Nagromadzenie śluzu (flegmy) w gardle jest częstym problemem. Czasami oczyszcza gardło, czasami czuje guzek w gardle, którego nie może połknąć, albo normalnie kaszle. Taki stan, oczywiście, powoduje dyskomfort, powoduje chęć zrozumienia, dlaczego śluz gromadzi się w gardle i leczy to zjawisko.

Przyczyny gromadzenia się śluzu w gardle

Przyczyny, które mogą powodować to zjawisko, wiele. Przede wszystkim są to różne choroby górnych dróg oddechowych o charakterze wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym lub alergicznym, zwłaszcza gdy:

 • zapalenie zatok (zapalenie zatok przynosowych);
 • zapalenie gardła (zapalenie ścian gardła);
 • adenoiditis (zapalenie migdałków gardłowych).

W tych chorobach śluz ciągle gromadzi się w gardle.

Inną bardzo częstą przyczyną zwiększonego tworzenia plwociny jest astma oskrzelowa. W tym przypadku zwiększone wydzielanie śluzu jest reakcją ochronną organizmu i przyczynia się do usunięcia alergenów.

Gromadzenie plwociny w gardle może również powodować czynniki zewnętrzne, które wywołują podrażnienie błony śluzowej, takie jak palenie, picie alkoholu lub pokarmy uczulone na reakcję.

Ponadto zjawisko to może być wywołane przez osobliwości struktury anatomicznej. W szczególności:

 • skrzywienie przegrody nosowej;
 • obecność polipów;
 • urazy twarzy.

Najczęstszym zastojem śluzu w gardle towarzyszy:

 • perchement;
 • uczucie śpiączki w gardle;
 • kaszel

Śluz w gardle - leczenie

Ponieważ gromadzenie się śluzu w gardle nie jest osobną chorobą, ale objawem innych chorób, leczenie tego problemu zależy bezpośrednio od przyczyny, która go spowodowała:

 1. W przypadku zapalenia zatok, zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli i innych chorób układu oddechowego terapia polega na płukaniu gardła, przyjmowaniu leków przeciwbakteryjnych, antyseptycznych i przeciwzapalnych. Ponadto, w przypadku chorób związanych z narządami oddechowymi, często przepisuje się mukolityki - leki, które pomagają upłynnić flegmę i ułatwiają jej wydalanie z organizmu. W przypadku zapalenia zatok, leczenie obejmuje również krople zwężające naczynia krwionośne (naftydyna, galazolina).
 2. W reakcjach alergicznych leczenie zwykle ogranicza się do przyjmowania leków przeciwhistaminowych. Wraz z objawami alergii, nadmierne wydzielanie śluzu zazwyczaj zatrzymuje się.
 3. Jeśli gromadzenie się śluzu w gardle jest spowodowane wadami anatomicznymi, często uciekają się do chirurgicznego leczenia problemu. Usuń polipy, przywróć przegrodę nosową.

Bez względu na przyczynę gromadzenia się śluzu w gardle, skuteczne lekarstwo na problem uważa się za kortykosteroidy , które są stosowane jako spray lub krople. Ale działanie tych leków nie jest stałe, a po zaprzestaniu ich przyjmowania wznowiony przedział plwociny zostaje wznowiony. Dlatego kortykosteroidy mogą blokować objawy, ale nie powodują anulowania leczenia choroby podstawowej, która spowodowała pojawienie się śluzu.

Refluks przełyku

Refluks żołądkowo-przełykowy lub żołądkowo-przełykowy jest zjawiskiem, w którym zawartość żołądka jest wlewana do przełyku. Jest to dość agresywne środowisko, które drażni śluzówkę i Leczenie gardła śluzem naturalnie powoduje zwiększoną produkcję plwociny. Zjawisku temu często towarzyszy zgaga, pobudzenie, zapach z ust, dla którego łatwo jest stwierdzić, że przekrwienie śluzu w gardle jest spowodowane przez wrzucanie do mas przełyku z żołądka, a nie przeziębienia i inne choroby. Aby zmniejszyć wytwarzanie plwociny, zaleca się nie jeść 3 godziny przed snem, jeść pokarmy bogate w witaminy, zmniejszać zawartość tłuszczu i ostrych pokarmów w diecie oraz odmawiać napojów gazowanych. Z leków w tym przypadku, weź Almagel, Maalox lub inne leki zobojętniające.