Natura jest naprawdę różnorodna i nie znudzi nam się zaskoczenie. Na przykład tak zwane wulkany błotne są uważane za zjawisko niezwykłe - formacje geologiczne w postaci wgłębienia lub stożka wzniesienia na powierzchni ziemi, z których masy błotne nieustannie wybuchają lub okresowo, które mogą obejmować glinę, gazy olejowe i wodę. Wiele z nich koncentruje się na Półwyspie Tamańskim w Kuban u wybrzeży Morze Azowskie - około trzy tuziny. Nie tylko niezwykłe wulkany błotne przyciągają turystów z całego kraju. Błoto, które wypluwają, działa leczniczo i jest stosowane w wielu uzdrowiskach w regionie i poza nim.

Najbardziej znane błotne wulkany Taman

Wulkan błotny Tizdar, Taman

Najbardziej znane miejsce, "Mekka" turystów Taman, jest uważana za wulkan błotny Tizdar. Jest stale organizowane wycieczki dla tych, którzy chcą nie tylko zobaczyć cud, ale także popływać w leczniczym błocie. W pobliżu wioski "For the Motherland" znajduje się wulkan, zaledwie 150 metrów od brzegu morza. Cud natury to jezioro kraterowe o średnicy około 20 m, wypełnione leczniczym błotem, które obejmuje również takie pierwiastki jak jod, brom i selen.

wulkany błotne tamani zdjęcie 1

Wulkan Mika w Taman

Spośród wulkanów Taman, w przeszłości błoto gór Miski było strasznym zjawiskiem. W XIX w. Erupcje z dyszy górskiej w postaci gigantycznej misy (stąd nazwa) były imponujące, ostatnie zrzanie błota nastąpiło w 1924 roku. Teraz krater wulkanu jest rozległy - ma około 500 m średnicy, z głębokością prawie 13 m.

Tamanowe wulkany błotne zdjęcie 2

Wulkan błotny Hefajstos, Taman

Wulkan błotny Hefajstos, zwany także Zgniłą Górą, wybucha również błotem leczniczym. Nawiasem mówiąc, masy wyrzucone przez niego były używane w medycynie w XIX wieku. Wulkan miał nawet kąpiel błotną, ale została zniszczona. Teraz jest mała infrastruktura (kawiarnia, strzelnica, atrakcje), wycieczki z przewodnikiem.

Tamanowe wulkany błotne - zdjęcie 3

Wulkan błotny Shugo

Mówiąc o błotnistych wulkanach Taman w Anapa, przede wszystkim trzeba wspomnieć o Shugo, jednym z najbardziej imponujących zjawisk w regionie. Ten największy wulkan błotny półwyspu znajduje się wśród malowniczych gór i gęstych lasów. Shugo wygląda jak ogromna miska o średnicy prawie 450 mi głębokości około 6 m. Wewnątrz misy można chodzić po błotnistej powierzchni pokrytej pęknięciami, szybami iw niektórych miejscach aktywnymi kraterami z bulgoczącymi masami.

Tamanowe wulkany błotne zdjęcie 4

Wzgórze Karabetova

Karabetova Sopka - największy aktywny wulkan błotny, znajduje się w pobliżu wioski Taman. Wulkan utworzył błotne jezioro.

wulkany błotne tamani zdjęcie 5

Akhtanizovskaya Sopka

Wzgórze Akhtanizovskaya, położone niedaleko wioski Akhtanizovskaya, wznosi się prawie 70 metrów nad poziomem morza. Masy błotne systematycznie bąbelkują w kraterze o wymiarach 23x13 m. Czasami w pobliżu głównego krateru tworzą się małe nowe wspólnoty.

wulkany błotne tamani zdjęcie 6

Jak dostać się do błotnistych wulkanów w Taman?

Aby dostać się do wulkanu Tizdar jest łatwe - musisz podążać za autostradą do portu "Kavkaz", skąd dotrzesz do wioski "For the Motherland" (to jest 10 km od wsi Golubitskaya). Jeśli chodzi o wulkan Miska, to dotarcie tam jest łatwe - jest to południowo-wschodnia część kurortu Temryuk, terytorium Muzeum Wzgórza Wojskowego.

Ale Hefajstos, jeden z najczęściej odwiedzanych wulkany błotnych Taman, następujący adres: 15 km od miasta Temryuk na autostradzie do Slavyansk-na-Kuban, skręcić w prawo. Wulkan Shugo znajduje się 35 km od kurortu Anapa, 5 km od autostrady między miejscowościami Varenikovskaya i Gostagayevskaya. Karabetova Sopka wznosi się 4 km na lewo od wejścia do wioski Taman. Akhtanizovskaya Sopka znajduje się 24 km od miasta Temryuk, w pobliżu wsi Akhtanizovskaya.