Nos jest filtrem powietrza wnikającego do płuc. Dlatego lekarze zalecają zawsze kontrolować jego stan, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy bardzo łatwo jest przechłodzić i zachorować. Częstym objawem chorób układu oddechowego jest przekrwienie błony śluzowej nosa, może być inne - z zimnem i bez niego, a zatem wymaga innego leczenia.

Przyczyny zatkanego nosa

Stan, w którym niemożliwe jest oddychanie przez nos, jest znany prawie każdemu. Występuje w wyniku:

 • choroby górnych dróg oddechowych: zapalenie oskrzeli, zapalenie tchawicy, przeziębienia, zapalenie zatok, zapalenie trzustki, ARVI i inne;
 • nieregularna struktura nosa (skrzywienie przegrody, nadmiernie wąskie kanały nosowe), jak również zmiany w chrząstce z powodu urazu;
 • obecność guza;
 • reakcja alergiczna.

Zatkanie nosa może prowadzić do problemów ze słuchem, bólami głowy, zaburzeniami snu i chrapaniem, a także do ciągłego wysuszania gardła, ponieważ organizm odczuje brak tlenu i instynktownie oddycha przez usta.

Bardzo ważne jest prawidłowe ustalenie przyczyny jego wystąpienia, ponieważ od tego zależy niezbędne leczenie.

Tradycyjne leczenie zatkanego nosa

W przypadku przeziębienia i infekcji wirusowych dróg oddechowych, kanały nosowe, przez które musi przejść powietrze, zwężają się z powodu obrzęku spowodowanego stanem zapalnym błony śluzowej i gromadzenia się tam śluzu. W takim przypadku potrzebujesz kompleksowego leczenia, które polega na przeprowadzeniu następujących czynności:

 1. Mycie solanką. Użyj Aqualore, wody morskiej lub soli fizjologicznej.
 2. Wkraplanie do przewodów nosowych kropli lub aerozoli terapeutycznych lub zwężających naczynia krwionośne. Naphthyzinum, Otrivin, Vibrotsil, Evkazolin Aqua i inni przyjdą na ratunek.
 3. Akceptacja leków antywirusowych lub, jeśli to konieczne, antybiotyków.
 4. Prowadzenie fizjoterapii. Rozgrzewka, inhalacje i inne manipulacje, dostępne w poliklinikach każdego miasta, szybko wyeliminują objawy zapalenia zatok i zapalenia zatok.

Zatkanie nosa, które nie jest wyleczone w czasie, może również wpływać na uszy, a następnie może być konieczne leczenie zapalenia ucha.

Aby pozbyć się stałego zatkanego nosa, często trzeba leczyć istniejące alergie. Aby to zrobić, należy przyjmować leki przeciwhistaminowe i unikać stosowania produktów alergennych.

Leczenie ludowych środków przeciążenia nosa

Z uwagi na fakt, że zwężenie naczyń krwionośnych na nosie nie może być używane przez długi czas, ponieważ uzależniające i nie są już skuteczne, należy zwrócić uwagę na dużą liczbę popularnych przepisów. Oto jak leczyć przekrwienie nosa za pomocą metod przetestowanych przez nasze prababcie:

 1. Kapiący sok Kalanchoe. Ta metoda leczenia pomaga złagodzić przekrwienie nosa, nawet przy zatokach, ponieważ osoba zaczyna kichać silnie, co pomaga oczyścić kanały nosowe z nagromadzonego śluzu. Możesz również użyć miodu, soku z buraków lub cebuli, koniecznie rozcieńczonego wodą.
 2. Rozłóż balsam gwiazdowy pod nosem. Ale należy to robić bardzo ostrożnie, ponieważ u wielu osób powoduje silne uczucie pieczenia, zwłaszcza jeśli skóra w tym miejscu jest mocno przetarta.
 3. Pij gorącą herbatę z ziołami leczniczymi. Rumianek, szałwia , trawa cytrynowa, lipa są doskonałymi środkami przeciwzapalnymi. Również w napoju możesz dodać miód lub maliny.
 4. Do robienia gorących kąpieli i rozgrzewających okładów na nogi. Konieczne jest ułożenie kompresów na pięcie i przytrzymanie przez kilka minut (do 5).
 5. leczenie zatkanego przecieku przez nos
 6. Aby przeprowadzić masaż akupunktury. Pomaga w masażu stóp, ponieważ znajdują się punkty, które wpływają na stan nosa.

Dwie ostatnie procedury można wykonać pod warunkiem, że dana osoba nie ma temperatury.

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie zatłoczenia, ale przede wszystkim konieczne jest zaangażowanie się w zapobieganie:

 1. Wzmocnij swoje ciało.
 2. Monitoruj higienę nosa.
 3. Terminowo traktuj nawet prosty katar, aby zapobiec rozwojowi postaci przewlekłej. zapalenie zatok .