Tworząc swoje rzeźby, wielki Michał Anioł powiedział: "Biorę kamień i odetnę wszystko niepotrzebne". Być może to Buonarroti zaczął przynajmniej styl minimalizmu - brzmiało to jak jego zasady. Dziś nie renesans, ale w designie, wnętrzu i modzie od czasu do czasu nabierając rozpędu minimalistycznych trendów. Chcemy odpocząć od obsesyjnych akcesoriów i jaskrawych kolorów, od kilogramów koronek i fałd. Chciałbym odrzucić wszystkie niepotrzebne szczegóły i całkowicie poddać się najistotniejszym. To jest filozofia minimalizmu.

Minimalizm w ubraniach

Minimalizm we wnętrzu - lakoniczna kombinacja prostych kształtów i linii, minimalizm w ubiorze implikuje brak efektownego szyku i luksusu. Liczba akcesoriów, ozdób i elementów dekoracyjnych jest bliska zeru. Cięcie modeli ma na celu podkreślenie sylwetki i lekkie podciągnięcie. Wśród stylów odzieży w stylu minimalizmu znajduje się spódnica ołówkowa, bluzka biurowa (dopasowana), suknia płaszcza, garnitur, sweter, golf, jeansy (klasyczne kolory bez zarysowań i wzorów). Uzbrojony w dobry gust, z tych rzeczy można stworzyć niezliczone ciekawe obrazy.

Minimalizm nie toleruje różnorodnych kolorów - tylko wyciszone odcienie, jednak nowocześni projektanci wzięli pod uwagę preferencje świetnego kochanka. Teraz minimalizm nie ogranicza się do czarnych, białych i pastelowych kolorów - możemy sobie pozwolić na soczysty czerwony, ognisty żółty, gorący pomarańczowy. Warunek pierwszy: kolor powinien być monochromatyczny.

Wśród tkanin przeważają tkaniny z surowców naturalnych. Buty w stylu minimalizmu, a także ubranie, nie tolerują pretensjonalności. Tradycyjne łodzie bez jednego łuku lub plecionki są przykładem tego, jak powinna się szkolić minimalistyczna dama. Ogólnie rzecz biorąc, ten styl skupia się nie na ilości, ale na jakości: prostsza bluzka jest lepsza, ale markowana i wykonana w 100% z bawełny niż falbaniasta syntetyczna bluzka obszyta dżetami i koronkami. Lepszy jeden niski breloczek niż pół funta łańcuchów i koralików.

Ten styl nie ma ograniczeń co do wieku i statusu społecznego, jednak minimalizm i prostota tworzą pewne ramy, w których nie każdy będzie czuł się komfortowo. Ta zwięzłość jest odpowiednia dla kobiet, które nadają ubraniom minimalną wartość i są pewne swoich niepowodzeń i sukcesów, niezależnie od zawartości garderoby. Ci, którzy są przyzwyczajeni do zwracania uwagi swoim wyglądem, minimalizm w odzieży jest przeciwwskazany.

Minimalizm w światowych trendach

Zasada minimalizmu jest praktykowana w wielu krajach, a nie tylko w dziedzinie mody. Na przykład wschodni minimalizm, aw szczególności japoński - jest całą filozofią, która jest kamieniem węgielnym mentalności ludzi wschodzącego słońca, gdzie jest esencja i nie ma drugorzędnego blichtru. Styl ten jest również charakterystyczny dla ludów północnych - skandynawski minimalizm rządzi piłką nie tylko we wnętrzu, ale też zobowiązuje się do przestrzegania prostoty i powściągliwości zarówno w ubraniach, jak i w manierach oraz w wyrażaniu uczuć. styl minimalizmu Europejski minimalizm jest po części sztuczny. Powstał jako próba ucieczki od znudzonej pretensjonalności. Europejczykom nie udało się całkowicie zrezygnować z elementów luksusu, dlatego pojawił się zupełnie nowy trend: czarujący minimalizm, który oznacza to samo powściągliwość, ale rozcieńczony akcesoriami i elementami dekoracyjnymi. Ikony stylu czarującego minimalizmu można słusznie nazwać Księżną Dianą i Marleną Dietrich.

Dziś trendy w prostocie i powściągliwości wracają do mody. Kolekcja Calvin Klein Jesień-Zima 2012/13 jest doskonałym przykładem. Projektant, który wychował się w jednej z najbiedniejszych dzielnic Nowego Jorku, wie, że pretensjonalność i luksus w ubraniu nie są kluczem do sukcesu. Kolekcja jest w pełni zgodna ze światopoglądem twórcy: minimalizm 2013 to znakomite połączenie czerni, metalu i szarości w satynowych strojach, jedwabnych smokingach i kaszmirowych swetrach. Ekstrawagancja, podkreślona prostotą i zwięzłością, jest wizytówką Calvina Kleina.