Wszyscy znają wulkany Wezuwiusza, Krakatau, Kilimandżaro ... Czy wiesz, że istnieją również wulkany błotne? Jednym z tych niezwykłych zjawisk naturalnych można znaleźć Morze azowskie na Terytorium Krasnodarskim. Aby zobaczyć ten wulkan i docenić piękno pływania w leczniczym błocie, przyjedź do wioski Za Rodina, dzielnicy Temryuk, położonej na Morzu Azowskim. Dowiedzmy się więcej o błotnym wulkanu Tizdar, którego drugie imię to Blue Balka.

Wulkan błotny Tizdar 1

Tizdar jest wulkaniczną górą o wysokości 230 m. Około stu lat temu, kiedy nastąpiła ostatnia erupcja tego wulkanu, stracił on stożkowy szczyt, a na jego miejscu powstało jezioro błotne o szerokości 15-20 m. Tizdar wytwarza około 2,5 metrów sześciennych błota, co jest terapeutyczne: regularne zanurzenie w nim poprawia kondycję skóry, działając jak peeling. Brud - to szaro-niebieska glina - ma wyjątkową kompozycję, która łączy jod, brom i siarkowodór. Uważa się również, że błoto jest w stanie leczyć z różnych chorób - choć tak długo, jak ta hipoteza nie ma naukowego potwierdzenia.

Wulkan błotny Tizdar 2

Jeśli chodzi o dokładną liczbę, głębokość wulkanu Tizdar jest paradoksalna, ale nadal jest autentycznie nieznana i podobno ma około 25 metrów. mniej Dzięki temu nie można utonąć w błotnym wulkanie! Zanurzony w błocie wulkanu, poczujesz nieporównywalne uczucie nieważkości. Ze względu na to samo, warto przyjechać na Terytorium Krasnodarskie do wulkanu Tizdar!

Wulkan błotny Tizdar 3

Odpocznij na wulkanu Tizdar

Kąpiel w błocie wulkanu Tizdar dobrze się układa wakacje na plaży na Morzu Azowskim który znajduje się zaledwie 50 m od Tizdar. Sam wulkan znajduje się na terenie prywatnego kompleksu zwanego "Wyspą Zdrowia". Tutaj wejście jest płatne, a do dyspozycji gości jest przytulna piaszczysta plaża, mała kawiarnia z tradycyjną rosyjską kuchnią, targ, parking, sale degustacyjne (wino i herbata), prysznice, a nawet farma strusi.

Wulkan błotny Tizdar 4

Ponadto w pobliżu "Wyspy zdrowia" można spotkać kilka atrakcji. Te zabytki archeologiczne to ślady obecności człowieka ponad tysiąc lat temu. Na przykład Taman Tolos, którego ruiny są w ziemi, była wspaniałą strukturą architektoniczną, w której kapłani traktowali wyspiarzy z Taman uzdrawiającym wulkanicznym błotem. Niedaleko Blue Gully znaleziono ślady prehistorycznych ludzi, którzy polowali na mamuty, prowadząc ich do jeziora.

Wulkan błotny Tizdar 5

Usuwanie błota leczniczego z terenu kompleksu jest surowo zabronione. Dlatego wielu ludzi bierze to na własną rękę, zamiast pogrążyć się w Morzu Azowskim po kąpieli w błocie. Turyści twierdzą, że w ten sposób można uzyskać 1,5-2 kg gliny, która następnie powinna być używana jako peeling domowy.

Gdzie jest wulkan Tizdar?

Istnieją dwa sposoby dotarcia do wulkanu Tizdar: jako część wycieczki grupowej lub na własną rękę, transportem osobistym.

Wygodny autobus turystyczny to bardzo wygodna opcja. Turyści są zabierani z Anapy do błotnego wulkanu Tizdar iz powrotem, podczas gdy trasa jest dość długa, urlopowiczom podaje się czas na kąpiel i zwiedzanie miejscowych zabytków.

Wulkan błotny Tizdar 6

Niezależnie od tego, aby dotrzeć do wulkanu Tizdar, lepiej jest z reguły jechać wzdłuż autostrady Krasnodar-Temryuk, za wioską Peresyp. Możesz więc szybko dotrzeć do celu - wioski For the Motherland, gdzie, przy okazji, są prywatne hotele na rodzinne wakacje.

Wulkan błotny Tizdar 7