Propolis to wyjątkowy naturalny środek antyseptyczny, przeciwzapalny, gojący ran, przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy, szeroko stosowany w medycynie i kosmetologii.

Recepty preparatów na propolisie

Ze względu na właściwości lecznicze istnieje wiele receptur preparatów zawierających propolis w tradycyjnej medycynie. Stosuje się go w czystej postaci, jako ekstrakt alkoholowy i wodny, na jego bazie powstają maści, balsamy, świece.

Nalewka z propolisu

Najczęściej nalewkę przygotowuje się na podstawie stosunku 1:10:

 1. Propolis przed zamrożeniem (kruszyć), zmiażdżyć, zasnąć w pojemniku z ciemnego szkła i wlać alkohol.
 2. Nalegać oznacza 10 dni, potrząsając co najmniej 3-4 razy dziennie.
 3. Po tym okresie utrzymywać nalewkę przez 10 godzin w lodówce i przefiltrować.

Najlepsze do gotowania Nalewka z propolisu Odpowiedni jest 70% alkohol, ale przepis pozwala na zastąpienie go wódką, chociaż w tym przypadku stężenie leku i skuteczność będą niższe.

Wodny ekstrakt z propolisu

Najczęściej w domu przygotowujemy 30% rozwiązanie:

 1. Aby to zrobić, weź około 30 gramów propolisu na 100 ml wody.
 2. Rozgniatany propolis wylewa się wodą i trzyma przez około godzinę w łaźni wodnej.

Narzędzie jest przechowywane w lodówce do 10 dni.

Ekstrakt oleju propolisowego

Istnieją dwa najbardziej popularne przepisy:

 1. Pierwszy polega na wymieszaniu nalewki alkoholowej z płynnym olejem (najczęściej rokitnikiem) w równych proporcjach i stanie na łaźni wodnej, aż prawie cały alkohol wyparuje.
 2. Drugą, bardziej popularną recepturą jest stopienie propolisu i masła w kąpieli wodnej (15 gramów propolisu na 100 gramów oleju).

Przepisy dotyczące Propolisów

 1. Nalewka z propolisu służy jako środek dezynfekujący do dezynfekcji powierzchownych zmian skórnych.
 2. W przypadku ropnego zapalenia ucha środkowego, tampon zwilżony nalewką umieszcza się w uchu na 2-3 minuty. Powtórz procedurę do 3 razy dziennie.
 3. Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej wykorzystuje nalewkę lub wodny ekstrakt. Są one wstępnie rozcieńczane w tempie jednej łyżki stołowej na filiżankę ciepłej wody.
 4. W przypadku inhalacji z przeziębieniem nalewka alkoholowa jest rozcieńczana w stężeniu 1:20, a ekstrakt wodny - jedna łyżka stołowa na szklankę wody.
 5. Do leczenia chorób żołądka stosowany jest zwykle ekstrakt oleju z propolisu, którego receptura podana jest powyżej. Weź łyżeczkę do szklanki ciepłego mleka 2 razy dziennie.
 6. Hemoroidy, zapalenie gruczołu krokowego, choroby zapalne macicy - w postaci świec.

Propolis w kosmetologii - przepisy kulinarne

Z wypadaniem włosów

5% alkoholowy wyciąg z propolisu zaleca się wcierać w skórę głowy w czystej postaci. Jeśli stężenie istniejącego roztworu jest wyższe, należy go rozcieńczyć przegotowaną wodą.

Maska ujędrniająca

Do przygotowania ujędrniającej maski na włosy wymieszać łyżkę oleju łopianu, 3 krople olejku grejpfruta i pół łyżeczki alkoholowej nalewki propolisowej. Maska nakładana jest przez 15-20 minut, do 3 razy w tygodniu.

Maska łupieżu

Aby przygotować maskę łupieżową, wymieszaj pół łyżeczki nalewki z propolisu, 3 łyżki kefiru i 1 łyżeczkę oleju Hypericum. Maska nakładana jest w taki sam sposób jak poprzednia.

Propolis z trądziku

Nalewka z propolisu

Propolis może być stosowany do wycierania skóry z trądzikiem, ale biorąc pod uwagę, że napar alkoholowy mocno wysusza skórę, lepiej użyć czystego nalewki i rozcieńczyć 3-4 razy.

Aby przygotować maskę do trądziku wymieszać 1 łyżkę stołową biała glinka kosmetyczna , 2 łyżki wody, łyżeczka soku z cytryny i pół łyżeczki nalewki z propolisu. Maska nakładana jest na twarz przez 10 minut, a następnie zmywana ciepłą wodą. Ten przepis na maskę z propolisem nadaje się do każdego rodzaju skóry, ale jeśli jest bardzo suchy, można również dodać łyżeczkę oliwy z oliwek. Zastosuj maskę nie powinna więcej niż 2 razy w tygodniu.