Trudno w to uwierzyć, ale nawet w naszych czasach wysokich technologii i powszechnego "ważenia", wciąż istnieją miejsca na mapie świata, które pozostają, jeśli nie białe plamy, to prawdziwe tajemnice dla naukowców. Jednym z takich miejsc jest różowy Lake Hiller, położony w dzikich lasach. Australia .

Gdzie jest różowe jezioro?

Aby zobaczyć na własne oczy różowy Lake Hiller (Hiller lub Hillier), musisz udać się na drugą stronę Ziemi - w gorącą i słoneczną Australię. To tam, w zachodniej części tego kontynentu, ukryty jest jeden z cudów natury - jezioro ma karmelowo-różowy kolor. Należy zauważyć, że australijskie różowe jezioro Hiller zawdzięcza swoje pojawienie się na światowej mapie słynnemu brytyjskiemu podróżnikowi Matthew Flindersowi. To właśnie ten człowiek pierwszy raz zobaczył Lake Hiller, wspinającego się na wzgórze, nazwanego jego imieniem. Stało się to na początku 19 wieku, a mianowicie w 1802 roku. Nieco później to jezioro zostało wybrane jako miejsce do parkowania przez myśliwych, łowienie fok i wielorybów. Zostawili na jego brzegu dla radości naukowców liczne dowody ich działalności - naczynia, budynki i broń.

Sto lat później, Lake Hiller był używany jako źródło soli, ale ta praktyka nie usprawiedliwiała się, będąc zbyt kosztowną. Dziś jezioro jest interesujące tylko dla kilku turystów, ponieważ dojazd tutaj jest trudnym i kosztownym zadaniem. Nie ma innych sposobów, aby to zrobić, z wyjątkiem czarteru prywatnego samolotu, który zabiera również amatora na wyspę Middle, która jest częścią archipelagu Recherche. Dla tych, którzy wciąż ośmielą się tu dostać, otworzy się niesamowity widok - ogromny 600-metrowy lizak, otoczony ciemnozielonymi lasami. Szczególnie interesująca i atrakcyjna jest krawędź białego piasku pokrywającego brzegi jeziora. Oprócz niezwykłego koloru woda w jeziorze Hiller jest inna i ma wysoką zawartość soli, więc łatwo jest pływać nawet początkującym pływakom. Chociaż kolor wody jest inny niż zwykle, ale można się w niej bez obaw kąpać - nie może to zaszkodzić zdrowiu ludzkiemu.

Dlaczego jezioro Hiller w Australii jest różowe?

Oczywiście, każdy, kto zobaczy ten niesamowity różowy zbiornik wodny z pierwszej ręki lub na zdjęciu, nie będzie zainteresowany pytaniem - dlaczego Lake Hiller w Australii ma tak niesamowity kolor? I w rzeczywistości, co spowodowało różowy kolor wody? Jak wiesz, Lake Hiller nie jest jedynym na świecie, który ma daleko od zwykłego koloru wody. Poza tym różowe wody mogą się poszczycić różowym jeziorem Retba w Senegalu, jeziorem Masazir w Azerbejdżanie, Laguna Hutt w Australii, jeziorem Torrevieja w Hiszpanii . Po serii badań naukowcy odkryli, że woda w nich staje się różowa ze względu na obecność w niej specjalnych czerwonych alg, które wytwarzają specjalny pigment w procesie życiowej aktywności. Więc może te same czerwone algi są również odpowiedzialne za zaczerwienienie wód jeziora Hiller? Wcale nie było - nie można było znaleźć takich glonów w tym jeziorze. I choć naukowcy poddali wodę od Hillera 1000 i 1 na próbę, ale uparcie odmawia ujawnienia jej tajemnicy. Ani analizy chemiczne, ani inne badania nie pomogły znaleźć czegoś, co mogłoby barwić wodę w kolorze tak ukochanym przez dziewczęta w każdym wieku. Dlatego do dziś nikt nie wie dokładnie, dlaczego woda w tym jeziorze jest różowa. Tylko jedna rzecz jest dokładnie znana - nie zrobili tego - podgrzali ją, ugotowali lub zamrozili - jej kolor się nie zmienia.

Pink Lake Hiller Australia_1Pink Lake Hiller Australia_2pink lake hiller australia_3
Pink Lake Hiller Australia_4Pink Lake Hiller Australia_5pink lake hiller australia_6