadzenie truskawek czarno-czerwonych mrówek. Ponadto, że przez ich ruchy psują system korzeniowy, również psują (jedzą) jagody, czyniąc je niezdatnymi do spożycia. Aby zapobiec tej sytuacji od wczesnej wiosny, konieczne jest rozproszenie prosa lub limonki w miejsce sadzenia truskawek - owady nie tolerują ich i migrują w inne miejsce.

Ślimaki

Spośród wszystkich szkodników, które jedzą truskawki, najczęstszymi gośćmi są różne ślimaki. Jednej nocy są w stanie zepsuć wiele jagód, mimo że poruszają się powoli. Najbardziej skuteczną bronią przeciwko nim będą ścieżki, obrzeża sadzenia truskawek, o szerokości około 2 cm od popiołu, wapna lub cukru. Ci kosmici nie mogą wejść w kontakt z podobnymi substancjami i dosłownie rozpływają się od kontaktu z nimi.

Medvedka

Kolejny owad, który podkopuje korzenie truskawek Medvedka . Na powierzchni jest prawie niemożliwe, aby go złapać, ani nie można go złapać. Ale zaaranżowanie jej pułapek w postaci zatopionej w otworze trucizny jest całkiem realne. Jeśli nie zatruwacie kolonii tych owadów, zniszczą korzenie roślin i nie dadzą plonu i po prostu umrą.

Przygotowując się do następnego sezonu, można pogrzebać płytkie wiadro świeżego obornika, gdzie wszystkie zagłówki czołgają się jesienią, aby przetrwać zimę w cieple. Zaraz po pierwszych mrozach pułapka zostaje odkopana, szukając śmierci całego stada niedźwiedzi.

Oprócz tych owadów roślina jest dotknięta przez nicieni truskawkowej, ryjkowce, roztocze truskawkowe. W celu ich zwalczania stosuje się środki przetwarzania chemicznego - roztwór manganu, siarka koloidalna, karbofos.

Leczenie truskawek w przypadku chorób

Oprócz szkodników, cierpią zarośla truskawek i choroby. Najsłynniejsze z nich to: zgnilizna szara, plamistość liści, zaraza późna, fuzarioza, więdnięcie wertykulosa. W tym przypadku cierpią zarówno obie części ziemi rośliny - liście, kwiaty, owoce, jak i system korzeniowy.

Gray zgnilizny

Przerzedzanie nasadzeń w celu lepszej cyrkulacji powietrza i traktowanie krzewów fitopreparatami typu Fitosporin ratuje przed tą chorobą grzybową. Szczególnie uważni muszą być w deszczowe lato, kiedy z powodu wysokiej wilgotności zarodniki rozwijają się w ogromnym tempie.

Prześladowanie arkuszy

Czerwone lub białe plamki na liściach są bardzo nieszkodliwe, ale bez walki z nimi w następnym sezonie nie widać zbiorów. Choroba jest podstępna, patogen zimuje w zarażonych liściach i glebie, a następny rok może wpłynąć na całą plantację. Traktowanie roślin preparatem biologicznym Cyrkon, Mieszanka Bordeaux lub Fistosporin. Należy to zrobić, gdy tylko wykryje się plamki, a także w celu zapobiegania na początku i w środku następnego sezonu. Liście po owocowaniu są usuwane i spalane.

Zaraza późna, Fusarium

Czy ranisz truskawki, jak walczyć?

Z tych chorób nasadzenia powinny być regularnie traktowane mieszaniną Bordeaux lub preparatami takimi jak Topaz, Azocen. Ponadto bardzo ważne są środki zapobiegawcze - sadzenie krzewów w odległości od pacjenta, regularna kontrola pod kątem infekcji i usuwanie porażonych liści i owoców. Pomaga bardzo dobrze w zwalczaniu zmian grzybiczych, mulcząc nasadzenia trocinami, rozdrobnioną korą i słomą.

Nie wszyscy wiedzą, że nie tylko liście powinny być unieszkodliwiane, ale także dotknięte owoce, w żadnym wypadku nie powinny być przechowywane w kompoście. Jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń, nawet na niewielkim obszarze możesz wyhodować bogaty zbiór pachnących jagód.