Planowanie ciąży Dokładne i kompetentne podejście do narodzin dziecka jest cechą charakterystyczną osób, które celowo podchodzą do odpowiedzialnej decyzji. Planowanie ciąży powinno rozpocząć się na długo przed samym momentem zapłodnienia, aby chronić przyszłe dziecko od wszelkich możliwych odchyleń w rozwoju do maksimum.

Planowanie ciąży - od czego zacząć?

Decyzja o urodzeniu dziecka wskazuje dwa sposoby, w jakie kobieta może chodzić. Pierwszym jest poddanie się miłosierdziu natury i czekanie na cud. Druga to poznanie wszystkiego o planowaniu ciąży, gdzie zacząć kobietę, jakich specjalistach odwiedzić, jeśli to konieczne - w leczeniu istniejących chorób. Coraz więcej par woli być odpowiedzialnymi rodzicami, ponieważ co roku wzrasta odsetek problemów z łożyskiem, a także zdrowia matki i płodu.

Nawet przed planowaniem ciąży przez kilka miesięcy kobieta musi spróbować zmienić swój sposób życia na lepsze - spędzać mniej czasu przy komputerze, dużo chodzić, jeść w pełni, unikać zatłoczonych miejsc, w których można złapać przeziębienie, które będzie nie na miejscu. Ściśle zabronione:

 • palenie;
 • używaj kofeiny i alkoholu;
 • idź do łaźni, sauny, użyj gorących kąpieli;
 • doświadczać stresu.
Analizy podczas planowania ciąży

Analizy podczas planowania ciąży

Aby poznać stan zdrowia przed poczęciem dla przyszłych rodziców, konieczne jest planowanie ciąży. Wszakże często z wieloma problemami, które powstały w trakcie ciąży lub porodu, nie można byłoby się spotkać, gdyby małżeństwo nie traktowało się tak beztrosko dla siebie. Jakie przyszłe testy należy wykonać podczas planowania ciąży, przyszli rodzice powinni uczyć się od lekarza.

Lista testów planowania ciąży dla kobiet

Przygotowanie do poczęcia jest ważne dla każdego, ale jest szczególnie ważne, jeśli wcześniej wystąpiły przypadki nagłego przerwania, nieprawidłowości rozwoju płodu i jeśli nawożenie nie występuje przez długi czas. Przyszłe matki są przepisywane testy hormonalne podczas planowania ciąży, co pozwala w pełni zobaczyć obraz tła hormonalnego i przyczynę problemu. Pary, które od dawna nie mogły urodzić dziecka, już je znają, a niektóre z nich poznają je po raz pierwszy. Są to:

 1. Kortyzol.
 2. Częsta i wolna tyroksyna.
 3. DGA-S.
 4. Hormon luteinizujący.
 5. Testosteron.
 6. Hormon stymulujący pęcherzyki.
 7. Prolaktyna.
 8. Estradiol.
 9. Progesteron.

W przypadku wykrycia podwyższonego lub obniżonego poziomu jednego lub więcej hormonów, zaleca się odpowiednie leczenie, czasami za pomocą leków hormonalnych. Po przetestowaniu może być konieczne stymulowanie jajników w planowaniu ciąży. Ta procedura wymaga czasu i przechodzi pod ścisłym nadzorem lekarza.

W ginekologii istnieje pojęcie "pregravid preparation for pregnancy". Znaczenie tego wyrażenia jest zredukowane do kompleksowego badania, aby uzyskać pełną koncepcję, bezproblemowe łożysko i dostawę. Kobieta musi przejść przez:

 1. Typową analizą jest krew, mocz.
 2. Ultradźwięki małej miednicy.
 3. Krew za HIV.
 4. US shchitovidki.
 5. Analiza czynnikowa Rh.
 6. Analiza na TORCH.
 7. Konsultacja genetyka.
 8. Badanie pod kątem infekcji (ureaplasmosis, chlamydia).
 9. Pobranie rozmazu na patologiczną mikroflorę pochwy.

Analizy dla mężczyzn w planowaniu ciąży

Osoba planująca ojcostwo, ważne jest również zbliżenie się do zbliżającej się płodności w sposób zrównoważony, ponieważ jego zdrowie zależy od jakości nasienia i zdrowia przyszłego dziecka. Mężczyzna będzie musiał przejść kilka testów:

 1. Testowanie na HIV.
 2. USG klatki piersiowej.
 3. Biochemia krwi.
 4. Oznaczenie współczynnika Rh.
 5. Analiza moczu i krwi.
 6. PCR z krwi i ELISA.

Jakie testy, które należy przekazać mężczyźnie podczas planowania ciąży, w przypadku niepowodzenia wszystkich wcześniejszych prób, powinny być zalecane przez urologa-androloga, a jeśli to konieczne - przez genetyka. Należą do nich:

 1. Hormony to testosteron, gonadotropina, insulina.
 2. Spermogram.
 3. Test MAR.
 4. Analiza wydzielania gruczołu krokowego.
 5. Kriotypowanie.
 6. Ultradźwięki jąder i prostaty.
Pregravid przygotowanie do ciąży

Odżywianie przy planowaniu ciąży

Dieta obojga rodziców odgrywa ważną rolę w pomyślnym poczęciu. W końcu zdolność do zaimpregnowania jajka ma tylko dobre plemniki i ciało kobiece, nasycone substancjami użytecznymi. Musisz stopniowo zmieniać dietę. Ciało będzie miało czas na dostosowanie się do innowacji i we właściwym czasie zareaguje poprawnie. Co jest w planowaniu ciąży, dowiedz się na odbiór lekarza, który pomoże wybrać tylko właściwe pokarmy i wykluczyć tych, którzy przynoszą szkody.

