W dobie technologii komputerowej dzieci są coraz mniej otwarte i grają w aktywne gry. Przyczynia się to do powstawania wielu problemów i chorób, takich jak otyłość, upośledzona towarzyskość, aspołeczny nastrój, skolioza i wiele innych.

Ale gry na świeżym powietrzu dla dzieci rozwiązują wiele z tych problemów. Wywołują pozytywne emocje, wprowadzają dziecko w jego kulturę i tradycje, rozwijają aktywność ruchową i koordynację. Łączą dzieci, wywołują ducha zespołu, pomagają być bardziej otwartym w wyrażaniu swoich uczuć i emocji. A także doskonale łagodzi zmęczenie i stres psychiczny.

Gry ludowe w przedszkolu

Corner

Dzieci znajdują się we wszystkich zakątkach pokoju i zmieniają miejsca, biegnąc od rogu do rogu. Kierowca próbuje przebiec w innym zakręcie szybciej niż drugi uczestnik.

Mały pierścionek

Uczestnicy siedzą w rzędzie obok siebie, trzymając przed sobą dłonie z wyciągniętymi dłońmi. Prezentujący ukrywa pierścień w dłoniach i trzyma dłonie między dłońmi każdego uczestnika, udając, że opuszcza im pierścień w dłoni. Ale pierścień dostaje tylko jeden uczestnik. Kiedy lider przechodzi wszystko, bierze trzy kroki od uczestników i mówi:

Pierścień, pierścień,

Wyjdź na ganek!

Ten, kto miał pierścień, powinien wybiec do lidera, pozostali uczestnicy powinni zrozumieć z czasem, kto ma pierścień i złapać go, nie pozwalając mu się wyczerpać.

Interes gry polega na tym, że lider powinien najprawdopodobniej przedstawić przesunięcie pierścienia do rąk, a uczestnicy powinni grać razem z nim.

Bootshow

Wszystkie dzieci zdejmują buty. Mistrz miesza to i daje sygnał. Dzieci nie powinny widzieć, jak buty są mieszane, wybiegać na sygnał i szukać pary. Ten, który szybko znajdzie swoją parę i jest odpowiednio ubrany, wygra.

Zimowe ludowe gry plenerowe dla dzieci

Rosyjska tradycja ludowa - dzięki czemu bałwanek można przekształcić w zawody. Trzeba tylko rozbić dzieci na dwie lub więcej drużyn i dać zadanie, aby oślepić najpiękniejszego bałwana szybciej niż inni.

Voynushki

Dzieci są podzielone na dwie drużyny. Robią barykady śniegu i strzelają do siebie śnieżkami. Ten, który trafił, trafia do drużyny wroga. Zwycięzcą jest ten, który atakuje więcej wrogów.

Frost

Wybrany jest jeden uczestnik - mróz. Naprzeciw siebie stoją domy. Wszyscy uczestnicy znajdują się w tym samym domu. Frost mówi:

I'm Frost - Red nose,

Wszystkie zamarzają bezkrytycznie.

Porozmawiam z każdym wkrótce,

Kto teraz podejmie decyzję

Idź w długą podróż!

Uczestnicy odpowiadają na niego i przenoszą się do innego domu:

Nie boimy się zagrożeń

I nie boimy się mrozu!

Frost próbuje dotknąć działających uczestników, zamrożając je. Ci, których dotyka zamarzanie. Kiedy wszyscy się skrzyżują, zapowiedziana jest kolejna runda, zamrożone pozostają na swoim miejscu. Frost będzie tym, który zamroził ostatni.

Popularne gry na świeżym powietrzu dla dzieci

Łańcuchy

Dwie drużyny nie są sobie przeciwne, trzymają się za ręce. Za pomocą zliczenia wybiera się osobę, która złamie łańcuch.

Możliwość liczenia:

Na złotym ganku siedzieli -

dziecięce gry ludowe na świeżym powietrzu

Car, książę, król, książę,

Szewc, krawiec.

Kim będziesz taki?

Mówiąc, licząc, z kolei wskazuje na przeciwników palcem. Na słowo "taki" jeden uczestnik wypada. Mówi, kto będzie, na przykład, książę.

Hrabia jest wymawiany jeszcze raz, a na jego czele padnie słowo "książę".

Wybrany uczestnik biegnie do drużyny przeciwnej i próbuje złamać ręce dwóm osobom. Jeśli się zepsuł, bierze jedną z drużyn przeciwnych, jeśli nie, staje się dla nich. Stracić zespół, w którym będzie jeden uczestnik.