Ważny środek diagnostyczny w wykrywaniu różnych patologii narządów wzroku, w tym jaskra , jest miarą ciśnienia śródgałkowego lub ciśnienia wewnątrzgałkowego. Polega ona na ustaleniu proporcji odpływu i napływu cieczy w komorach oka. Badanie to należy przeprowadzić raz w roku, szczególnie w przypadku kobiet po 40. roku życia.

Metody pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego

W praktyce okulistycznej stosuje się 2 główne techniki definicji IOP:

  • palpacja;
  • instrumentalny.

Pierwsza metoda pozwala uzyskać przybliżoną ocenę ciśnienia wewnątrzgałkowego. Polega na przyciśnięciu palców do oka (jednocześnie zamyka się powieki), powodując nieregularne popchnięcia gałki ocznej w dół.

Druga technika polega na użyciu specjalnych urządzeń.

Pomiar ciśnienia śródgałkowego przy użyciu tonometru Maklakov i innych metod kontaktowych

Najczęściej stosowaną technologią do oznaczania oftalmotropu w czasach ZSRR był pomiar według Maklakova. Warto zauważyć, że teraz jest nieco przestarzały, a do zabiegu używa się podobnego urządzenia - elasto-termometru Filatov-Kalfa. Jest to mały cylinder (waga) o wadze 10 g z plastikowymi płytkami na końcach. Urządzenie jest również wyposażone w uchwyt, który pozwala na swobodny ruch cylindra w górę iw dół.

Istotą procedury jest wywieranie mechanicznego nacisku na oko. Ilość wilgoci wypartej w ten sposób umożliwia ustawienie wartości procesora IOP.

Podobny mechanizm pracy leży u podstaw bardziej nowoczesnych tonometrów do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego:

  • Goldmann;
  • ICare i ICare Tiolat (urządzenie przenośne);
  • metody pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego
  • Pascal.

Bezstykowe tonometry do pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego

Pacjenci okulistyczni preferują wygodniejszy sposób ustalenia IOP - bezkontaktowy. Ta technika jest nie mniej informatywna niż technika kontaktu, ale wymaga większej liczby pomiarów i późniejszego uśredniania.

Praca bezdotykowego urządzenia do pomiaru ciśnienie wewnątrzgałkowe polega na podawaniu strumienia skierowanego do rogówki, który wypiera pewną objętość płynu z komórek ocznych.