Rośliny orzechowe dają człowiekowi niewyczerpane źródło witamin i minerałów. Ale nie tylko same owoce można jeść. Poprzez wyciśnięcie z orzechów wyciśniętego oleju z orzechów, który ma niezliczone korzystne właściwości. Taki olej jest z powodzeniem stosowany w kuchni, kosmetologii i medycynie.

Sposoby wykorzystania olejków z orzechów

Każda gospodyni w kuchni powinna mieć masło orzechowe, którego użycie w kuchni stało się tradycją. Oleje z dowolnych orzechów zawierają duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów, bez których nie jest możliwe racjonalne żywienie człowieka. Masło stosuje się w piekarnictwie, jako środek do smażenia lub do przyrządzania sałatek - wystarczy wybrać, który rodzaj masła preferujesz.

Białka i tłuszcze roślinne zawarte w oleju z orzechów pozwalają na wykorzystanie go jako środka do utraty wagi. Wystarczy jeść masło, lub 1 łyżeczka. na pusty żołądek rano, aby dostosować poziom cholesterolu we krwi. Ponadto olej poprawia metabolizm i przyczynia się do szybkiego trawienia pokarmu.

Wiele chorób wiąże się z użyciem olejków orzechowych. Są to choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, choroby tarczycy i wątroby. Może być również stosowany zewnętrznie. Na przykład, przy zapaleniu ucha lub siarki, olej z orzeszków ziemnych zakopuje się w uchu lub stosuje się kompresy olejowe. Najważniejsze jest rozgrzanie oleju do temperatury pokojowej.

Kosmetyki na bazie olejków

Olej z orzecha włoskiego jest niezbędny do włosów. Pielęgnacja suchych włosów z rozdwojonymi końcami i kruche końcówki będzie łatwiejsza przy stosowaniu takich olejów. Oleje pokrywają włosy niewidzialną powłoką, która pomaga zachować wilgoć i odżywia włosy na całej ich długości. Oprócz odżywek i olejków nawilżających rozwiąż problem łupieżu i wypadania włosów, jeśli są stosowane bezpośrednio na skórę głowy.

Olej z orzecha włoskiego jest również przydatny do paznokci. Nieodpowiednie odżywianie się skórek i strefy wzrostu paznokcia prowadzi do delaminacji, kruchości płytki paznokcia i pojawienia się zadziorów. Olej z orzechów włoskich, szczególnie w przypadku mieszania kilku orzechów w jednym kompleksie, pomaga przywrócić zdrowy wygląd paznokci. Olej ostrożnie odżywia i nawilża paznokcie, pozornie poprawiając ich strukturę i siłę.

Najbardziej popularne oleje

Olej z orzechów jest najbardziej przystępny cenowo. Jego najczęstszym zastosowaniem jest słońce. Jeśli chcesz osiągnąć niesamowitą brązową opaleniznę, użyj tego oleju jako środka ochronnego na plaży. Olej chroni przed oparzeniami termicznymi i dłużej utrzymuje opaleniznę.

Olej z orzechów sosnowych normalizuje ciśnienie krwi i jest stosowany w leczeniu chorób żołądkowo-jelitowych. Jeśli masz suchą skórę twarzy, ten olej doskonale poradzi sobie z tym problemem, dzięki zwiększonej zawartości witaminy E w nim.

Samo masło orzechowy olej do paznokci

Niestety, masło z orzechów jest dość drogim produktem. Ale każdy będzie w stanie gotować masło orzechowe w domu według prostego przepisu. Aby to zrobić, weź olej roślinny, taki jak słonecznik lub siemię lniane w ilości 0,5 litra i wlej około 50 gramów orzechów. Nalega na taki olej w ciemnym szklanym naczyniu przez dwa tygodnie. Pojemnik należy wstrząsać codziennie.

Innym sposobem na wytworzenie w domu niewielkiej ilości masła orzechowego jest zwijanie ziarna przez maszynkę do mielenia mięsa, a następnie wyciskanie masy przez gazę. Ten przepis jest odpowiedni, jeśli potrzebujesz trochę oleju do nakłuwania skóry lub do wpuszczenia kropli oleju do ucha.