Ból, który pojawia się w klatce piersiowej podczas wdechu, może być oznaką wielu chorób, w zależności od jego intensywności, siły i lokalizacji. Ale najczęściej jest to związane z patologiami w płucach lub regionie bliskiego serca.

Ból w klatce piersiowej podczas oddychania w chorobach układu oddechowego

Zapalenie płuc

Najczęstsza przyczyna takiego bólu. W towarzystwie:

  • świszczący oddech w klatce piersiowej;
  • kaszel;
  • podwyższona temperatura ciała.

Zapalenie opłucnej

Ból w klatce piersiowej podczas wdechu może wystąpić z prawej lub lewej strony i być obustronny, w zależności od zmiany. Często takie stany zapalne rozwijają się na tle zapalenia płuc, ale mogą być wywoływane przez inne choroby i infekcje. Przy jednostronnym zapaleniu charakterystyczne jest, że ból zmniejsza się, jeśli leżysz po obolałej stronie. Zapalenie opłucnej zwykle towarzyszą mu:

  • suchy kaszel;
  • dreszcze;
  • wzrost temperatury.

W opłucnej występuje duża liczba zakończeń nerwowych, więc ból odczuwany jest nawet przy początkowym procesie zapalnym.

Skracanie więzadła międzyplątowego

Może być zarówno niezależną patologią, jak i wyzwalaną przez procesy zapalne w płucach i jamie opłucnej. Powoduje ciągły kaszel i przeszywające bóle w klatce piersiowej, które podczas biegania, chodzenia, głębokich oddechów, tylko nasilają rozmowy.

Długotrwały, napadowy kaszel

Ból w klatce piersiowej często wiąże się nie z uszkodzeniem płuc lub oskrzeli, ale z tym, że podczas ataków kaszlu istnieje obciążenie niektórych mięśni, a ich nadmierne napięcie prowadzi do pojawienia się zespołu bólowego, szczególnie z silną inspiracją.

Ból w klatce piersiowej z inspiracją i chorobami układu krążenia

Zapalenie osierdzia

W zapalnej chorobie serca obserwuje się ból w klatce piersiowej z zarówno wdychaniem jak i wydychaniem, zwiększając głębokie wdechy i wszelką aktywność fizyczną. Na początku choroby ból jest umiarkowany, ale z czasem wzrasta. Zwykle jest rozlany, nie zlokalizowany, choć silniejszy po lewej.

Atak dławicy piersiowej

W klatce piersiowej występuje silny ból, wyśrodkowany po lewej stronie, który wzrasta z inspiracją do tego stopnia, że ​​człowiek nie może oddychać. Daje do całej lewej połowy tułowia.

Zakrzepica zatorowa lub zablokowanie tętnicy płucnej

W porównaniu z innymi przyczynami stan ten jest mniej powszechny, ale jest niezwykle niebezpieczny dla życia. Ból obserwuje się nieustannie, ale zauważalnie wzrasta wraz z wdychaniem, kaszlem, przy przyjmowaniu w pozycji poziomej.

Inne przyczyny bólu w klatce piersiowej podczas wdechu

Obrażenia fizyczne

Bolesnym wrażeniom towarzyszą:

  • urazy;
  • siniaki;
  • rozciąganie;
  • złamane żebra.
Ból w klatce piersiowej z głębokim wdechem

Ze siniakami i skręcenia ból jest zwykle ból, aw przypadku złamań - ostry, strzelanie.

Neuralgia międzyżebrowa

Może mu towarzyszyć ostry ból w trakcie robienia zdjęć, szczególnie głęboki.

Kolka nerkowa

Co do zasady, ból obserwuje się w okolicy lędźwiowej, plecach, brzuchu, ale czasami podaje się ją pod łopatką i klatkę piersiową.

Ponadto, choć dość rzadko, z chorobą żołądkowo-przełykową refluks , oprócz pieczenia w klatce piersiowej, mogą pojawić się bóle podczas wdychania.