Położony na wysokości 900 metrów nad poziomem morza, wioska Negushi w Czarnogóra jest zawsze otwarty dla turystów. Ta niewielka przytulna osada znajduje się na południu kraju, w gminie powiatowej Cetinje . Mieszka tu tylko 17 osób, co nie przeszkadza im w utrzymaniu tego miejsca w doskonałym stanie.

Co zobaczyć w Negushi?

Pomimo niewielkich rozmiarów, wioska Negushi w Czarnogórze jest dość odwiedzana i istnieją ku temu powody. Po pierwsze, aby tu dotrzeć, trzeba pokonać wiele pętli górskich streamerów, a to już jest rodzaj rozrywki. Po drugie, zwiedzanie wioski jest doskonałą okazją do oddychania najczystszym górskim powietrzem, pozbawionym miejskiego smogu. Ponadto nie zapominaj o wyjątkowym zabytki Wioska Negusi:

  1. Dom-muzeum. Kilka wieków temu w tej wiosce pojawił się sławny filozof, wybitna piosenkarka, postać publiczna i władca Czarnogóry Piotr II Pietrowicz Nyoshosh. Do tej pory zachował swój dom-muzeum, w którym nawet znajduje się kolebka wielkiego reformatora.
  2. Дом Петра Негоша
  3. Mauzoleum Negosha . Znajduje się na samym szczycie góry Lovcen.
  4. Мавзолей Негоша
  5. Architektura wsi. Ciekawe pod względem studiowania starych domów we wsi - od nich i bryzy legend przeszłości. Zostały doskonale zachowane, głównie dzięki staraniom mieszkańców.
  6. Сельские мотивы
  7. Pamięć o wojnie. W okolicach Negushi znajduje się wiele zniszczonych boksów od czasów II wojny światowej, które nie przeszły przez Czarnogórę.
  8. Przysmaki. Najciekawszą rzeczą, która przyciąga turystów do Negushi, jest słynny ser Negush i prosciut-jerky. Te potrawy tradycyjna kuchnia czarnogórska podbili więcej niż jeden żołądek. Możesz kupić jako dużą szynę o wadze ponad 10 kg (cena to około 8 euro za kg), i wyciąć z niej, zapakowane próżniowo. Przed stoczniami, gdzie sprzedawane są delikatesy, umieszczane są znaki (niektóre nawet w języku rosyjskim), informujące, że właściciele są zawsze zadowoleni z odwiedzin. Produkty mięsne są przechowywane w specjalnych stodołach, a ich trwałość wynosi 3 lata. Oprócz mięsa i sera można kupić doskonałe wino, wódkę rakiyu i miód górskich pszczół.
Негушский деликатесНегушский сырПроцесс приготовления

Jak dostać się do wioski Negushi w Czarnogórze?

Aby odwiedzić Czarnogórę i nie wpaść Lovcen jest niemożliwe. To najciekawszy region dla turystyki górskiej. Od Cetinje do Negush Valley, 35 minut jazdy wzdłuż wężowej góry przez szlaki P15 i P1. Pomimo dość dużej popularności tego obszaru, autobusy jeżdżą tu nieregularnie, więc lepiej je zabrać do wynajęcia lub skorzystać z usług taksówki.

Торговая вывеска