Znajomość różnych kamieni naturalnych i półszlachetnych nigdy nie jest zbyteczna, ponieważ zawsze dobrze jest zrozumieć kamienie. Po pierwsze, możesz po prostu odkryć wiele nowych interesujących rzeczy. A po drugie, będziesz wiedział, jakie kamienie mogą być używane w różnych rękodziełach, a także w dzień, a kiedy kamienie szlachetne, jak jasny ekspresyjny makijaż, lepiej zarezerwować na wieczór. Spójrzmy na małą listę kamieni półszlachetnych, w których są one ułożone według ich schematów kolorystycznych.

Czerwone kamienie półszlachetne

Najbardziej znanym i popularnym z czerwonych kamieni jest jaspis, który ma bogaty krwistoczerwony kolor, a także niektóre odmiany granatu. Ogólnie rzecz biorąc, granat często jest zaliczany do kamieni półszlachetnych, ale niektóre gatunki są czasami uważane za cenne, prawdopodobnie dlatego, że są mniej powszechne niż inne. Ale pirogi i almandynki są kamieniami półszlachetnymi. Pierwszy to kolor czerwony, w którym mogą występować odcienie fioletu lub pomarańczu, a także biała linia. Drugi ma bezbarwną cechę, a sam kamień jest najczęściej wiśniowy lub szkarłatny, może również ze skosami w fioletowym odcieniu. Ponadto warto zauważyć w tej grupie i karneolu - czerwono-żółtą odmianę chalcedonu. Możesz również wymienić rodonit i kunzite, które mają różowo-czerwony kolor.

lista pół szlachetnych kamieni 1lista kamieni półszlachetnych 2lista pół szlachetnych kamieni 3

Niebieskie kamienie półszlachetne

Półszlachetny kamień tanzanitowy to głęboki, szafirowo-niebieski kolor przezroczysty. Biżuteria z tanzanitem, nawiasem mówiąc, była bardzo kochana przez aktorkę Elizabeth Taylor . Ponadto lapis lazuli i azuryt mają jasnoniebieski kolor, a oprócz nich sodalit. Należy zauważyć i turkus, który jednak trudno nazwać niebieskim, ponieważ kolor tego kamienia od dawna otrzymał swoją własną nazwę - turkusowy.

lista pół szlachetnych kamieni 4lista kamieni półszlachetnych 5lista pół szlachetnych kamieni 6

Fioletowe kamienie półszlachetne

Nie wiele kamieni półszlachetnych ma purpurowy kolor. Przede wszystkim jest to kwarc ametystowy. W kolorze jest bardzo blisko cennego ametystu. Należy również zauważyć i charoite - wspaniałe liliowe i fioletowe kwiaty, kamień o delikatnym perłowym połysku.

lista kamieni półszlachetnych 7lista kamieni półszlachetnych 8lista pół szlachetnych kamieni 9

Półszlachetne kamienie w kolorze zielonym

Ale zielone kamienie półszlachetne w przyrodzie są całkiem sporo. Najsłynniejszy można nazwać malachitem, który ma luksusowy i ciemnozielony kolor, jadeit to jasnozielony kolor, a heliotrop to kamień, który łączy w sobie dwa kolory: ciemnozielony i krwistoczerwony. Ale oprócz tych kamieni, jest też wiele innych, których imiona są mniej znane. Ten andrutytowy żółtozielony kolor, bruttourolijski brązowozielony, zielony diopside z brązowymi i żółtymi odcieniami, epidotem i enstatytowymi zielono-brązowymi tonami, a także zaskakująco piękny jasnozielony oliwin. I to nie wszystkie kamienie mają zielony odcień.

lista kamieni półszlachetnych 10lista kamieni półszlachetnych 11lista pół szlachetnych kamieni 12

Żółte kamienie półszlachetne

Żółty odcień jest również dość popularny. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na cytryn, hiacynt, spinel i bursztyn, które mają bogate i wyraziste żółte odcienie. Nie możemy ignorować chrysoberylu, który wyróżnia się zielonkawożółtym kolorem, korundem, w cieniu którego występują brązowe nuty, turmalinem, a także wspomniany wcześniej karneol, jaspis i jadeit, który również może mieć żółte lub pomarańczowe odcienie.

lista kamieni półszlachetnych 13lista kamieni półszlachetnych 14lista kamieni półszlachetnych 15

Czarne kamienie półszlachetne

Wśród czarnych kamieni nie ma żadnych drogocennych lub przezroczystych kamieni, ale te kamienie po prostu zadziwiają ich magnetyzmem i energią. Jaskrawym przedstawicielem tej grupy jest agat, który ogólnie może mieć bardzo różne odcienie. Nie można też nie zauważyć odrzutowca, który jest również nazywany czarnym jaspisiem lub czarnym bursztynem. Ponadto, onyks, melanit i morion są znane w głębokiej czerni.

lista kamieni półszlachetnych 16lista kamieni półszlachetnych 17lista kamieni półszlachetnych 18