Próbując wpłynąć na zachowanie swoich dzieci, w stanie irytacji lub strachu, słowa i wyrażenia, które ich rodzice kiedyś im powiedzieli, przychodzą na myśl dorosłym. Ale nie zawsze to, co mówisz swojemu dziecku, wpłynie pozytywnie na jego zachowanie i pomoże mu zrozumieć, co jest nie tak. Czasami fraza, która nic dla nas nie znaczy, może spowodować bardzo duży uraz psychiczny dziecka, obniżyć go samoocena , stać się impulsem do tworzenia jego kompleksów.

Dlatego, aby uniknąć użycia zwrotów, których po prostu nie można przekazać dzieciom, w niniejszym artykule zapoznamy się z najczęstszymi szkodliwymi wypowiedziami.

1. Widzisz, nie możesz nic zrobić - pozwól mi to zrobić sam.

Tymi słowami rodzice mówią dziecku, że nie wierzą w niego, że jest on nieudacznikiem, a dziecko przestaje wierzyć we własną siłę, uważa się za niezdarnego, niezgrabnego i niezdarnego. Powtarzając takie zdanie przez cały czas, zniechęcasz go do robienia czegoś samemu, a on już zrobi wszystko, aby mama mogła zrobić to za niego.

Zamiast zabraniać mu robienia czegoś lub robienia tego samemu, rodzice po prostu potrzebują pomocy, wyjaśnienia, rób to z nim, ale nie dla niego.

2. Chłopcy (dziewczyny) nie zachowują się w ten sposób!

Ustalone zwroty "Chłopcy nie płaczą!", "Dziewczyny powinny zachowywać się spokojnie!" Prowadzą do tego, że dzieci stają się samodzielne, boją się pokazać swoje emocje, stają się tajemnicze. Nie powinieneś narzucać dziecku modelu pewnego zachowania, lepiej pokazać, że go rozumiesz i pragniesz mu pomóc, a wtedy łatwiej będzie mu wytłumaczyć zasady zachowania.

3. Dlaczego nie możesz być jak ...?

Porównując dziecko z innymi, możesz rozwinąć od niego niezdrowe poczucie rywalizacji, obrażać go, sprawiać, by wątpił w twoją miłość. Dziecko powinno wiedzieć, że go kochają nie dlatego, że dobrze tańczy, ale dlatego, że jest ich synem lub córką. Aby stworzyć pożądanie lepszego wyniku, można go porównać jedynie z przeszłym wynikiem samego dziecka.

4. Zabiję cię, jesteś zgubiony, chciałbym aborcji!

Zwrotów takich nigdy nie można wypowiedzieć, tak, że dziecko nie, mogą sprowokować pragnienie, aby nie być.

5. Nie kocham cię.

Ta okropna fraza może u dziecka sformułować opinię, że nie jest już potrzebny i jest to wielka psychologiczna trauma. A korzystanie z opcji "Jeśli nie będziesz posłuszny, nie będę cię kochał", prowadzi do postrzegania twojej miłości jako nagrody za dobre zachowanie, w którym to przypadku dzieci zazwyczaj szybko oddalają się od swoich rodziców.

6. Nie będziesz jadł owsianki, przyjdź ... i zabieraj się!

Ta fraza jest już zakorzeniona w naszym słowniku, że nawet obcy na ulicy czasami rozmawiają z jej dziećmi, chcąc ich uspokoić. Ale nic dobrego z tym nie zadziała: w małej formie dziecięcej strach , który może przekształcić się w prawdziwą fobię, poziom lęku wzrasta, a to może doprowadzić do załamania nerwowego.

7. Jesteś zły! Jesteś leniwy! Ty - chciwy!

Nigdy nie powiesić etykiety na dziecku, nawet jeśli działał źle. Im więcej razy to powiesz, tym szybciej uwierzy, że tak jest i zacznie się odpowiednio zachowywać. Bardziej słuszne jest powiedzenie "Zachowałeś się źle (chciwie)!" Wtedy dziecko zrozumie, że jest dobre, po prostu nie rób tego.

8. Rób, co chcesz, nie obchodzi mnie to.

Rodzice powinni zwracać uwagę dziecka i interesować się jego sprawami, bez względu na to, jak bardzo są zajęci, bo inaczej ryzykują utratę kontaktu z nim, a potem nie przyjdzie do ciebie, aby coś udostępnić. A następnie ten sam wzór zachowania buduje się wraz z dziećmi.

9. Musisz zrobić to, co powiedziałem, ponieważ ja tu rządzę!

Dzieci, a także dorośli, potrzebują wyjaśnień, dlaczego tak jest konieczne, a nie inaczej. W przeciwnym razie, w podobnej sytuacji, ale kiedy cię nie ma, zrobi to, co mu się podoba, a nie tak jak należy.

10. Ile możesz powtórzyć! Nigdy nie możesz tego zrobić dobrze!

zwroty, których nie można wypowiedzieć dzieciom

Kolejne zdanie, które obniża samoocenę dziecka. Lepiej powiedzieć "Ucz się na błędach!" Pomóż mu dowiedzieć się, gdzie popełnił błąd.

Aby wasze dzieci mogły coś zrobić, należy im podziękować za pomoc, zwłaszcza chłopcom. Czy trudno powiedzieć "jesteś dobrym facetem! Dziękuję! ", A do dziewczyny -" Jesteś sprytną dziewczyną! ". Budując zdania w rozmowie z dziećmi, rzadziej używaj cząstki "nie", które nie są przez nich uchwycone. Na przykład: zamiast "Nie brudzić się!" - "Bądź ostrożny!".

Zobacz zwroty, których używasz w rozmowie z dziećmi, a następnie rozwiniesz pewne siebie osoby.