Odżywianie przy planowaniu ciąży u kobiet

Głównym zadaniem poczęcia i noszenia jest kobieta. Oznacza to, że odżywianie w planowaniu ciąży kobiet powinno być dokładnie przemyślane. Równoważenie i moderacja to podstawowe zasady kompilowania przydatnego menu. Jeśli zaakceptujesz złe zalecenie dotyczące zmian w diecie i występuje nadmiar, wpłynie to negatywnie na zdolność do zapłodnienia. Produkty zalecane w okresie planowania obejmują:

 • zboża, zboża, fasola, soja, orzechy (migdały, orzechy włoskie), mąka z otrębami;
 • marchew, szparagi, brokuły, cebula, buraki, warzywa liściaste;
 • mleko, jaja, twaróg, mięso, ryby odmian tłuszczowych;
 • owoce morza;
 • rokitnik, porzeczka, dereń, jarzębina, morele;
 • nierafinowane oleje.

Odżywianie dla mężczyzn przy planowaniu ciąży

Odpowiedzialni mężowie są coraz bardziej świadomi swojego zaangażowania w koncepcję dziecka, rozumiejąc, że planowanie ciąży w równym stopniu dotyczy obu. W końcu, jeśli człowiek ma skromną dietę, ubogi w witaminy i mikroelementy, wtedy jego płyn nasienny może być nieproduktywny. Dlatego lekarze powinni uwzględnić w menu:

 • owoce morza - ośmiornice, krewetki, tuńczyk, pstrąg, kapusta morska;
 • warzywa - szpinak, pietruszka, buraki, sałata, seler, kapusta;
 • mięso - wołowina, jagnięcina, wątroba;
 • owoce i jagody - jabłka, truskawki, banany, awokado, kiwi, owoce cytrusowe;
 • zboża i rośliny strączkowe - nasiona dyni, sezam, pszenica, ryż, kukurydza;
 • oleje roślinne i kremowe.

Odżywianie dla mężczyzn przy planowaniu ciąży nie obejmuje:

 • kawa i mocna czarna herbata;
 • mocny alkohol i piwo;
 • dodatki do żywności i suplementy diety;
 • duża ilość ziemniaków.
Witaminy dla mężczyzn w planowaniu ciąży

Witaminy w planowaniu ciąży

Chociaż nasycenie diety użytecznymi produktami znacznie zwiększa podaż niezbędnych substancji w ciele, stosując specjalne witaminy przed zapłodnieniem, rodzice zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Obowiązkowym składnikiem diety jest kwas foliowy. Zawiera się w nadziemnych pędach warzyw i żółtka jaja, ale to nie wystarczy. Konieczne jest przyjmowanie leku w tabletkach.

Witaminy dla mężczyzn w planowaniu ciąży

Kierując wszystkie siły, aby wzbogacić organizm substancjami potrzebnymi w tym okresie, przyszły ojciec może jakościowo zmienić skład nasienia. Aby to zrobić, powinien szybko porzucić niezdrowe nawyki, zmienić dietę, styl życia. Witaminy dla mężczyzn w planowaniu ciąży, których lista będzie podawana przez lekarza, powinny zacząć być stosowane w taki sam sposób, jak kobieta - dwa lub trzy miesiące przed poczęciem. Są to:

 • Kwas foliowy poprawiający ruchliwość plemników i ich prawidłową formację;
 • selen, wymagany do zwiększenia pożądania seksualnego;
 • tokoferol (witamina E) chroni plemniki przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych;
 • kwas askorbinowy (witamina C) doskonale syntetyzuje testosteron, który uczestniczy w produkcji wysokiej jakości nasion;
 • Cynk może wpływać na nieprawidłowości w okolicy narządów płciowych.

Witaminy podczas planowania ciąży dla kobiet

Oprócz kwasu foliowego, jakie witaminy należy pić podczas planowania ciąży dla kobiety, każdy lekarz wie i doradzi pacjentowi. Są to:

 • witaminy z grupy B;
 • witamina K;
 • witamina E;
 • witamina A;
 • witamina D;
 • witamina C.

Substancje zwiększające płodność kobiet są zawarte w następujących lekach:

 1. Materna.
 2. Vitrum Prenatal.
 3. Pregnavit.
 4. Pregnakea.
 5. Elevit Prenatal.
Czy można zaplanować ciążę?

Czy mogę uprawiać sport podczas planowania ciąży?

Potencjalna matka, która nigdy nie uprawiała sportu, powinna teraz przygotować i pomóc ciału przejść przez ciążę z dobrym zdrowiem. Jednak powinieneś wiedzieć, że sport w planowaniu ciąży jest dozwolony przy minimalnym obciążeniu organizmu. Doskonałe pływanie, łatwa praca, joga. Ale z wycieczek do symulatora lepiej odmówić. Dobra forma fizyczna będzie dodatkowym atutem dziecka.

Seks podczas planowania ciąży

Na długo przed początkiem poczęcia rozpoczyna się systematyczne przygotowywanie się do niego. Odmowa stosunku seksualnego w tym okresie nie jest potrzebna. Dopiero w przeddzień dnia "X", około dwóch tygodni przed tym powinno ostro ograniczyć seks. Jak uprawiać seks podczas planowania ciąży, znacząca rola nie gra, ale obecność kobiecego orgazmu będzie bardzo ważna. Niektórzy lekarze nadal doradzają po akcie miłosnym, aby trochę leżeli z podniesionymi biodrami lub stosowali pozy z głęboką penetracją dla większego prawdopodobieństwa zapłodnienia.