Lekkoatletyka znane ludzkości od czasów starożytnych: znalazło się na liście zawodów pierwszych Igrzysk Olimpijskich znanych ludzkości, które zawierały bardzo ograniczoną liczbę sport istotne dla tego czasu. Jedną z dyscyplin jest pchnięcie kulą, aw tej konkurencji rywalizują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Lekkoatletyka: pchnięcie kulą

Zawody w rzucaniu na odległość - to strzał. Rdzeń w tym przypadku nazywa się specjalnym pociskiem sportowym, który służy do rzucania ruchem popychacza. Ta dyscyplina znajduje się na liście technicznych rodzajów programu lekkoatletycznego i odnosi się do rzucania.

Na pierwszy rzut oka, rzucanie jądra nie jest niczym skomplikowanym, ale tak nie jest. Taki sport wymaga siły atlety i koordynacji ruchów. Strzała jądrowa stała się dyscypliną olimpijską dla mężczyzn przez bardzo długi czas - od 1896 r., Ale była włączona do zawodów kobiecych od 1948 r. Dzisiejsze rzucanie jest częścią ścieżki i pola dookoła.

Pchnięcie kulą: zasady

W zawodach typu shot-shot obowiązują surowe zasady. Rzut jest wykonywany w sektorze o kącie 35 °, jego wierzchołek znajduje się w środku koła o średnicy 2.135 metrów. Długość rzutu mierzona jest jako odległość od zewnętrznego obwodu tego okręgu do punktu padania jądra.

Ustalono również ciężar pocisku: kobietę wkłada się do kuli o wadze 4 kg, a mężczyźni do 7,257 kg (dokładnie 16 funtów). W takim przypadku rdzeń powinien być gładki.

Standardy w pchnięciu są nieco inne dla różnych krajów. Na przykład wskaźniki dla Rosji można zobaczyć w specjalnej tabeli.

standardy strzelania

Zawodnik, któremu oddano strzał, ma prawo do 6 prób. Kiedy jest więcej niż ośmiu uczestników, po pierwszych trzech próbach wybrano 8 osób, które nadal rywalizują, a kolejne trzy próby rozdzielają miejsca między nimi. W żadnym wypadku ręka nie powinna spadać poniżej tej linii podczas rzutu. Ponadto pocisk nie może zostać wycofany ponad linię ramion.

Ponadto istnieją specjalne zasady: na przykład można popchnąć rdzeń tylko jedną ręką, która nie powinna mieć rękawiczek ani bandaży. Jeśli zawodnik ma ranę w dłoni, którą należy przymocować bandażem, musi pokazać rękę sędziego, który podejmie decyzję o dopuszczeniu zawodnika do zawodów.