Materiały Montessori Dziś skuteczność metodologii rozwoju i edukacji dzieci Montessori jest bezdyskusyjna.

Obserwując zabawy dzieci i ich naturalny rozwój, znana naukowiec i filozof Maria Montessori stworzyła unikalny system wychowywania dzieci, oparty na idei motywowania dziecka do samorozwoju i samopoznania. Każde dziecko jest wyjątkowe i od urodzenia dąży do niezależności, a zadaniem dorosłych jest pomaganie mu w ujawnianiu swoich możliwości - na tej zasadzie schemat pracy z dziećmi w Szkoły Montessori - uczniowie szkół metodycznych największego nauczyciela humanisty. Ponadto, w placówkach oświatowych takiego planu, materiały dydaktyczne opracowane przez twórcę i wykorzystane rozwój umiejętności motorycznych i dzieci zmysłowe.

Materiał dydaktyczny montessori

Zbiór gier i korzyści Marii Montessori jest dość zróżnicowany. W końcu nauczyciel poświęcił całe swoje życie nauczaniu dzieci, a metodą prób i błędów wybrał tylko najlepsze i najskuteczniejsze ćwiczenia, gry i materiały. Wzięła pod uwagę wszystkie szczegóły. Wygoda mebli, właściwa organizacja przestrzeni, przestrzeganie zasad i porządku, wiek dzieci - żaden drobny szczegół nie został jej poświęcony.

Co możemy powiedzieć o "złotym materiale Montessori" - grach i materiałach dydaktycznych, które są używane przez zwolenników metodologii do dnia dzisiejszego. Na ich podstawie powstają nowoczesne zabawki, a matki potrzebujących dzieci tworzą własne odpowiedniki dla swoich dzieci. Na przykład współczesne łamigłówki, sortery, opracowanie dywanów - to wszystko jest dziedzictwem Marii Montessori. Przyczyniają się do rozwoju osobowości, pomagają samodzielnie odkrywać świat wokół siebie, a także systematyzować nabyte już umiejętności i wiedzę. Koncentrując się na rozwoju drobnych zdolności motorycznych i zmysłowych, twórca starał się rozwinąć duchowy początek dzieci, ponieważ w jej opinii jest to podstawa pełnoprawnej, wolnej i samowystarczalnej osobowości.

Aby mieć jaśniejszy widok materiałów na zajęcia Montessori, rozważ kilka przykładów:

 1. Różne torby z nadzieniem. Jako ostatnie używane zboża, groch, fasola, pianka. Ich zadaniem jest rozwój zdolności dotykowych i wzrokowych niemowląt.
 2. materiały montessori 1
 3. Słoiki z różnymi nadzieniami. Rozwijaj zdolności słuchowe najmniejszych.
 4. materiały montessori 2
 5. Małe pudełko z sekretami z pewnością zadowoli starsze dzieci. Proste urządzenie w formie pudełka z różnymi słoikami, w którym każda niespodzianka jest ukryta (na przykład mała zabawka), nauczy dziecko otwierać i zamykać pojemniki, a także pomagać rozwijać ręce.
 6. materiały montessori 3
 7. Plastikowe "głodne" zabawki z otworem w ustach. Oczywiście, dziecko nie odmówi pomocy "przyjacielowi" i chętnie nakarmi go małymi koralikami lub groszkiem. To ćwiczenie trenuje oko, rękę, uwagę i cierpliwość.
 8. materiały montessori 4
 9. Farby palcowe - genialny wynalazek, bardzo podobny do wielu dzieci. Cóż, samo rysowanie jest bez wątpienia ekscytującym i użytecznym działaniem dla dzieci w każdym wieku.
 10. materiały montessori 5
 11. Wytnij zdjęcia - rodzaj mini-puzzli.
 12. materiały montessori 6
 13. Przedmioty z określonej grupy, które różnią się kolorem, kształtem lub rozmiarem. Na przykład trzy choinki są ustawione przed dzieckiem i dają mieszane kubki: czerwony, niebieski i żółty. Zadaniem dziecka jest udekorowanie każdej choinki filiżankami określonego koloru.
 14. materiały montessori 7
 15. Wstawia ramki. Stworzone jako prosty konstruktor, często drewniany, szkolą optyczne myślenie przestrzenne, umiejętności motoryczne i koordynację. Istnieją różne wkładki z obrazami zwierząt, postaci z kreskówek, warzyw i owoców, figur geometrycznych.
 16. materiały montessori 8
 17. Różowa Wieża. Wprowadza dzieci z pojęciem "duży" i "mały", "mniej", więcej.
 18. materiały montessori 9