Kręgosłupa bocznego kręgosłupa, któremu najczęściej towarzyszy obrót kręgów wokół osi pionowej w kierunku wybrzuszenia, nazywa się skoliozą. Jeśli kręgosłup ma tylko jedno odgięcie w bok - to jest prosta skolioza, a trudny jest wywoływany, gdy kręgosłup, oprócz głównego, tworzy kompensujące zgięcia w przeciwnym kierunku.

Stopnie skoliozy

Istnieją cztery stopnie, z których każdy charakteryzuje się kątem skoliozy. Przy 1 stopniu skoliozy - skrzywienie kręgosłupa jest minimalne, a kąt zmienia się do dziesięciu stopni. W pozycji leżącej krzywizna kręgosłupa ze skoliozą 1 stopnia może być wyrównana.

Znacznie poważniejszy jest drugi stopień skoliozy kręgosłupa. Krzywizna nie tylko nie znika u pacjenta w stanie leżącym, ale garb o niewielkich rozmiarach może być już zauważalny. Kąt skoliozy waha się od jedenastu do dwudziestu pięciu stopni.

Od trzydziestu jeden do sześćdziesięciu stopni tworzy kąt ze skoliozą 3 stopni, który charakteryzuje się zmianą kształtu klatki piersiowej. Najpoważniejszym schorzeniem jest skolioza 4 stopnia, w której dochodzi do zaburzeń pracy narządów wewnętrznych. Serce i płuca mogą cierpieć najbardziej.

Objawy skoliozy kręgosłupa

We wstępnych stadiach skoliozy pojawiają się naruszenia prawidłowej postawy ciała, łopatka i ramię są wyższe po wypukłej stronie niż po stronie wklęsłej, a trójkąt taliowy po wypukłej stronie jest węższy. Może również występować ból w dolnej części pleców, podając nerw kulszowy. Jednocześnie ruchliwość w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wyraźnie się zmniejsza, krzywizna jest stała, a mięśnie wzdłużne grzbietu są w ciągłym napięciu.

Konsekwencje skoliozy kręgosłupa:

 • stały wzrost bólu;
 • może wystąpić niewydolność serca lub płuc;
 • choroby neurologiczne;
 • naruszenie układu oddechowego;
 • choroba postępuje do bardziej surowego stopnia.

Główne objawy skoliozy w odcinku piersiowym kręgosłupa to wyraźne przesunięcie brzucha do przodu, a łopatki i łopatki są uniesione. Choroba ta jest klasyfikowana według różnych objawów:

objawy skoliozy kręgosłupa
 • ze względu na pojawienie się różnicowania - skoliozy wrodzone i nabyte;
 • w stosunku do pacjenta do grupy wiekowej dzieli się na dorosłego, młodzieńczego, dziecinnego i niemowlęcego;
 • czynność przebiegu choroby jest podzielona - progresywna i niepostępująca skolioza;
 • po stronie ognisk choroby dzieli się na lewostronną i prawostronną skoliozę kręgosłupa piersiowego.

Leczenie skoliozy kręgosłupa piersiowego

Przede wszystkim wpływ i jakość leczenia zależy od ciężkości i początku choroby. Im wcześniej rozpoznano i rozpoczęto leczenie skoliozy kręgosłupa, tym większe jest prawdopodobieństwo szybkiego i całkowitego wyzdrowienia. Po wskazaniu specjalisty pacjentowi przypisuje się kompleks leczenia, biorąc pod uwagę wszystkie cechy choroby. Zazwyczaj leczenie skoliozy kręgosłupa piersiowego składa się z trzech etapów:

 1. Początkowo aktywny wpływ na bardzo krzywiznę kręgosłupa.
 2. Kolejną rzeczą w leczeniu jest bezpośrednia korekcja deformacji kręgosłupa.
 3. Ostatnim krokiem jest ustalenie prawidłowej pozycji kręgosłupa piersiowego.

Trzeci etap leczenia jest najważniejszy i czasochłonny. Jeśli nie podejmiesz specjalnych wysiłków, aby wyćwiczyć mięśnie pleców, z powodu ćwiczeń kręgosłupa, specjalnie wybranych przez lekarza, wcześniej czy później choroba znów będzie odczuwana. W przypadku skoliozy, oprócz specjalnych ćwiczeń dla kręgosłupa, zalecane są zajęcia z masażu i pływania.

Ćwiczenia na skoliozy kręgosłupa piersiowego:

 1. Usiądź na krześle, połóż dłonie w "kłódce" z tyłu głowy, a następnie wykonaj odbicie w plecach w okolicy klatki piersiowej: ugięcie - wdech, pochylenie - wdech. Powtórz ćwiczenie 4-5 razy.
 2. Połóż się na brzuchu, pod klatką piersiową lepiej postawić walec, ręce za głową. Wdech - zginaj plecy, wydychaj - podnieś swoje górne ciało. Powtórz ćwiczenie 4-5 razy.
 3. ćwiczenia kręgosłupa dla skoliozy
 4. Siedząc, zawiń dno klatki piersiowej ręcznikiem, wdychaj - przeciągnij materiał na siebie, na powolny wydech - rozluźnij napięcie. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
 5. Stojąc na podłodze, lekko rozstawione nogi, wyciągnij ręce w górę, złap lewą dłoń prawym nadgarstkiem. Wykonaj maksymalne nachylenie w prawo i delikatnie pociągnij lewą rękę, a następnie, podobnie, w przeciwnym kierunku. Powtórz 5-10 razy.

W przypadku braku efektu terapeutycznego wyznacza się operację usunięcia odpowiedniego krążka międzykręgowego z późniejszym wykorzystaniem powyższych aktywności fizycznych i ćwiczeń terapeutycznych.