Jak fajnie być młodym i pełnym energii! Ale lata są nieuchronnie biec naprzód, a zdrowie nie jest już tak silne. Z wiekiem nie wstaje się tak łatwo rano do pracy, głowa i plecy bolą, naciski ciśnieniowe, ale to, co nie dzieje się po pięćdziesięciu. Ale jeśli nikt nie waha się mówić o bólach głowy i nóg, o ciśnieniu i słabym sercu, to o tak delikatnej chorobie, jak hemoroidy, rzadko zdarza się, by ktoś jąkał się w gabinecie lekarskim. Z jakiegoś powodu ludzie wolą spokojnie potajemnie znosić ból i związane z nim problemy chorobowe. Ale to jest najeżone poważnymi konsekwencjami aż do raka! Proponujemy omówić ten obolały problem i dowiedzieć się, co to jest ból, jak sobie z nim poradzić i, co najważniejsze, jaka powinna być moc hemoroidów.

Dlaczego nie jeść?

Ponieważ hemoroidy są chorobą jelit, a jelita są częścią układu trawiennego, dieta na hemoroidy musi być poprawna. Co to znaczy? Po pierwsze, konieczne jest dostosowanie trybu przyjmowania pokarmu. Musi być jasne i ściśle przestrzegane. Ale o tym później. Po drugie, istnieje wiele produktów, które należy bezwzględnie wyłączyć z diety, zwłaszcza w odniesieniu do żywienia po zabiegu usunięcia hemoroidów. Co zawiera ta lista?

  1. Pikantne, słone i wędzone potrawy. Oczywiście słone domowe ogórki lub wędzony boczek z czosnkiem to bardzo smaczne i uwodzicielskie rzeczy. Mają one jednak zdolność do zwiększania przepływu krwi, w wyniku czego hemoroidy przepełniają się krwią. A to z kolei powoduje co najmniej dyskomfort - maksymalnie silny ból, a nawet krwawienie. Czy potrzebujesz tego?
  2. Żywność typu sandwich lub suchy chleb. Faktem jest, że żywność tego rodzaju zawiera bardzo mało płynu, co przyczynia się do zaparć. Masy kału stają się bardzo gęste i mocne, a akt defekacji występuje z trudnością. A "kamienne" cząstki kału przeszywają stan zapalny hemoroidów. Produkty kanapkowe w diecie po operacjach hemoroidów są szczególnie niedopuszczalne, ponieważ twarde stolce mogą uszkodzić niezagojone ściegi pooperacyjne, a nadmierne obciążenie podczas defekacji spowoduje nowe ogniska choroby.
  3. Alkohol i tytoń. O niebezpieczeństwach tych substancji medycyna niestrudzenie nalega, i to nie tylko w związku z chorobą. Zarówno papierosy, jak i napoje alkoholowe niekorzystnie wpływają na układ naczyniowy, powodując uporczywe i długotrwałe skurcze żył, tętnic i naczyń włosowatych. I dlatego zamykają krew w pewnych miejscach, powodując stagnację. A jeśli miejsce stagnacji jest hemoroidalne? O konsekwencjach, myślimy, że sam to odgadłeś.

Prawidłowe odżywianie z hemoroidami

Teraz załatwmy to, ale co z hemoroidami nie tylko można jeść, ale konieczne. Przede wszystkim owoce i warzywa są prawdziwym magazynem witamin i błonnika. Ten pierwszy wzmocni układ odpornościowy, a drugi usunie toksyny z organizmu i zmniejszy prawdopodobieństwo zaparcia, zmiękczając stolec swoimi włóknami. Po drugie zboża, otręby i pierwsze dania. Będą również wypełniać ciało niezbędnymi składnikami odżywczymi i zmniejszyć ryzyko zaparcia. I po trzecie woda. Musisz pić do 2 litrów wody dziennie, a jest to zwykła nie przefiltrowana lub destylowana woda, a nie herbata lub kawa, które faktycznie odwadniają organizm. Cóż, jak wspomniano powyżej, jedzenie na hemoroidy powinny być regularne, wykonywane w ścisłym reżimie 4-5 razy dziennie w tym samym czasie i w małych porcjach. I nie bój się skonsultować się z proktologiem, tylko lekarz może przepisać indywidualne, prawidłowe leczenie.

Правильное питание при геморрое

I na koniec 2 przepisy

Zupa z makaronem z jajkiem

Na 2 porcje: 1 jajko, 2 garści z makaronem zupy, 0,6 g wody, sól i śliwki. Olej do smaku.

Jajka ugotuj w stromym i mielonym, włóż wekowane w gotowaną, osoloną wodę i gotuj do gotowości. Do gotowego bulionu z makaronem wlać posiekane jajko i mały kawałek masła. Wszystko miesza się i wlewa na talerze. Lepiej jest trochę schłodzone chlebem żytnim lub otrębowym. Zamiast wody można użyć bulionu mięsnego z kawałkami gotowanego mięsa.

Sałatka "Zdrowie"

W równych częściach bierzemy kapustę, marchewkę, cebulę (rzepę), rzodkiewkę i jabłko. Wszystkie mielone, włożyć do salaterki i dokładnie wymieszać, nie zapomnij soli do smaku. Możesz przyprawić sałatkę majonezem lub kwaśną śmietaną. Aby urozmaicić potrawę, pomoże zielony groszek konserwowy i niskotłuszczowa kiełbasa. Smak Bon!