Zapalenie jamy ustnej jest chorobą zapalną jamy ustnej u kotów. Każde zwierzę w każdym wieku może zachorować. Może to być zapalenie jamy ustnej u kotów z wrzodziejącym, wirusowym, nieżytowym, pęcherzykowatym i zgorzkniałym i zgorzelinowym. Choroba jest ostra i przewlekła, czasami pierwotna i wtórna. Najczęściej występuje nieżytowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, w którym nie występują większe zmiany w błonie śluzowej jamy ustnej. Wrzodziejące zapalenie jamy ustnej występuje z obrzękiem i krwawieniem dziąseł u kotów, a głębokie owrzodzenia tworzą się w ustach zwierzęcia.

Pierwotne zapalenie jamy ustnej występuje w wyniku mechanicznego lub termicznego uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej kota, na przykład ostrymi kośćmi lub gorącym pokarmem. Wtórne zapalenie jamy ustnej jest następstwem innych chorób, takich jak szkorbut, cukrzyca, distemper i inni. Przyczyną zapalenia jamy ustnej u kotów może być również próchnica i odkładanie kamienia nazębnego.

Objawy zapalenia jamy ustnej u kotów

W przypadku zapalenia jamy ustnej u kota, błonę śluzową w jamie ustnej jest obrzęk, dziąsła stają się czerwone. W jamie ustnej pojawiają się bardzo bolesne rany, które uniemożliwiają karmienie, a nawet wodę pitną. Duża ilość śliny zamienia się w pianę i pojawia się na futrze w pobliżu ust kota. Staje się letargiczna, apatyczna, bez apetytu. Zwierzę słabnie i traci wagę. Gorączka, nieświeży oddech i pragnienie - wszystkie te objawy wskazują, że kot ma zapalenie jamy ustnej. Czasami w zwierzęciu występuje nawet próchnica zębów.

Leczenie zapalenia jamy ustnej u kotów

Jedną z metod zapobiegania występowaniu zapalenia jamy ustnej u kotów jest higieniczna pielęgnacja jamy ustnej:

  • codziennie myć zęby ;
  • specjalne jedzenie w celu wyeliminowania płytki nazębnej;
  • specjalne płynne dodatki do napoju, które zapobiegną tworzeniu się płytki nazębnej;
  • czyszczenie i polerowanie zębów zwierzęcia u weterynarza.

Z łagodną postacią choroby, przestrzegając wymienionych środków higienicznych, a także stosując leczenie antybiotykami i sterydami, czasami można wyleczyć zwierzę. Jeśli choroba postępuje, jedynym sposobem jest usunięcie wszystkich zębów u kota. Na pierwszy rzut oka jest to bardzo okrutny środek. Jednak w domu kot może normalnie żyć bez zębów, ale zostanie uwolniony od stałego bólu spowodowanego przez owrzodzenie jamy ustnej.

Czasami dentysta może zalecić, aby nie usuwać wszystkich zębów, ale pozostawić siekacze i kły. Jednak w przyszłości najprawdopodobniej będziesz musiał je usunąć. Dlatego niektórzy lekarze weterynarii uważają, że w przypadku wystąpienia zapalenia jamy ustnej u kotów powinni jak najszybciej usunąć zęby. To uratuje kota przed niepotrzebnym cierpieniem.