Morze Azowskie przyciąga turystów nie tylko ciepłą wodą i płytką głębią. Przy zbiorniku wciąż znajdują się atrakcje - słynne wulkany błotne. To o nich zostanie omówione.

Ogólnie rzecz biorąc, wulkan błotny jest formacją geologiczną w postaci wgłębienia na powierzchni ziemi lub wzniesienia w kształcie stożka, z którego okresowo lub stale wybuchają masy i gazy błotne. Takie wulkany znajdują się na Krymie, w Mierzei Arabskiej, ale większość z nich znajduje się w pobliżu Półwyspu Tamańskiego w Kubanie.


Wulkan Hefajstos, Morze Azowskie

Jeden z najpopularniejszych błotnych wulkanów Morza Azowskiego znajduje się w Golubitskaya, miejscowości Kuban. Wulkan błotny Hefajstos, czyli Zgniła Góra, wieże Półwysep Taman , 5 km od miasta Temryuk, nowoczesnego kurortu. Powstał na początku XIX wieku na terenie jeziora. Wiadomo, że masa mułu wulkanu jest terapeutyczna, składa się z bromu, selenu i jodu. W pobliżu Hefajstosa była kąpiel błotna, ale została ona zniszczona przez kolejną erupcję. Wulkan Hefajstos znajduje się zaledwie kilkaset metrów od morza i budzi się od czasu do czasu.

Wulkany błotne nad Morzem Azowskim Zdjęcie 1

Mud Volcano Tizdar, Azov Sea

W wiosce ojczystej można zobaczyć niesamowity wulkan Tizdar, który jest kraterem, wypełnionym po brzegi błotem. Jezioro o wielkości około 100 na 150 mi głębokości prawie 1 metra jest cenne dla leczniczego błota zawierającego jod, brom i siarkowodór. Wulkan Tizdar z Morza Azowskiego znajduje się w odległości zaledwie 50 m. Błoto z wulkanu służy do leczenia w pobliskich sanatoriach. Wielu wczasowiczów chętnie bierze kąpiele błotne bezpośrednio w kraterze.

Wulkany błotne nad Morzem Azowskim Zdjęcie 2

Karabetova Sopka, Morze Azowskie

Wśród błotnych wulkanów Morza Azowskiego, Karabetova Sopka jest uważana za największy aktywny wulkan na Półwyspie Tamańskim. Reprezentuje wzgórze, z którego krateru regularnie wylewa się świeży brud.

Wulkany błotne nad Morzem Azowskim zdjęcie 3

Wulkan Jau-Tepe, Morze Azowskie

Wśród wulkany błota na Morzu Azowskim, Jau-Tepe, największy wulkan Półwyspu Kerczańskiego na Krymie, wyróżnia się wśród stepów w postaci 60-metrowego wzgórza. Ostatnia erupcja wulkanu błotnego miała miejsce w 1942 roku.

Wulkany błotne nad Morzem Azowskim zdjęcie 4

Wulkany Bondarenkovo

Na półwyspie Kercz znajduje się wioska Bondarenkovo, w pobliżu której rozciągają się całe pola wzgórz Bulganak, z których niektóre są aktywne. Występują zarówno w kształcie stożka, jak i w postaci jeziora: wulkan Pavlova, wulkan Vernadsky, wzgórze Oldenburg i inne. By the way, odległość do morza z wulkanów jest mniejsza niż 500 m.

Wulkany błotne nad Morzem Azowskim Zdjęcie 5