Zamek Sasso Corbaro, zwany również Zamkiem Wysokim lub Castello di Sasso Corbaro, wchodzi wraz z Castelgrande i Montebello do trzech zamków tworzących budynki obronne Bellinzona . Znajduje się około 600 metrów na południowy wschód od miasta, na wysokim klifie. Jest to najmniejszy z trzech zamków, przede wszystkim położony i nie posiadający łańcucha murów miejskich z innymi zamkami, ale stojącego na uboczu. Niemniej jednak zamek Sasso Corbaro, który ma niesamowitą historię, jest teraz bardzo lubiany przez turystów, ponieważ z jego wysokości roztacza się oszałamiająca panorama miasta i dolnych zamków.

Krótka historia zamku Sasso Corbaro

Według danych historycznych z XV wieku, warowna wieża w miejscu obecnego zamku istniała już w 1400 roku. Zamek Sasso Corbaro został zbudowany nieco później, w 1479 roku. Prace prowadzone były pod kierownictwem florenckiego architekta Benedetto Ferrini oraz na zlecenie Ludovico Moreau. Celem jego budowy było wzmocnienie defensywnej części miasta. Charakterystyczną cechą tego zamku w budowie murów twierdzy był brak łączności z innymi fortyfikacjami miasta, ponieważ Sasso Corbaro znajduje się wysoko w górach.

Sasso Corbaro natychmiast nie został nazwany w ten sposób. Od 1506 roku nazywany był Unterwalden, a od 1818 roku nazywany był zamkiem św. Barbary, nazywane tu kaplicą. W 1919 r. Sasso Corbaro został przeniesiony do stanu, a ten fakt był punktem wyjścia do rozpoczęcia poważnych prac konserwatorskich.

Jakie ciekawe rzeczy można zobaczyć na zamku?

Obecnie zamek Sasso Corbaro wraz z zamkami Montebello i Castelgrande znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przy dobrej pogodzie często odbywają się tutaj festiwale i festiwale folklorystyczne w stylu średniowiecza.

Zamek Sasso Corbaro w Szwajcaria w formie jest kwadrat, ma ściany o wymiarach 25 na 25 metrów, których grubość wynosi od 1 do 1,8 metra. W północno-wschodnich i południowo-zachodnich zakątkach zamku znajdują się wieże. Niska północna wieża była miejscem dla strażników i strażników twierdzy, a południowa wieża, ponieważ była dość wysoka, służyła jako strażnica. Na wszystkich murach zamku zachowały się rozwidlone jaskółki w kształcie jaskółczego ogórka, inaczej zwane "zębami gibellinowymi". W XV wieku były to bardzo popularne ozdoby fortyfikacji miejskich.

Вид сверху на замок Сассо Корбаро

Możesz wejść do zamku przez główne wejście na końcu zachodniej ściany. Nawiasem mówiąc, przy głównym wejściu były ślady kratki ochronnej i mechanizmu napędowego. Przed głównym wejściem widać dodatkowe wzmocnienie trójkątnej formy - rzodkiewki. Pomieszczenia mieszkalne w zamku znajdowały się dawniej na południowych i zachodnich ścianach zamku, we wschodniej części była kaplica. Jest to kopia małej kaplicy z XVII wieku, wybudowanej pod wezwaniem św. Barbary i odrestaurowanej niegdyś z ruin. Na dziedzińcu zamku Sasso Corbaro można zobaczyć część zachowanych do dziś pomieszczeń, a mianowicie fragmenty kuchni, paleniska, kanalizacji i studni z XV wieku. Wszystkie zachowane budynki są odnowione i otwarte dla turystów.

Najbardziej znacząca część zamku Sasso Corbaro w Szwajcaria - jest to "drewniany pokój" lub Sala Emmy Poglia. Pokój ten jest skierowany tylko do orzecha włoskiego, pod którym znajdują się specjalne talerze odpowiedzialne za ogrzewanie pomieszczenia. "Drewniany pokój" został zbudowany w XVII wieku i pierwotnie znajdował się w rodzinnym majątku rodziny Emma. W Sasso Corbaro został przeniesiony dopiero w 1989 roku. Wraz z "Pokojem drewnianym" rodzinny kominek Emma również przeniósł się do zamku z emblematem na nim przedstawionym z ostrymi orłami i tygrysem. "Drewniany pokój" znajduje się teraz w wieży widokowej i jest dostępny dla zwiedzających. Jest w nim i jest teraz muzeum. Muzeum ma możliwość odwiedzenia zarówno stałych ekspozycji, jak i wystaw czasowych, których harmonogram można wyjaśnić na oficjalnej stronie internetowej, telefonicznie i e-mailem. Aby przejść się po dziedzińcu zamku Sasso Corbaro, nie trzeba kupować biletu. Położenie zamku na wysokiej skale pozwala zobaczyć i uchwycić uroczą panoramę okolicy.

Jak dostać się do zamku Sasso Corbaro?

Zamek Sasso Corbaro w Bellinzona znajduje się na skale, więc droga do niego wiąże się z pewnym, a w tym przypadku znacznym nakładem pracy. Możesz wspiąć się na górę samochodem, pociągiem turystycznym lub skorzystać z transport publiczny . Jeśli zdecydujesz się jechać autobusem, potrzebujesz trasy numer 4, przystanek do wyjścia nazywa się Cast. Sasso Corbaro.

Przejście na dziedziniec zamku jest bezpłatne. Wejście do muzeum zamkowego opłacane jest za wystawy. Bilet na stałą ekspozycję dla dorosłych kosztuje 5 franków szwajcarskich, dzieci od 6 do 14 lat i studentów - 2 franki szwajcarskie. Wstęp dla dzieci poniżej 6 roku życia na stałej wystawie jest bezpłatny. Wstęp, bilet wstępu dla dorosłych kosztuje 10 franków szwajcarskich, dzieci od 6 do 14 lat i studenci - 5 franków szwajcarskich, dzieci poniżej 6 lat są bezpłatne.

Дорога к замку Сассо КорбароЗамок Сассо Корбаро
Внутренний двор замка Сассо КорбароВид на горы с высоты замка