W 1998 r. Wyhodowano nową odmianę we Francji truskawki o nazwie "Darselekt". Dziś ta odmiana wraz z "Elsantą" jest liderem wśród komercyjnych odmian truskawek w Europie.

Truskawka "Darselect" - charakterystyka i opis odmiany

Truskawka "Darselekt" odnosi się do średnio-wczesnych odmian z krótkim, lekkim dniem. Rośliny krzewy są potężne, wysokie, ze stojącymi szypułkami i mocnym systemem korzeniowym. Liście piękne ciemnozielone. Przy dobrym podlewaniu daje dużo grubych wąsów.

Odmiana "Darlelekt" ma dobrą odporność na suszę i mroz. Może zadowalająco tolerować ciepło do + 40 ° C. Kiedy dostępne jest schronienie, owocowanie truskawek rozpoczyna się pod koniec maja, a kiedy rośnie w otwartym terenie, w połowie czerwca.

Jednak truskawka "Darselect" bardzo lubi wilgoć, dlatego w suchych obszarach potrzebuje nawadniania kroplowego.

Roślina jest odporna na choroby układu korzeniowego, ale czasami ulega zarażeniu mączniakiem i szarą pleśnią. Dlatego ten rodzaj truskawek wymaga leczenia środkami ochrony w celu zapobiegania takim chorobom.

Przy dobrej pielęgnacji plony są wysokie i stabilne. 700-800 g jagód czasami zbiera się z jednego buszu. Jeśli zastosuje się dodatkowe nawożenie, plon truskawek "Darselekt" może wzrosnąć do 1,2 kg z buszu, a jagody dojrzewają bardzo dobrze razem. Pozytywną cechą tej odmiany jest to, że dojrzałe jagody są doskonale przechowywane na krzakach przed rozpoczęciem ich zbioru.

Truskawki "Darselect" są bardzo duże, można ważyć od 30 do 50 g. Kształt jagody to lekko wydłużony stożek, który można spłaszczyć w dół. W niekorzystnych warunkach pogodowych (ciepłe zimy lub deszczowe chłodne lata), z powodu złego zapylenia, podwójne jagody mogą pojawić się w formie grzebienia lub akordeonu.

Dojrzała jagoda ma wspaniały kolor czerwonej cegły, czasem z pomarańczowym odcieniem. Odmiana truskawkowa Darselect Miąższ jagody jest jasnoczerwony, średnio gęsty i elastyczny. Truskawki mają doskonałe walory smakowe: soczyste jagody, a ich jasny aromat przypomina truskawki. W owocach doskonały stosunek kwasów i cukru: słodkość i lekka kwasowość łączą się w cudowny smak deserowy.

Truskawka "Darselekt" wyróżnia się dobrą przenośnością i wysoką jakością przechowywania. Po zebraniu jagody nie zmieniają swojego koloru i nie płyną. Zbieranie truskawek z tej odmiany jest proste, ponieważ łodyga nie jest sztywna, a jagody są z niej łatwo oddzielane.

Jak wynika z opisu odmiany, truskawka "Darselect" nadaje się do uprawy zarówno przez entuzjastów ogrodnictwa, jak i rolników.