Podczas uprawy warzyw zawsze odgrywają ważną rolę pompy do podlewania ogrodu. Możesz kupić działkę z żyzną glebą, doskonałe nasiona, wyhodować dobre sadzonki, ale wraz z nadejściem suszy, glebę kwitnącą zamienia się w pustynię. Tylko dobrze zmontowany system zaopatrzenia w wodę uratuje uprawę, oszczędzając właścicielowi ręcznego nawadniania.

Pompy nawadniające do ogrodu, czym one są?

Urządzenia do nawadniania ogrodu są teraz łatwe do znalezienia, istnieje wiele różnych pomp, które różnią się parametrami konstrukcyjnymi lub mocą. Wybór optymalnego aparatu zależy od kilku wskaźników - rodzaju źródła wody, stopnia zanieczyszczenia stosowanej cieczy, głębokości studni, odległości od studni do łóżka, czasu pracy. Nieprawidłowo wybrana pompa wodna do nawadniania ogrodu szybko zawiedzie lub utworzy wymaganą głowicę.

Jak wybrać pompy do podlewania ogrodu:

  1. Pierwszym głównym parametrem dla każdej pompy jest pojemność (Q) zakupionego urządzenia. Zajmujemy powierzchnię ogrodu i rozmnażamy ją z wymaganą ilością wody na 1 m 2 , uzyskując całkowitą wodę dla naszego ogrodu na jeden dzień. Na przykład istnieje działka o powierzchni 100 m 2 , chcemy wylać do 5 litrów na 1 m 2 , po zakończeniu całej pracy w ciągu godziny. Dzięki prostym obliczeniom otrzymujemy pożądaną wydajność pompy do nawadniania ogrodu: 100x5 = 500 l / h.
  2. Kolejnym ważnym parametrem jest ciśnienie. Na przykład, głębokość odwiertu wynosi 10 m przy odległości 50 m od łoża Całkowita długość linii wynosi 60 m, pomnożyć liczbę przez 0,2 i uzyskać zniżkę na straty 12 m. Podsumowujemy wynik głębokością studni: 12 + 10 = 22 m. Dodajemy 10 m aby zapewnić, że pompy nawadniające dostarczają wodę bez przeciążania. Optymalna głowica dla naszego przykładu: 10 + 22 = 32 m. Wybieramy urządzenie, które ma wskaźnik paszportowy nieco wyższy niż obliczony. Należy pamiętać, że pompy poziome są w stanie dostarczyć wodę na odległość 10 razy większą niż z głębokości studni.

Zatapialne pompy do podlewania ogrodu

Wybór pompy do daczy i ogrodu warzywnego nie zawsze zależy od naszego pragnienia, często musimy używać stacjonarnego, głęboko osadzonego sprzętu zamiast kompaktowych przenośnych pomp. Zatapialne pompy do nawadniania ogrodu to wibracje, odśrodkowe i ślimakowe urządzenia działające pod wodą. Możesz je rozważyć pompy odwadniające z całkowicie wodoszczelną obudową. Często są instalowane bezpośrednio w studni przez cały sezon, na zimę, gdy odcięty jest dopływ wody, system jest demontowany.

Погружные насосы для полива огорода

Pompa odśrodkowa do podlewania ogrodu

Powszechne w życiu codziennym odśrodkowe pompy nawadniające do ogrodu dostarczać wodę za pomocą siły unoszenia wytworzonej przez obracanie noży. Są one typu powierzchniowego i wgłębnego, poziomego i pionowego. Modele wielostopniowe są mocniejsze i powodują większą presję. Urządzenia odśrodkowe są bardziej skomplikowane i droższe od konkurentów, działają dobrze w czystej wodzie ze studni, ale nie tolerują płynu z obecnością cząstek zanieczyszczeń. Najtrwalsze urządzenia wykonane są z żeliwa lub stali nierdzewnej.

Центробежный насос для полива огорода

Pompy śrubowe do podlewania ogrodu

Pompy śrubowe do ogrodu i domków są urządzeniami zaprojektowanymi do pracy w studniach. Podają wodę nie za pomocą wirników, ale za pomocą mechanizmu śrubowego. Urządzenia te są tańsze niż pompy łopatkowe, mają prostą konstrukcję, są w stanie pracować z mętną wodą, która ma drobne zanieczyszczenia. Śruby mogą wytworzyć dobre ciśnienie przy niższej produktywności i dlatego nadają się do studni o małym przepływie.

