Wielopęcherzykowe jajniki, jak zajść w ciążę Co zrobić, gdy diagnoza brzmi "jajniki wielopęcherzykowe"? Pierwszą rzeczą jest to, że nie musisz wpadać w panikę i mylić się z policystozą - gdy jednocześnie dojrzewa duża liczba mieszków włosowych. I dlatego czasami trudno je odróżnić. Jeśli jajniki wielopęcherzykowe są najczęściej wariantem normy, wówczas choroba policystyczna jest chorobą wymagającą obowiązkowego leczenia i obserwacji przez ginekologa. Są to dwie zupełnie różne koncepcje, zarówno natury, jak i ich wpływu na funkcję rodzicielską.

Jak więc zajść w ciążę, jeśli zdiagnozowano u Ciebie "jajniki wielopęcherzykowe"? W większości przypadków posiadanie struktury wielopęcherzykowej jajników może łatwo zajść w ciążę nawet bez leczenia.

Co to znaczy - wielopęcherzykowe jajniki?

Za pomocą ultradźwięków lekarz może zobaczyć następujący obraz - jajnik nie jest zmieniony, ale zawiera około siedmiu pęcherzyków tego samego rozmiaru - około 4-7 mm. W tym samym czasie testy krwi wykazują prawidłowe tło hormonalne. W przypadku wielopęcherzykowej struktury jajników problemy z menstruacją praktycznie nie występują - jest to zawsze regularne. Ten stan występuje najczęściej u nastolatek i kobiet stosujących hormonalną metodę antykoncepcji.

Stres, nagłe przyrosty masy ciała, zarówno pozytywne, jak i negatywne, czas, w którym kobieta karmi piersią, może spowodować wzrost liczby mieszków włosowych. Jednak wielopęcherzykowe jajniki i konsekwencje tej diagnozy nie są przyczyną zaburzeń miesiączkowania i niepłodności.

"Skutki uboczne" wielopęcherzykowych jajników

Istnieje przekonanie, że wielopęcherzykowe jajniki i ciąże mnogie - jest to praktycznie synonimiczne. Gdy dojdzie do dojrzewania pęcherzyków, prawdopodobieństwo pojawienia się kilku zarodków wzrasta wielokrotnie. Spróbujmy zrozumieć to bardziej szczegółowo, aby obalić lub potwierdzić taką wersję.

Gdy jajnik ma strukturę wielu pęcherzyków, kilka pęcherzyków jednocześnie dojrzewa i jeśli w tym cyklu występuje owulacja, wówczas w obecności dominującego pęcherzyka wystąpi nawożenie. Co to jest dominujący pęcherzyk ? Jest to mieszek, który w pełni dojrzewa i ostatecznie zapada się, gdy rośnie, wyróżnia się na tle innych, które nie są przeznaczone do pełnego rozwoju.

Zdarza się, że są dwa lub więcej dominujących pęcherzyków, ale nie zależy to od wielo-pęcherzykowości. Leży genetycznie lub zachodzi pod wpływem terapii hormonalnej. W niektórych przypadkach kobiety, u których zdiagnozowano "wielopęcherzykowe jajniki", nie będą owulować przez kilka cykli. W tym przypadku terapia hormonalna jest prowadzona przez 6-12 miesięcy w celu wywołania owulacji. I w takich przypadkach dojrzewa kilka pęcherzyków jednocześnie i następuje zapłodnienie dwóch lub więcej jaj.

Jest inny przypadek, w którym pojawia się więcej niż jeden pęcherzyk dominujący, Wielolistkowe opóźnienie jajników pomimo faktu, że terapia hormonalna nie jest wykonywana. Jeśli przez jakiś czas nie występuje owulacja, a następnie pojawia się spontanicznie, bardzo często taki naturalny wzrost hormonalny powoduje pojawienie się kilku pęcherzyków.

Podsumowując, można powiedzieć, że wielopęcherzykowe jajniki nie są zdaniem. Jeśli kobieta nie planuje ciąży, nie trzeba podejmować żadnych działań. Jeśli, przeciwnie, kobieta chce doświadczyć radości macierzyństwa, to po wznowieniu owulacji może łatwo zajść w ciążę i urodzić dziecko. Stanie się to około sześć miesięcy po rozpoczęciu leczenia. Trzeba zdobyć trochę cierpliwości, a godna nagroda nie będzie długo czekać.