Każdy ogrodnik wie, że naprzemienne uprawy w miejscu mogą osiągnąć większy plon, a do tego należy wiedzieć, które warzywa są kompatybilne podczas sadzenia w ogrodzie obok. Rotacja roślin eliminuje prawdopodobieństwo, że gleba zostanie zubożona. Ogólna zasada zgodności warzyw podczas sadzenia i naprzemiennie stwierdza, że ​​niemożliwe jest zasadzenie tej samej uprawy jednym łóżkiem wcześniej niż trzy lata później. Oczywiście istnieje wyjątek. Pomidory i ziemniaki - te warzywa mogą rosnąć w tych samych rzędach przez wiele lat. Zgodne warzywa w ogrodzie mogą zwiększyć wydajność nawzajem. Jeśli jedna kultura tłumi inną, rezultat jest oczywisty.

Kompatybilne kultury

W tej sekcji opiszemy, które warzywa są zgodne, gdy są sadzone w szklarniach i na otwartym polu. Tak więc, sadząc bakłażany, upewnij się, że krzaki krzewów rosną w bliskiej odległości. Roślina ta nie zezwala na chrząszcze stonki ziemniaczanej na oberżyny. Jeśli chcesz uzyskać doskonałe rośliny strączkowe, to obok tej uprawy należy sadzić ogórki, rzodkiewki lub rzodkiewki, szpinak, kukurydzę i ziemniaki. Te uprawy ogrodowe przyczyniają się do tego, że ziarna są nasycone azotem, którego potrzebują do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Na przykład, groch świetnie czuje się w okolicach rzepy, ogórków i marchwi, a jeśli posadzisz musztardę między rzędami, to odstraszy groszek podozorok i zahamuje wzrost chwast . Pomidory, które uwalniają substancje aktywne biologicznie, które stymulują ich rozwój, pomagają również grochowi.

Teraz omawiamy kompatybilne sadzenie warzyw do uprawy kapusty. To warzywo reaguje pozytywnie na bliskość sałaty, cebuli, kopru, selera, fasoli szparagowej, ziemniaków i rzodkiewki. Między innymi koper posadzony w pobliżu może poprawić smak białej kapusty, a także odstraszyć mszyce i gąsienice, które uwielbiają ucztować na liściach. I gliniaste pchły i kapuściane muchy nie zirytują kapusty, jeśli położysz obok niej kilka krzewów selera. Ale tutaj powinieneś być ostrożny, ponieważ ćmy kapuściane mogą latać do zapachu selera. Aby tego uniknąć, seler może być zastąpiony jakimkolwiek rodzajem sałatki. Z gąsienic łopaty kapusty zabezpieczają por łóżka porośnięte między rzędami. Jeśli chodzi o brokuły, najlepszymi sąsiadami są buraki, sałata i cebula.

Doskonałe sąsiedztwo ziemniaków, które uprawiane są niemal na każdej działce - jest to bakłażan, cebula, kapusta, chrzan i czosnek. Te kultury przyczyniają się do nasycenia gleby azotem. Ponadto, dla prawidłowego wzrostu potrzebują składników odżywczych zawartych w różnych warstwach gleby, aby nie "walczyły" o nie ze sobą nawzajem. Rzodkiew, marchew i kalafior są również uważane za dobrych sąsiadów dla ziemniaków.

Wzajemnie korzystny sojusz jest również zauważany, gdy marchewki i cebule są sadzone obok. Ten pierwszy nie kłania się muszce cebuli, a drugi odstrasza muchę z marchwi. Cebula dobrze rośnie również z ogórkami, pomidorami, rzodkiewkami i burakami. Jeśli chcesz chronić ogórki przed bakteriozą, na którą są podatne, posadź czosnek i cebulę między łóżkami. Ponadto fitoncydy, które emitują cebulę w dużych ilościach, mają korzystny wpływ na ogórki, ponieważ zabijają przędziorków. Pomyśl o "przyjaźni" między marchewką i pomidorami, cebulą, rzodkiewką, czosnkiem i sałatą, ale bliskość kapusty jest niedopuszczalna.

Kompatybilność roślinna podczas sadzenia 1
Specyfika zgodności warzyw w szklarni

Zgodność sadzenia warzyw w szklarni ma wiele niuansów, ponieważ kultury rosną w ograniczonej przestrzeni, wpływając na siebie nawzajem. Często ogrodnicy nabywają kilka szklarni, aby uprawiać więcej rodzajów warzyw. Ale jeśli masz jedną szklarnię, powinieneś wiedzieć, że w sąsiedztwie możesz rosną ogórki i pomidory, bakłażany i papryki, marchewki i cebule (lub czosnek).