W Argentyna wiele różnych jezior: świeże i solne, lodowate i podmokłe. Każda z nich jest piękna i jest źródłem pozytywnych emocji i wrażeń dla turystów. Jednym z najciekawszych miejsc jest jezioro Mar-Chikita.

Znajomość z jeziorem

W tłumaczeniu z hiszpańskiego "Mar-Chikita" oznacza "słone jezioro". Miejscowi nazywają to "Zalew Mar-Chiquita". Jezioro znajduje się w prowincji Argentyny Córdoba . Na mapie Ameryki Południowej znajdziesz Jezioro Mar-Chikita w północno-zachodniej części stepu Pampa. Jezioro naturalnego pochodzenia, drenaż, sól i duże. Część brzegu jest zatopiona.

Озеро Мар-Чикита на карте Южной Америки

Jezioro Mar-Chikita znajduje się w depresji o wielkości 80x45 km. Jego maksymalna głębokość wynosi tylko około 10 m, z powodu tego, że wymiary powierzchni stale wahają się od 2 do 4,5 tysięcy metrów kwadratowych. km. Średnia głębokość zbiornika wynosi tylko 3-4 m.

Zmiana linii brzegowej w latach 1976-1981. doprowadził do tragedii. Obfite i długotrwałe deszcze podniosły poziom wody w jeziorze o 8 m, dlatego miejscowość wypoczynkowa Miramar był praktycznie zalany. Pod wodą szły 102 hotele, kasyna, świątynie, bank, dworzec autobusowy i 60 innych budynków. Powtarzające się powodzie wystąpiły w 2003 roku. Część pustej infrastruktury została już usunięta, a miasto stopniowo ożywa.

Затопленный Мирамар

Głównym pokarmem jeziora są słonowodne wody rzeki Rio Dulce. W południowo-zachodniej części jeziora żywi się rzekami Rio Primero i Rio Segundo, a do niego wpływają pobliskie strumienie. Dzisiaj jezioro Mar-Chikita stopniowo wysycha z powodu spadku przepływu wody i wzrostu oparów. Zasolenie jeziora waha się znacznie od 29 g / lw roku mokrym do 275 g / lw okresie niskiej wody.

Co jest ciekawym jeziorem dla podróżnych?

Wyspa Medano jest największą ze wszystkich znajdujących się w słonych wodach Mar-Chikita. Jego wymiary wynoszą od 2 km do 150 m. Południowy brzeg jeziora jest ośrodek wypoczynkowy Miramar, który z radością przywita wszystkich turystów. Północna część to duży solonchak, którego cząsteczki, z których burze piaskowe rozchodzą się setki kilometrów. Po około 400-500 latach jezioro zniknie i stanie się solonchakiem.

Высыхание озера

Jezioro Mar-Chikita to miejsce gniazdowania dla tak pięknych ptaków, jak flamingi chilijskie, czapla niebieska i mewy Patagonii. Na jego brzegach jest tylko 350 gatunków ptactwa wodnego i różnych zwierząt. Przyjeżdżają tu ornitolodzy z całego świata.

Чилийский фламинго

Władze prowincji próbują stworzyć kurort, którego chwała znana jest na całym świecie. Obecnie miasto aktywnie odzyskuje fundusze publiczne, rozwija się turystyka lokalna. Jedną z pierwszych rozrywek po kąpieli pieszych i błotnych jest łowienie ryb.

Jak dostać się do Mar-Chikita?

Najdogodniejsza trasa to podróż z Córdoba do ośrodka Miramar . Między miastami znajduje się przystanek autobusowy. Również tutaj możesz kupić bilet do jednego z hotele na wybrzeżu i dostać się do transferu.

Jeśli podróżujesz niezależnie, stosuj się do współrzędnych 30 ° 37'41 "S. i 62 ° 33'32 "W. Z Cordoby w kierunku San Francisco, jedź autostradą nr 19, mijając El Tio, skręć w lewo na Route 3: doprowadzi cię to tylko do Mar-Chiquita.