Światło dla ryb w akwarium bardzo ważne. Promuje wzrost glonów, które są źródłem pokarmu i tlenu dla mieszkańców akwarium. Prawidłowa intensywność, zasięg i czas trwania oświetlenia gwarantują normalne funkcjonowanie wszystkich żywych organizmów.

Jakie światło jest potrzebne do akwarium?

Jeśli chodzi o to, czego potrzebujemy światła w akwarium, dowiedzieliśmy się, pozostaje nam zrozumieć, jak wybrać to poprawnie. Natychmiast musisz wyjaśnić, że dla akwariów słodkowodnych i morskich wymagania oświetleniowe są różne.

Tak więc w akwariach słodkowodnych rośliny potrzebne jest światło o czerwonym i niebieskim spektrum w stosunku 5 do 1. Podczas gdy dla akwarium morskiego niebieskie spektrum światła jest bardziej odpowiednie, do czego bardziej przyzwyczajeni są mieszkańcy morza, w tym korale.

W tym przypadku im głębiej akwarium, tym większy nacisk kładzie się na niebieski. W płytkich akwariach z wodą morską przewaga przesuwa się na białe i czerwone widma światła.

Jeśli wybierzesz szeroką gamę lamp, to dla roślin lepiej jest wybierać światło o temperaturze 2700K. Lampy LED, w których można wybrać zestaw widm świetlnych i jasność światła, stanowią kompromisowe rozwiązanie dla dobrego wzrostu roślin i pięknego oświetlenia akwarium. Co więcej, niektóre lampy mają ustawienia kanałów w zależności od pory dnia.

Jeśli wybierzesz, które światło jest lepsze dla akwarium - od lamp fluorescencyjnych lub LED, to drugie jest oczywiście preferowane. Lampy fluorescencyjne szybko się starzeją, potrzebują dodatkowo reflektorów, a lampy LED są trwalsze i wygodniejsze.

Światło dla ryb w akwarium

Po uzyskaniu wystarczającego oświetlenia dla roślin, musisz zadbać o głównych mieszkańców akwarium. Jeśli żyjesz w cielistych rybach, prawdopodobnie nie będą one miały dodatkowego podkreślenia. Ten problem można rozwiązać, tworząc zacienione obszary - zaczepy, dekoracyjne schronienia, gęstą roślinność itp.

Aby zmniejszyć poziom oświetlenia dla wygody ryb lub w celu zmniejszenia wzrostu roślin w każdym przypadku niemożliwe. Lepiej jest częściej chwastować podwodną roślinność i dodawać schronienia dla ryb niż zmniejszać oświetlenie. Intensywne oświetlenie akwarium powinno trwać co najmniej 8 godzin dziennie.

Kiedy w akwarium jest niewiele światła, zaczynają się aktywnie rozwijać niższe algi, które preferują niski zakres błękitu i zaczynają zwisać nad okularami z "brodą".

światło do akwariumświatło do akwariumświatło do akwarium
światło do akwariumświatło do akwariumświatło do akwarium
światło do akwariumświatło do akwariumświatło do akwarium