Шнековые насосы для полива огорода

Pompa wibracyjna do podlewania ogrodu

Kruszywa tego typu słyną z prostoty konstrukcji, kompaktowych wymiarów i najbardziej demokratycznych cen. Przy małych rozmiarach pompy wibracyjne do ogrodu zapewniają dobre ciśnienie wody, wykonując wszystkie zadania określone przez konsumenta. Ze wszystkimi niewątpliwymi zaletami tego sprzętu, istnieją pewne poważne wady:

  • pompy wibracyjne wytwarzają dużo hałasu
  • nie mają własnych filtrów
  • wibracje często prowadzą do spontanicznego odwijania śrub mocujących,
  • Urządzenia te nie są odpowiednie do zasilania źródeł o dużej głębokości,
  • Wibracje przyczyniają się do stopniowego zamulania źródeł wykopanych w piaszczystej glebie.
Вибрационный насос для полива огорода

Pompa paliwowa do podlewania ogrodu

Oprócz urządzeń elektrycznych na obszarach podmiejskich, pompa benzynowa jest często używana do nawadniania ogrodu z rzeki lub urządzeń z napędem diesla. Ten rodzaj sprzętu jest odpowiedni dla ogrodników, którzy mają studnię lub studnię znajdującą się z dala od źródła energii elektrycznej. Pompy wysokoprężne są mocniejsze i spalają mniej paliwa, ale ich konkurenci mają ważne zalety. Pompa benzynowa zawsze będzie mniejsza, lżejsza, tańsza w naprawie i zakupie.

Бензиновый насос для полива огорода

Która pompa jest lepsza do podlewania ogrodu?

Podczas pielęgnacji roślin lepiej jest używać wody z rzeki, stawu, wcześniej napełnionego zbiornika. Płyn, który ma temperaturę znacznie poniżej otoczenia, wywołuje rozwój infekcji i obumierania obwodowych korzeni. Przed zakupem sprzętu wskazane jest zrozumienie, jaką pompę wybrać do podlewania ogrodu. Praca z beczkami, czołgami, naturalnymi i sztucznymi zbiornikami, głęboka studnia, różni się pewnymi niuansami.

Pompy do podlewania ogrodu z beczki

Podczas serwisowania dużej pojemności mogą występować różne opcje. Jeśli masz pobliskie źródło wody, następnie napełnij beczki najpierw od studni za pomocą głębokiej studni głębinowej pompy, pozwól cieczy stać i rozgrzać się na słońcu. Dalej używamy pompa ogrodowa powierzchniowa , wypompowywanie wody z lufy przez wąż lub specjalny system zaopatrzenia w wodę. W przypadku, gdy odwiert znajduje się z dala od ogrodu, beczkę należy napełnić mobilnym zbiornikiem, wykorzystując pojazd na etapie pośrednim.

Насосы для полива огорода из бочки

Stawy do podlewania ogrodu ze stawu

Łatwo jest pompować wodę z pobliskiego stawu lub rzeki za pomocą przenośnych pomp powierzchniowych, wrzucając wąż ssący do stawu. Istotna rola, jaką odgrywa czystość cieczy. Gdy duża ilość zanieczyszczeń nie może obejść się bez filtra, w przeciwnym razie kawałki brudu mogą zatkać rurociąg lub wewnętrzne części urządzenia. W kwestii wyboru pompy do nawadniania ogrodu, właściciele domków letniskowych często preferują urządzenia odwadniające. Są w stanie pracować z grubymi frakcjami w płytkich, zamulonych zbiornikach, dobrze znosząc ciężkie ładunki w ekstremalnych warunkach.

Насосы для полива огорода из пруда

Pompy do podlewania ogrodu ze studni

Pompy do podlewania ogrodu dobierane są w zależności od głębokości studni. Przy wysokości zasysania do 10 m można zainstalować pompę powierzchniową lub automatyczną pompownię zainstalowaną w wyposażonej studzience. Jeśli woda gruntowa znajduje się na większej głębokości, nie można się obejść bez specjalnego wyposażenia typu podwodnego. Niedrogie urządzenia pracują do 40 m, najpotężniejsze pompy domowe mogą podnosić wodę z głębokości 300 m. Pożądane jest, aby nie znajdowały się bliżej niż 1 m od dna, aby piasek i glina nie były wychwytywane podczas ssania.

Насосы для полива из колодца