Większość leków antywirusowych ma postać tabletek, czasami świec. Wyjątkiem jest oxolinowa maść - wskazania do stosowania leku sugerują jego zastosowanie jako skutecznego leczenia takich chorób i profilaktyki.

Wskazania do podawania maści oksolinowej

Aktywny składnik tego leku, naftalen (1, 2, 3, 4-tetron), zgodnie z wywoływaczem, wykazuje wysoką aktywność wobec:

Zgodnie z farmakologicznym wpływem wskazań do stosowania maole oksolinowego w stężeniu 0,25% i 3% z następujących:

 • wirusowe choroby oczu;
 • nieżyt nosa;
 • grypa i jej zapobieganie;
 • gonty i porosty pęcherzyków;
 • Opryszczkowe zapalenie skóry Dühring;
 • łuskowaty pozbawiony;
 • mięczak zakaźny;
 • brodawki;
 • swędząca, płacząca wysypka o nieznanej etiologii.

Metoda aplikacji maści oxolinowej

W zapobieganiu grypie i ostrym infekcjom wirusowym układu oddechowego konieczne jest ostrożne stosowanie leku na wewnętrzną błonę śluzową nosa dwa razy dziennie przez 20-25 dni, szczególnie podczas bezpośredniego kontaktu z pacjentem i podczas okresów epidemii.

Podobnie, stosowanie leków na wirusowy nieżyt nosa. Liczba aplikacji może zostać zwiększona do 3 razy. Przebieg terapii wynosi 3-4 dni.

Leczenie zapalenia rogówki, zapalenia zewnętrznej powłoki gałki ocznej i równoczesnego uszkodzenia rogówki z powodu infekcji adenowirusem (zapalenie rogówki i spojówki) polega na ułożeniu niewielkiej ilości leku (0,25%) na powiekę 1 do 3 razy dziennie.

Maść Oxoline 3% do stosowania zewnętrznego jest zalecana w przypadku ciężkiego uszkodzenia skóry (porosty, mięczak zakaźny, brodawki i inne patologie). Sposób stosowania polega na codziennym podawaniu leku na zaatakowane obszary 2 lub 3 razy dziennie przez 14-60 dni.

Warto zauważyć, że skuteczność opisanego leku miejscowego nie została udowodniona, szczególnie podczas leczenia powyższych chorób dermatologicznych. W toku badań naukowych okazało się, że naftalen ma zbyt słabą aktywność przeciwko progresywnym wirusom i w żaden sposób nie wpływa na reprodukcję patogennych komórek. Według pacjentów, oxolinowa maść nie pomaga wcale z powodu brodawek nawet przy użyciu stężonej mieszaniny.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, na dzień dzisiejszy lek jest przepisywany wyłącznie w celu zapobiegania grypie i chorobom układu oddechowego i wirusowego tylko w przypadkach, gdy inne leki są przeciwwskazane lub na które występuje zwiększona wrażliwość, alergia.

Zastosowanie oksolinowych maści na zapalenie jamy ustnej

Skuteczność tego leku jest wątpliwa, ponieważ rozwój zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, z reguły, przyczynia się do grzybów i bakterii, przeciwko którym naftalen jest nieskuteczny. Jedyny przypadek, w którym jest to możliwe leczenie zapalenia jamy ustnej maść oksolinowa jest chorobą wywoływaną przez adenowirus. Jednak jako główny lek terapeutyczny substancja nie jest maść oxolin do użytku jest używany. Powinien być częścią zestawu działań:

 1. Ostrożnie myć zęby i powierzchnię języka specjalną pastą.
 2. Dezynfekuj jamę ustną za pomocą antyseptycznego roztworu chlorheksydyny (trzymaj przez 2-3 minuty w jamie ustnej).
 3. Opłucz śluz z wywaru z rumianku, szałwii lub rotocanu, chlorofilu.
 4. Nałóż cienką warstwę oksolinowej maści na całą powierzchnię dziąseł, nawet do zdrowych obszarów. Nie trzeć.
 5. Przed pójściem spać smaruj dotkniętą okolicę solikrylem lub podobnym preparatem.