Wszystko w otaczającym nas świecie ma barwę. Aby wygodniej było postrzegać i analizować, całe spektrum podzielono na grupy, kierując się pewnymi cechami. Najczęściej stosowaną paletą klasyfikacji odcieni i kolorów - jest podział ich ciepła i zimna. Niewielu z nas może pochwalić się obecnością edukacji artystycznej, więc aby określić kolory i odcienie, poznać ich nazwy - wielu projektantów, stylistów, wizażystów. Jednak minimalna wiedza w tej dziedzinie będzie odpowiednia dla każdej dziewczyny, ponieważ umiejętność wyboru odpowiedniej kombinacji kolorów i odcieni w odzieży i makijażu pozwala uniknąć błędów, które powodują wszystkie wysiłki, aby stworzyć stylowy obraz do zera. W tym artykule omówimy specyfikę różnych kolorów i odcieni, niuanse ich kombinacji.

Ciepły i zimny

Dzielenie istniejących kolorów na ciepłe i zimne jest najbardziej powszechne. Temperatura barwowa jest określana wyłącznie asocjacyjnie. Tak więc zimne kolory i odcienie kwiatów wiążą się z czymś zimnym. Na przykład śnieg, lód, burzowe chmury, ciemny las. Ciepły sam przypomina słońce, lato, ogień. Jeśli uprościć, paleta kolorów w tej klasyfikacji jest następująca.

odcienie kolorów 1odcienie koloru 2odcienie koloru 3

Ale wszystko nie jest takie proste, bo nawet w naturze czysty kolor jest rzadkością. Co możemy powiedzieć o asortymencie nowoczesnych tkanin, cieni do powiek, lakieru do paznokci! Często widzimy przepływ kolorów i odcieni w sobie, ich miksturę, złożoność i głębię. Niektóre odcienie mogą zapewnić ciepło lub chłód każdemu kolorowi. Pomarańczowy, czerwony, bogaty żółty - te ciepłe odcienie kolorów łagodzą zimne kolory, a przy pomocy bieli, szarości, niebieskiego, niebieskiego, cytryny lub czerni można "obniżyć stopień" ciepłego koloru.

Głuchy i dźwięczny

To kolejna klasyfikacja kolorów i odcieni, z której często korzystają projektanci, tworząc modne kolekcje ubrań. Jasne kolory zawierają wszystkie jasne i nienasycone (płytkie) zimne odcienie. Jeśli przesadzić, głuchota i dźwięczność kolorów zależy od ich nasycenia. Dodatek białego koloru sprawia, że ​​cień jest bardziej rezonujący, a domieszka czarnych - głuchych. Należy zauważyć, że wyjątkowość w postrzeganiu kolorów jest pojęciem warunkowym. Tak więc delikatne odcienie niektórych kolorów (różowy, niebieski, żółty) dla jednej osoby mogą wydawać się dźwięczne, a dla innych - stłumione. Ale nie ma różnicy w kolorach oliwkowym i brązowym - są głuche, ciężkie, więc obraz powinien być "rozcieńczony" kontrastującymi akcentami. Żywotność i głuchota kwiatów są ściśle powiązane z ich łatwością i ciężarem. Łącząc ten sam kolor z innym, można osiągnąć zupełnie przeciwne wyniki.

odcienie koloru 4odcienie koloru 5odcienie koloru 6

Nie zapomnij o wpływ koloru na psychikę . Tak więc ubrania w kolorze czerwonym, pomarańczowym i soczystym zielonym mogą naładować osobę energią, energią, ekscytacją, a fiołek, ciemnozielony i niebieski mają uspokajający, relaksujący efekt.

Różnorodność kolorów

Jak już wspomniano, jest tak wiele odcieni kolorów, że czasami ich nazwy zniechęcają nas. Trudno sobie wyobrazić, jaki cień jest ukryty, na przykład za nazwą "sienna", "chartreuse" lub "viridian". Posiadanie tych informacji jest niezwykle przydatne, ponieważ zakupy online to jedno z najnowszych hobby współczesnych kobiet. Jak zrozumieć, jaką kolorową sukienkę otrzymasz, jeśli nazwa koloru jest dla ciebie tajemnicą? Zaufanie kolorowi monitora jest ryzykowne. Oferujemy paletę najczęstszych kolorów i odcieni z nazwami, które im odpowiadają.

odcienie koloru 7odcienie koloru 8odcienie koloru 9
odcienie koloru 10odcienie koloru 11odcienie kolorów 12
odcienie kolorów 13odcienie kolorów 14odcienie kolorów 15