Problem niedociśnienia ortostatycznego wiąże się z ostrą zmianą ciśnienia. Na pewno musiałeś tego doświadczyć samemu. W poniższym artykule opisujemy cechy niedociśnienia ortostatycznego, przyczyny jego występowania oraz sposoby leczenia.

Niedociśnienie ortostatyczne - co to jest?

Wielu przynajmniej raz w życiu, ale zauważyło coś niezwykłego w ich ciałach: podczas nagłej zmiany pozycji (wstanie z łóżka, przykucnięcie gwałtownie lub wznoszenie się) ciemnieje w oczach, zaczyna czuć zawrotów głowy a ogólny stan bardzo przypomina przed-omdlenia. Jest to niedociśnienie ortostatyczne.

Choroby jako takiej nie można nazwać. Jest to raczej zaburzenie w pracy naczyń, które nie mogą utrzymać stałego poziomu ciśnienia krwi. Na przykład, gdy człowiek wstaje, pewna ilość krwi jest zbierana pod wpływem siły grawitacji w kończynach dolnych. Z tego powodu mniej krwi wraca do serca, a ciśnienie krwi gwałtownie spada. Stąd i zaciemnienie w oczach, zawroty głowy i inne nieprzyjemne przerażenia, charakteryzujące hipotonię ortostatyczną i jej objawy.

Przyczyny niedociśnienia ortostatycznego

Istnieje wiele powodów, dla których występuje niedociśnienie:

  1. Nagłe spadki ciśnienia można zaobserwować po zażyciu leków wpływających na układ sercowo-naczyniowy.
  2. Bardzo często ataki niedociśnienia występują u ludzi nawet po krótkim leżeniu w łóżku.
  3. Niedociśnienie ortostatyczne można obserwować z dużą utratą krwi, podawaniem, któremu towarzyszą wymioty. Nawet po przyjęciu diuretyków pojawiają się objawy niedociśnienia.
  4. Ludzie, którzy nadużywają alkoholu i nikotyny, częściej niż inni widzą muchy w oczach (spowodowane przez niedociśnienie ortostatyczne).

Może również występować hipotetyczne niedociśnienie ortostatyczne - jest to problem niepewny. W większości przypadków przyczyną jest nerwoból. Alternatywną nazwą tej choroby jest zespół Shay-Dreygera. Często, z powodu idiopatycznego niedociśnienia ortostatycznego, ludzie muszą zmienić swoje nawyki: zmienić chód, wybrać nowe pozycje do siedzenia.

Niedociśnienie ortostatyczne - leczenie i zapobieganie

Skoro już wiesz, jakie jest niedociśnienie ortostatyczne i znalazłeś logiczne wyjaśnienie, dlaczego czasami podczas gwałtownej zmiany pozycji może ściemnieć się w oczach, pora mówić o leczeniu i zapobieganiu kłopotom.

Naturalnie, ponieważ choroba wiąże się z naczyniami krwionośnymi i ciśnieniem, pierwsze zalecenie: zdrowy tryb życia. Lepiej zrezygnować ze złych nawyków, spać przez siedem godzin dziennie, nie mniej, spędzać wystarczająco dużo czasu na świeżym powietrzu.

Zrozumienie, czym jest niedociśnienie ortostatyczne, jest znacznie łatwiejsze do wyleczenia. Sport będzie korzystny dla statków. Nie musisz trenować do rekordu olimpijskiego (jeśli przesadzisz, możesz zepsuć cały efekt), ale dobrze zaprojektowany zestaw ćwiczeń nikomu nie zaszkodzi.

Ogólnie, aby przepisać leczenie, konieczne jest ustalenie przyczyny niedociśnienia ortostatycznego i faktu, że ta choroba może Leczenie niedociśnienia ortostatycznego promować. W zależności od przyczyny forma leczenia może być różna:

  1. Jeśli wystąpiło niedociśnienie w wyniku zażywania narkotyków, należy je całkowicie wymienić lub anulować.
  2. Pacjenci łóżkowi powinni wziąć pod uwagę ich osłabiony stan i stopniowo wstać z sofy, w kilku etapach.
  3. Dopuszcza się zwiększenie ilości dietetycznej soli w diecie. Sól dobrze zatrzymuje wodę w ciele i zwiększa ciśnienie . Pacjenci w podeszłym wieku, to leczenie jest absolutnie przeciwwskazane.