Rezekne jest miastem republikańskiego podporządkowania w Łotwa . Na mapie Łotwy Rezekne znajduje się w samym środku regionu Rezekne, jednak będąc jego centrum administracyjnym, miasto nie należy do terytorium regionu.

Informacje o mieście

Rezekne nazywa się "Sercem Łatgalii", kulturowym i historycznym regionem na wschodzie kraju. Stąd do granicy Rosji - 50 kilometrów. Jest to jedno z niewielu łotewskich miast, w którym można usłyszeć mowę na Łotwie na żywo.

Jest również nazywany "miastem na siedmiu wzgórzach". Miasto jest podzielone na pół rzeki Rezekne, łączącej dwa największe łotewskie jeziora - Lubań i Raznę. W obrębie miasta znajduje się jezioro Kovshu, z którego płynie rzeka Kovshupe, która wpada do Rezekne.

Zabytki w Rezekne

Zabytki Rezekne miasto na Łotwie uchwyciło długą historię miasta, które zawsze było zamieszkane przez ludzi różnych narodowości i wyznań. Historyczne budynki i nowoczesna architektura, zabytki, katolickie, prawosławne, protestanckie kościoły - w Rezeknem naprawdę mają coś do zobaczenia.

 1. Ruiny zamku Rositen . Ruiny Zamku Zakonu na Wzgórzu Zamkowym. Wokół parku znajduje się restauracja i letni teatr. Po drugiej stronie ulicy wystawiono model zamku Rozitten. Centrum informacji turystycznej znajduje się w pobliżu, przy ul. Krasta, 31.
 2. Развалины замка Розиттен и Кафедральный собор Сердца Иисусова
 3. "Zeimuls" jest centrum kreatywnych usług we Wschodniej Łotwie. Pomnik nowoczesnej architektury, budynek o nietypowym kształcie z "zielonym dachem". Tutaj prowadzą zajęcia kreatywne i edukacyjne dla młodzieży.
 4. Latgale Cultural and Historical Museum . Położony w centrum miasta, wzdłuż alei Atbrivoshanas. Muzeum prezentuje największą kolekcję łotewskiej ceramiki na Łotwie - ponad 2000 pozycji.
 5. Латгальский культурно-исторический музей и памятник А. Кукойсу
 6. Dom Sztuki . Pierwotnie dom kupiecki z rodziny Vorobiev, zbudowany pod koniec XIX wieku. Obecnie w Domu Sztuki prezentowane są obrazy malgaskich artystów ze środków łotewskiego muzeum kultury i historii.
 7. Latgale Mara ("United for Latvia"). Pomnik ku czci zjednoczenia Łotwy i Łatgalii. Położony w samym sercu miasta. Pomnik został zbudowany przez Karisa Jansonsa, jego renowacja na początku lat 90-tych. zaangażowany syn rzeźbiarz Andrejs Jansons.
 8. Латгальская Мара
 9. Pomnik Anton Kukoysu . Pomnik słynnego łotewskiego pisarza, artysty, reżysera i aktora przed Muzeum Historii i Kultury w Łatgalii.
 10. Katedra Serca Jezusa . Katedra na starej ulicy w Łatgalii. Jego kolorowe witraże i rzeźbione ołtarze są dziełem sztuki.
 11. Rezekne zielona synagoga . Jedyna drewniana synagoga na Łotwie, która nie uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej. W pomieszczeniach synagogi znajdują się ekspozycje poświęcone dziejom społeczności żydowskiej w Łatgalii i żydowskim tradycjom.
 12. Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny . Katedra w sercu miasta, sto metrów od Latgale Mary.
 13. Православный собор Рождества Пресвятой Богородицы
 14. Ewangelicki Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy . Kościół czerwonej cegły w pobliżu katedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
 15. Kościół rzymskokatolicki Bolesnej Marii Panny . Kościół w centrum miasta, w alei Atbrivoshanas.
 16. Modlitewny dom św . Mikołaja . Zbudowany na cmentarzu Old Believer. Oto największy dzwon na Łotwie.
Старообрядческая моленная Святого Николая

Święta i wydarzenia

Przez cały rok mieszkańcy i goście miasta mogą korzystać z różnorodnych atrakcji w salach koncertowych miasta i na świeżym powietrzu.

Od 2013 roku w Rezeknem odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych . Jesienią odbywa się festiwal teatralny "Krok po kroku".

Wiosną w Rezekne obchodzimy Dni Sztuki i Dni Pottersa , we wrześniu - Dni Muzyki Barokowej .

Uroczystości odbywają się w miejskich parkach - Parku Festiwalowym, w którym mieści się Dom Kultury, w Miejskim Parku Kultury i Wypoczynku.

W Rezeknem działa łotewska ambasada GORS (z Latgalian przetłumaczono ją jako "Spirit"), jest to także centrum wielofunkcyjne. Budynek jest ciekawie wpisany w krajobraz między Kovšup i Rezekne. Tu szaleje życie kulturalne: koncertować i występować, organizować pokazy filmowe, organizować seminaria i konferencje, w restauracjach ambasady zapoznać turystów z kuchnią latgalii.

Латгальское посольство GORS

Hotele w Rezekne

Rezekne miasto oferuje duży wybór hoteli i hosteli.

W centralnej alei Atbrivoshanas, rzut kamieniem od Latgale Mary znajduje się Hotel Latgale .

Hotel Kolonna Rezekne znajduje się nad brzegiem rzeki Rezekne w zabytkowym budynku. To centrum miasta, zakątek ulicy Brivibas i aleja Atbrivoshanas. Lake Bucket znajduje się 300 m od tego miejsca. Hotel oferuje 41 pokoi dla 86 osób. Wieczory w stylu Latgale odbywają się w restauracji Rosalia .

Отель Kolonna Hotel Rezekne

Na ulicy Rajnia, obok Parku Kultury i Wypoczynku, znajduje się hostel Latvijas Sarkana Krusta Viesnica .

Restart Hotel z 29 pokojami znajduje się przy ulicy prowadzącej od stacji kolejowej Rezekne I, z dala od hałaśliwego centrum. W pobliżu - rzeka Rezekne.

Ponadto w różnych częściach miasta można wynająć apartamenty oferowane przez agencję VIN.

Na wschód od miasta, nad brzegiem rzeki Rezekne, obok autostrady A12 znajduje się pensjonat Zala Sala . Na południe, na autostradzie P55, znajduje się pensjonat Starosciki Lejaskalns. Na terenie pensjonatu jest piękny ogród.

Гостевой дом Starosciki Lejaskalns

Pogoda w Rezekne

Rezekne, jak całość Łotwa , znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej, więc istnieje wyraźna zmiana pór roku. Od jesieni do listopada utrzymuje się niewielki plus, do grudnia staje się coraz zimniejszy. Najzimniejszym miesiącem jest luty (średnia temperatura wynosi -8 ° С w ciągu dnia, -13 ° С w nocy), wiosna przybywa w marcu, w końcu ogrzewa się w maju, a najcieplejszym miesiącem jest lipiec (średnia dzienna temperatura wynosi + 23 ° С).

Jak się tam dostać?

W południowo-zachodniej części miasta znajduje się stacja kolejowa Rezekne I, w północnej części znajduje się stacja Rezekne II. Oto nadchodzi pociąg Ryga , Wilno, z Moskwy-Rygi i Sankt-Petersburga-Witebska.

Z tych samych miast, a także z Daugavpils do Rezekne można dojechać autobusem.

W mieście kursuje komunikacja miejska - autobusy firmy Rezeknes Satiksme.