Malina jest koniecznie uprawiana na każdym miejscu w ogrodzie, ale nie wszyscy ogrodnicy znają specyfikę opieki nad nim, ponieważ wymaga to uwagi i po zebraniu. Jest to konieczne, aby ułatwić jej przetrwanie zimy, aw przyszłym roku miała też jagody. Z tego artykułu dowiesz się, jakie prace należy wykonać na stronie z malinami po zbiorach.

Dbanie o maliny po zbiorach to ich krojenie i karmienie, ale aby nie zaszkodzić krzakom, powinieneś najpierw zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi wykonywania tych prac.


Przycinanie

Gdy tylko całe plony malin z jednego pędu są już zebrane, należy je pokroić. To samo powinno być zrobione ze słabymi, koślawymi i zbytecznymi pniami. Jest to konieczne, aby te pędy pozostały na krzaku, uzyskać więcej soków i szybciej dojrzeć, a także umocować jakościowe pąki do następnego zbioru.

Pnie są przycinane na poziomie gruntu, tak aby nie pozostały pniaki, najwyżej 5-6 pędów powinno pozostać w jednym buszu, z których wierzchołki powinny być nakłute, aby nie rosły. Rozcięte rośliny dzielą się na części i pozostawia między rzędami jako materiał do ściółkowania.

Konieczne jest również usunięcie pędów między rzędami. Najbardziej optymalny jest korytarz o szerokości 50 cm i szerokości 1 metra.

przycinanie malin po zbiorach

Dodatkowe nawożenie

Bardzo dobrym i niedrogim nawozem dla malin jest popiół, który zawiera wszystko, co krzak potrzebuje, aby rosnąć i położyć nowe nerki. Co dwa lata, pod każdym malinowym buszem, należy zrobić pół wiadra kompostu, należy to zrobić dopiero po podlaniu (na 1 krzew - 1 konewkę). W tym okresie nie można wprowadzać nawozów azotowych.

Pamiętaj, aby po zakończeniu nawożenia malinami spłukać górną warstwę gleby, na głębokość do 5-10 cm. Zgodnie z tymi zaleceniami, możesz co roku uzyskać dobre plony.