Roślina Mandeville to wspaniały kwiat rodziny Kutrova, wywodzący się z tropików Ameryki Południowej i Środkowej. Jest to elegancka, wiecznie zielona długolistna liana o długości do 2 m, delikatnie pachnąca pączkami wszystkich odcieni różu, żółci, fioletu i bieli. Inną nazwą rezydenta parapetów jest dekompozycja. Na świecie nazywa się ją boliwijską różą i chilijskim jaśminem. Niestety kwiaty Mandeville w domu są rzadkie u naszych florystów. Faktem jest, że rośnie diplaposition Nie jest to łatwe, ponieważ wymaga warunków zbliżonych do klimatu tropikalnego. Jednak na świecie niewiele jest niemożliwe, więc porozmawiamy o Mandeville i warunkach opieki nad nim.

Opieka nad Mandeville w domu

Jednym z ważnych warunków właściwej opieki nad Mandeville jest wystarczające oświetlenie. Brak światła doprowadzi do rozkwitu kwitnienia i bladości liści. Najlepiej jest umieścić doniczkę rośliny na wschodnim oknie. Jest to możliwe i na parapecie zwróconym na południe, ale jest tak, że lato w twoim regionie nie jest zbyt suche. Jeśli to możliwe, w ciepłym sezonie przenieś garnek z lilią na balkon lub ogród do zaciemnionej okolicy.

Mandevilla również lubi ciepło w pokoju i boi się przeciągów. Latem spokojnie wytrzymuje wysokie temperatury nieco powyżej 30 stopni, chociaż jest bardziej komfortowo w 20-25 stopniach. W zimie roślina musi być umieszczona w chłodniejszych warunkach - około 15-18 stopni. Nie trzymaj winorośli za baterię, w pomieszczeniu z przesuszonym powietrzem.

Pielęgnacja kwiatu Mandeville wymaga regularnego podlewania i opryskiwania. Podlewanie roślin powinno być obfite, skupiając się na wysychaniu górnej warstwy ziemi o 1-1,5 cm. Woda do nawadniania jest wymagana dla stojącej, ciepłej lub pokojowej temperatury. Zimą wilgoć jest niezbędna dla kwiatów znacznie rzadziej, nie przesadzaj, aby korzenie nie gniły. Jak każdy mieszkaniec tropików, Mandeville uwielbia regularne opryskiwanie. Jednak podczas wykonywania procedury należy unikać rozpryskiwania wody na pąkach.

Okresowo Mandeville wymaga nawożenia nawozami mineralnymi dla roślin kwitnących. Nawozy należy stosować w okresie aktywnej wegetacji (od wiosny do jesieni) dwa razy w miesiącu.

Przy zbliżającym się grudniu kwiat powinien być przygotowany na zimowanie. Obejmuje to przycinanie pędów lub skracanie ich o dwie trzecie długości. W rezultacie roślina będzie łatwiej znieść zimne przystawki, a na wiosnę da więcej pędów.

Transplantacja i rozmnażanie Mandeville

Kryjący kwiat Mandeville musi być przesadzany każdej wiosny. W doniczce na dnie leży dość duża warstwa drenażu, a następnie odpowiednia gleba. Ponieważ kwiat jest odpowiednią żyzną ziemią z reakcją kwaśną. Podłoże przygotowuje się z równych części liści, darni, torfu, piasku i próchnicy. Młode rośliny najlepiej sadzić w jednym naczyniu szczelnie na kilka kawałków. Dorosły Mandeville powinien zostać przeszczepiony metodą przeładunku: to znaczy, że jego korzenie są starannie przeniesione do nowego garnka Mandevilla i warunki opieki bez oczyszczania ich z ziemskiej śpiączki. A przy okazji, nie zapominaj, że Mandeville jest lianą, co oznacza, że ​​kwiat potrzebuje wsparcia w postaci drabiny.

Odtworzenie Mandeville'a jest możliwe dzięki metodzie propagacji. Jest stosowany wczesną wiosną lub w środku lata. Na wiosnę sadzonki są wycinane z młodych pędów, a jesienią - z częściowo wytłaczanych gałęzi. Wskazane jest pozostawienie dwóch liści na każdym z sadzonek. Zebrane sadzonki powinny być traktowane fitohormonami, a następnie wzmocnione w wilgotnej glebie zbudowanej z piasku, torfu torfowca. Pojemnik z sadzonkami przykryty jest folią lub szkłem i umieszczany w ciepłym pomieszczeniu.