Od dawna udowodniono, że muzyka jest rodzajem medycyny, która ma tylko pozytywny wpływ na każdą osobę, wywołując wiele emocji i uczuć podczas słuchania. Dzieci piersiowe nie są wyjątkiem. Jednak rodzice powinni wiedzieć, jaki rodzaj muzyki dla dzieci powinien zostać uwzględniony.

Co uwzględnić?

Małe dzieci zaleca się słuchać takich nagrań dźwiękowych, które są zdominowane przez instrumenty z wibracjami w wysokich tonach: harfa, flet, dzwonek. W tym przypadku oddech niemowlęcia zaczyna dostosowywać się do rytmu odtwarzanego dźwięku i jest znormalizowany.

Znany również jako doskonały do ​​słuchania dzieci. muzyka klasyczna na przykład Vivaldi lub Mozart. Tak naukowo udowodnione, że melodia z koncertu skrzypcowego "Night of Vivaldi", absolutnie odpowiada biologicznym rytmom mózgu, który produkuje we śnie.

Dziś w wyspecjalizowanych sklepach dla dzieci prezentowane są płyty z taką muzyką, na których nakładają się rytmy serca okruchów, co pomaga uspokoić dzieci.

Te dzieci, które są łatwo pobudliwe i często niespokojne, najlepiej grać wolno muzykę (adante, adagio) - z reguły jest to druga część większości koncertów instrumentalnych i sonat.

Ponadto należy pamiętać, że muzyka wraz z tekstem ma wielki wpływ na dzieci. Udowodniono również, że muzyka na żywo ma lepszy wpływ na miękiszu niż nagranie audio. Dlatego żaden plik audio nie może być porównywany z kołysanką, którą mama śpiewa sama.

Kiedy lepiej włączyć?

Najlepiej jest odtwarzać muzykę niemowlętom przed snem. Pozwoli mu się zrelaksować. Co więcej, z biegiem czasu stanie się sygnałem do snu i wkrótce dziecko, po kilku minutach słuchania, będzie węszyć w łóżeczku.

Kiedy jest używany?

Ponadto muzyka jest często wykorzystywana do masażu niemowląt, dla lepszego odprężenia mięśni i ogólnego spokoju. Na przykład istnieje cała technika, która ma nazwę "masaż indyjski". Kiedy ta procedura jest przeprowadzana w zaciemnionym pokoju, grając dźwięki natury. Często światło jest dodawane do efektu dźwiękowego, dzięki girlandom noworocznym, które powoli się rozjaśniają i stopniowo znikają.

Bardzo często muzyka stosowana jest w leczeniu zwiększonego napięcia mięśniowego u niemowląt. Dlatego powyższy masaż indyjski jest często stosowany w leczeniu dzieci z porażeniem mózgowym.

Funkcje odtwarzania

Rodzice, którzy prowadzą muzykoterapię dla swojego dziecka, powinni wiedzieć, że używanie słuchawek podczas słuchania jest surowo zabronione. Wynika to z faktu, że konstrukcja każdego z słuchawek jest taka, że ​​generują dźwięk kierunkowy, podczas gdy aparat słuchowy okruchów jest w stanie uchwycić tylko rozproszony dźwięk.

Przeciwwskazania

Niezależnie od tego, jak dziwne, ale do muzykoterapii, istnieją również przeciwwskazania. Nie są jednak tak liczne, jeśli są dostępne, dzieci nie mogą grać melodii. Należą do nich:

  • obecność okruchów predyspozycji do drgawek;
  • muzyka do masażu niemowląt
  • dziecko w ciężkim stanie, które jest spowodowane zatruciem organizmu;
  • wysoki ciśnienie wewnątrzczaszkowe ;
  • zapalenie ucha środkowego;
  • przewlekłe choroby narządu słuchu.

Tak więc leczenie muzyką jest doskonałą i skuteczną metodą psychoterapii. Jak wiadomo, opiera się na emocjonalnym postrzeganiu dźwięku. Dlatego właśnie odpowiednio dobrana kompozycja raczej szybko poprawia ogólny stan niemowlęcia, przyczynia się do jego lepszego relaksu i spokoju.