Kuchnia etniczna Panama jest bogaty i różnorodny. Na jego kształtowanie miało wpływ korzystne położenie geograficzne kraju i dostęp do dwóch największych oceanów świata. Dzięki tym czynnikom rynki Panamy pełne są egzotycznych owoców, świeżych ryb i innych owoców morza przez cały rok. Jego rolę odegrało także sąsiedztwo ze społecznościami afro-karaibskimi, zamieszkującymi niegdyś region z Hiszpanami i, oczywiście, tożsamość rdzennej ludności państwa.

Funkcje kuchni Panamy

Głównymi produktami, które konsumują Panamczycy, są ryż i fasola, z których miejscowi ludzie nauczyli się gotować dziesiątki wyśmienitych potraw. Maniok i banany są tutaj nie mniej popularne. Są gotowane, smażone, solone, używane do produkcji frytek, tłuczonych ziemniaków i wielu innych produktów.

Typowe dla Panamy są potrawy z mięsa drobiowego, wołowiny i wieprzowiny. W miejskich restauracjach można delektować się daniami z ryb i innych owoców morza, podawanymi pod pachnącym sosem czosnkowym i dodatkami ze świeżych pomidorów i czerwonej cebuli. Fani egzotycznych potraw szukają potraw z jaj żółwi morskich. Ostrzegamy, że jest to nielegalne, ponieważ gady są chronione przez władze państwowe ze względu na niewielką liczbę i groźbę wyginięcia.

Tradycyjna kuchnia panamska

Będąc w gościnnej Panamie, spróbuj następujących potraw, które opowiedzą ci o gastronomii tradycje :

 1. Gallo Pinto i Guacho de Rabito to tradycyjne dania, w których recepturze można spotkać ryż i fasolę.
 2. Gallo Pinto
 3. Hojaldras - słodka bułka ciasta obficie posypana cynamonem i cukrem. Najczęściej jest podawany na śniadanie.
 4. Hojaldras
 5. Guacho de marisco to ulubiona zupa panamska. Do jego przygotowania wykorzystuje się ryż i ryby morskie.
 6. Guacho de marisco
 7. Pargo rojo frito - bass morski marynowany w aromatycznych przyprawach, pieczony w całości i podawany z pieczonymi bananami, orzechami kokosowymi, warzywami, ryżem.
 8. Pargo rojo frito
 9. Pollo sudado - gotowany kurczak z warzywami.
 10. Ropa vieja con patacones - dobrze smażony stek lub stek, uzupełniony ugotowanym ryżem, pomidorami, czosnkiem i cebulą.
 11. Sancocho - aromatyczny rosół z kurczaka z białym ryżem i tradycyjnymi przyprawami.
 12. Bodichi to słodka bułka z ryżem owinięta w liście bhihao.
 13. Bienmesabe - tradycyjna słodycz, która jest uważana za jeden z symboli Panamy.
 14. Bienmesabe
 15. Sarimaola to przystawka, w której jaja są nadziewane puree z manioku i mięsem.
 16. Ceviche - przystawka z surowej ryby morskiej, marynowana w soku z cytryny z cebulą i pieprzem.
Napoje w Panamie

Miejscowi po prostu uwielbiają koktajl z soku z niedojrzałego kokosa, który nazywają "pipa". Również w barach i restauracjach często serwuje się koktajle z owoców tropikalnych, w tym mleka i cukru. Fani spienionego napoju mogą zwrócić uwagę na lokalne marki piwa "Balboa", "Panam", "Atlas", które wyróżniają się dobrą jakością i doskonałym smakiem. Wśród mocniejszych trunków jest Seco, przygotowane z trzciny cukrowej.

Крепкие напитки