Nie jest tajemnicą, że pozwala na to racjonalna organizacja miejsca pracy oszczędź czas i, co ważne, sprawić, by Twoja praca była bardziej efektywna. I nie ma to znaczenia, o czym mówimy biurko szkolne lub pracownik biurowy, obaj skorzystają, jeśli w języku biurowym organizacja i wyposażenie miejsca pracy będą na najwyższym poziomie.

Zasady organizacji miejsca pracy

Zwykle menedżerowie dużych firm dbają o to, aby organizacja miejsc pracy w przedsiębiorstwie była na najwyższym poziomie. Pozwala to nie martwić się o to, jak efektywnie pracownicy spędzają czas. Jednak nie tylko organizacja miejsca pracy pracownika biurowego odgrywa taką rolę: możesz zorganizować "pokój" dla siebie w domu, aby wygodnie w nim pracować. Nie ma tu zbyt wielu zaleceń:

  1. Pierwszym warunkiem organizacji miejsca pracy jest brak obcych obiektów. Jeśli potrzebujesz stołu do pracy, nie powinno być absolutnie nic, co by cię rozpraszało lub prowadziło do niepotrzebnego wnioskowania. Przede wszystkim uwolnij swoje biurko od rozmaitych śmieci - figurki, niepotrzebne papiery, stare rachunki i wszystko, co nie ma znaczenia dla dalszej pracy.
  2. Drugą zasadą organizacji pracy w miejscu pracy jest obecność wszystkiego, co niezbędne na wyciągnięcie ręki. Dystrybuuj wszystko, czego potrzebujesz, aby czas spędzony na dotarciu i korzystaniu z tego lub tego obiektu był minimalny. Dla praworęcznych warto trzymać jak najwięcej wszystkiego po prawej stronie stołu, dla leworęcznych - po lewej stronie.
  3. Trzecia zasada - nawet jeśli korzystasz z jakiejś dokumentacji okresowo, nie powinieneś przechowywać jej bezpośrednio na stole. Lepiej używać różnych podstawek, aby zawsze mieć mały kącik przestrzeni, miejsce na łokcie i dokumenty, nad którymi pracujesz teraz, lub klawiaturę, jeśli z nią pracujesz.
  4. Czwarta zasada - twoje miejsce powinno być dobrze oświetlone. Najlepiej, gdy przy stole znajduje się okno z lampą fluorescencyjną, które powinno się włączyć, gdy tylko naturalne światło stanie się niewystarczające. Aby praca nie odbijała się negatywnie na Twojej wizji, wnętrze w jasnych kolorach jest świetne.
  5. Piąta zasada - pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane. Żadna cenna myśl nie zatrzyma się w twojej głowie, jeśli w pomieszczeniu jest nieświeże powietrze i ledwo możesz oddychać. Ważne jest, aby w miejscu pracy nie dostały się zapachy, czy to zapach jedzenia, czy dym tytoniowy. To również można uznać za rozproszenie uwagi.

Przestrzegając takich prostych zasad, uczynisz swoje miejsce pracy wygodnym i wygodnym, a co najważniejsze - zostaniesz w nim zebrany i efektywny.

Schemat organizacyjny miejsca pracy: szczegóły

wymagania dotyczące organizacji miejsca pracy

Jeśli bardziej szczegółowo przyjrzymy się organizacji miejsca pracy, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Na przykład fakt, że światło powinno padać dokładnie na górze lub na lewo (dla praworęcznych), aby nie zakłócać pisania tekstu. Nawet główna praca jest wykonywana na komputerze, nadal pozostaje bardzo ważną zasadą.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę odległość od baterii systemów grzewczych - nie powinny one być zbyt blisko, aby nie przesuwać powietrza i nie powodować problemów z oddychaniem (jest to szczególnie ważne w zimnych porach roku).

Krzesło i stół nie powinny być łączone w projekt, ale na wysokości. Najważniejszą rzeczą w miejscu pracy jest wygoda. Idealny, jeśli używasz krzesła, którego wysokość można regulować.

Aby zachować widzenie, należy wybrać matową powierzchnię stołu i przyciemnioną tapetę. Nowoczesne stoły sugerują nie tylko miejsce siedzące, ale i stojące, a to jest świetna opcja dla tych, którzy dużo pracują.