Oksymetazolina i xymetazolina są substancjami leczniczymi o właściwościach zwężających naczynia, na podstawie których wytwarza się krople do nosa i aerozole w celu łagodzenia obrzęku błon śluzowych. Leki te są stosowane głównie w chorobach układu oddechowego, którym towarzyszą przekrwienie nosa jak również zapalenie ucha. Zastanów się, co jest lepsze w użyciu - oksymetazolinę lub ksylometazolinę, jakie są ich różnice i podobieństwa.

Jaka jest różnica między oksymetazoliną i ksylometazoliną?

Oksymetazolina i ksylometazolina są strukturalnie podobnymi substancjami należącymi do grupy imidazolinowej. Wpływają na oba typy receptorów naczyń krwionośnych zlokalizowanych w błonie śluzowej nosa (receptory α1 i α2). Zapewnia to szybko postępujący, wyraźny i wystarczająco długi efekt terapeutyczny.

Gdy stosuje się oksymetazolinę, poprawa oddychania przez nos obserwuje się przez około 10-12 godzin, a gdy stosuje się ksylometazolinę, jest ona nieco mniejsza, około 8 godzin. Jednak tak silny efekt przy długotrwałym stosowaniu konkretnego leku prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej, aż do atrofii. Dlatego zaleca się stosowanie ich nieprzerwanie przez okres nie dłuższy niż pięć dni dla ksylometazoliny i trzech dni dla oksymetazoliny.

Różnica między ksylometazoliną i oksymetazoliną zależy również od ciężkości zespołu odstawienia po zaprzestaniu ich stosowania. Tak więc pogorszenie stanu ciała po zakończeniu leczenia za pomocą oksymetazoliny występuje rzadziej niż po ksylometazolinie. Ponadto ksylometazolina jest kategorycznie przeciwwskazana w ciąży, a oksymetazolinę można stosować podczas porodu w minimalnej dawce pod nadzorem lekarza.

Powszechnymi przeciwwskazaniami leków są:

W świetle powyższego można stwierdzić, że preparaty donosowe oparte na oksymetazolinie są bezpieczniejsze. Jednak ostatnie słowo powinno należeć wyłącznie do lekarza prowadzącego, który, biorąc pod uwagę indywidualne cechy organizmu pacjenta i nasilenie patologii, będzie w stanie dokonać właściwego wyboru.

oksymetazolina lub ksylometazolina Preparaty na bazie oksymetazoliny i ksylometazoliny

Typowe leki z aktywną substancją Ksylometazolina to:

  • Galazolin;
  • Farmazolin;
  • Otrivin.

Na podstawie oksymetazoliny dostępne są następujące leki:

  • Knoxpray;
  • Rinazolin;
  • Nazivin.